Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 231,771.12 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim

Kolajen Tipleri

Kolajen, vücudu bir arada tutan temel proteindir. Bu protein, vücutta; sindirim sistemi, deri, kornea, kıkırdak, kemikler, diskler ve kıkırdak yapılarında bolca bulunmaktadır.

Kolajen tipleri, hali hazırda vücudumuzun yapı taşlarından birisi olan kolajenin biyolojik anlamda sınıflandırılmasıdır. Kolajen çeşitleri bu zamana kadar 28 adet olarak tespit edilmiştir. Kolajen tipleri vücutta ayrı ayrı amaçlara hizmet etmektedir. Peki biz hangi amaca uygun olarak hangi kolajen çeşidini kullanmalıyız? Gelin beraber inceleyelim.

Aslında vücudumuzda birçok kolajen çeşidi bulunmaktadır. Bunların yüzde 80’lik kısmı ise TİP 1, TİP 2 ve TİP 3 kolajenlerdir. Besin yoluyla aldığımız kolajenler genellikle saç, eklemler, kemik, kıkırdak, cilt dokusu, tendon ve tırnaklara yani neredeyse vücudumuzun bütününe fayda sağlamaktadır.

Bu konuyu şu şekilde anlatmamız daha sağlıklı olacak. Aslında almamız gereken kolajen tipi diye bir şey yoktur. Şöyle ki besin yoluyla kolajen tükettiğimiz zaman peptidler direkt olarak kana karışır. Bu peptidler daha sonra kolajen üretiminden sorumlu hücreleri uyarır ve vücuttaki kolajen üretimi de tetiklenir. Yani bu aşamada vücudumuzun hangi kısmının kolajene daha çok ihtiyacı varsa o kısım harekete geçer ve kolajen üretmeye başlar. Eğer TİP1 kolajene ihtiyacınız varsa, aldığınız TİP2 kolajen takviyesini vücudunuz dönüştürerek TİP1 olarak sentezleyebiliyor veya tam tersi de mümkün.

Beef Collagen 28 Saşe

Peki kolajen çeşitleri nedir? Nerelerde bulunur?

TİP 1: İnsan vücudunda en çok bulunan kolajen tipidir. Genel olarak cilt, kemikler ve tendonlarda yer almaktadır.

TİP 2: Kıkırdak dokuya özgü bir kolajen tipidir.

TİP 3: Ciltte, kan damarlarında ve bağırsakların duvarlarında bulunmaktadır.

 

KOLAJEN TAKVİYESİ

Kolajen takviyesi araştırması yaparken kullanıcıların karşısına sığır ve balık kolajenleriyle beraber toz, sıvı ve kapsül formları çıkmaktadır. Doğal olarak da hangisinin kullanılması gerektiğine dair bir kafa karışıklığı yaşanır. Balık ve sığır kolajenlerinde temelde sağlık anlamında herhangi bir fark yoktur. Her ikisi de vücuda benzer faydalar sunmaktadır. Bu ikisi arasındaki seçim alerjisi olan bireyler için önemlidir. Hangisinin kullanılacağı alerji ve hassasiyetler göz önüne alınarak tercih edilmelidir.

Bununla beraber toz, sıvı ve kapsül formundaki kolajenler arasında da tercih yaparken birtakım farklılıklara dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin vücudumuzun kolajen peptidlerden daha hızlı ve yüksek oranda yararlanması için toz ve sıvı formlar tercih edilmelidir. Çünkü bunlar vücut tarafından daha kolay bir biçimde emilir. Kapsül halindeki kolajenlerin emilimi ise diğer türlere göre daha düşüktür.

Kullanım öncesinde bazı kurallara dikkat etmek elzemdir. Sürekli ilaç kullanımı veya alerjen bir durum varsa, kolajenler doktor onayı alınmadan kullanılmamalıdır.

Eğer sizlerin de kolajen takviyesine ihtiyacınız varsa yüksek kaliteli kolajen içeren kolajen takviyelerine Supra Protein güvencesiyle www.supraprotein.com üzerinden hemen sahip olabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz ürünler, vücudunuzun sorunlarına çözüm için takviye niteliğindedir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.