Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
kolajen kilo aldırır mı?

Kolajen Kilo Aldırır mı?

Kilo alımının temel sebebi yaktığınızdan fazla kalori alımıdır. Kolajen takviyeleri genel olarak bir serviste protein kaynaklı olarak sadece 37 kaloridir. Bazı özel durumlarda ise kolajen kilo almanıza neden olabilir, bunun sebeplerini öğrenmek için yazının sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Kolajen üretimimiz yaklaşık 35 yaşından sonra azalmaya başlar. Metabolizma yavaşlar ve bu da hücre yenilenme hızını düşürür.  Adım adım kaybedilen kolajen yaşlanma belirtileri göstermenize yol açabilir.  Kolajen takviyesi ile yaşlanmaya bağlı kolajen eksikliği ve yaşlılık belirtileri ile savaşırken, aynı zamanda kilonuzu da yönetebilirsiniz.

Kolajenin kilo vermenize yardımcı olabileceği birkaç önemli yolu;

  • Kolajen daha tok hissetmenize yardımcı olabilir, bu nedenle daha az yemek yersiniz.
  • Kolajen, egzersiz yapmanızı engelleyebilecek yaralanmalardan, ağrılardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.
  • Kolajen takviyesi almak iştahınızı azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Bir kolajen takviyesi kullanmanın, daha zayıf olmanıza ve daha fazla kalori yakmanıza olanak tanıyan kas kütlesini korumanıza yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Kolajen kilo vermenize nasıl yardımcı olur? 

Aşağıdaki bilgilendirmeler size kolajenin kilo vermenize nasıl yardımcı olduğuna dair bir genel bakış sunarken, sağlığınız ve görünümünüz için sağlayabileceği diğer faydalar hakkında detaylar sunacaktır.

MCT Collagen

Kolajen nedir?

"Kolajen kilo vermenize nasıl yardımcı olur" cevabından önce, tam olarak kolajen nedir ve neden şu anda en popüler takviye trendlerinden biridir, sorularını yanıtlayalım. 

Kolajen, kemiklerimizi, cildimizi, bağlarımızı ve tendonlarımızı yapılandırmaya yardımcı olan proteindir. Sıvı hareketine yardımcı olur ve ayrıca saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın sağlığı ve görünümünde rol oynar. Kolajen vücudumuzda doğal olarak bulunurken, yaşlanma ve stres kolajen üretimimizi etkileyebilir, bu nedenle birçok insan bu kaybı telafi etmek için kolajen ile takviye almayı tercih eder.

Bir kolajen takviyesi satın aldığınızda, egzersiz sonrası atıştırmalık olarak kullanabileceğiniz geleneksel protein türlerinden farklıdır. Örneğin peynir altı suyu ve kazein protein tozları, bir kolajen proteininde bulacağınız profilde amino asit içermez.

Kolajen takviyelerinin çoğu formu hidrolize edilir, bu nedenle kolajen parçalanır ve bu da onu sindirim sisteminde daha emilebilir hale getirir.

Peki ya kilo kaybı? Kolajen kilo vermenize nasıl yardımcı olur?

Kolajen takviyesi kilo vermenize yardımcı olabilecek en doğru yollardan biridir. Daha uzun süre daha tok hissetmenize yardımcı olur.  Pek çok insan bu şekilde kilo vermelerine yardımcı olmak için başka tür protein tozları kullanır, ancak bunlar kolajen kadar iyi olmayabilir. Çünkü dolgu maddelerine veya daha fazla kaloriye sahip olabilirler. Kolajen, tokluk hissini artırmaya yardımcı olmak için temiz bir protein formu olarak kabul edilir.

Temel olarak, kendinizi daha uzun süre tok hissettiğinizde, çok fazla yemek yeme olasılığınız azalır. Ayrıca tatmin olmuş hissettiğinizde sağlıksız yemeklere teslim olma olasılığınız da azalır.

Kolajen Hangi Durumlarda Kilo Aldırabilir?

Kolajen kilo aldırır mı? Bazı durumlarda bu olumlu yönde mümkün olabilir. Nasıl mı? Öncelikle kilo almakla ilgili şunun altını çizmekte fayda var: sağlıklı kilo alımı ile sağlıksız kilo alımını ayrı bir düzlemde değerlendirmek gerekir. Burayı biraz açalım: bazı aldığımız kilolar tamamen sağlıklı olurken (kas artışı vb.) bazen de tamamen kontrolümüz dışında yağlanarak kilo alabiliriz.

Bir protein çeşidi olan kolajen, 18 amino asit içeriğiyle kaslar için gerekli yapı taşlarını içerir. Günlük protein yönünden zayıf beslenen kişiler kolajen tüketerek bu eksiğini önemli ölçüde kapatabilirler ve kas kütlesinde artışı destekleyebilirler. Kas artışı sağlayarak kilo artışı sağlıklı kilo alımı olarak değerlendirilebilir.

Daha Yoğun Kemik Dokusu

Kemikler “organik” kuru maddede %90 kolajen içerir. Zamanla vücudun kolajen üretimi azalıp kemiklerdeki kolajen miktarı dolayısıyla doku da zayıflayabilir. Kolajen takviyesi kemikleri güçlendirip yoğunluğunu artırabilir. Bu da sağlıklı kilo alımına sebep olabilecek bir diğer ihtimaldir. 

Özetle gün içinde besinlerden yeterli düzeyde protein alınmazsa bir protein olan kolajen vücudun diğer fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için veya eksik olan diğer dokularda kullanılabilir. (Kolajen takviyesinden başta cilt üzerinde fayda göremediğini söyleyenlerin önemli bir kısmı bu durumu yaşıyor. Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde 28 TİP kolajen bulunur (eklem, kemik, tendon ve bağ doku, cilt, saç, tırnak, bağırsaklar, kaslarımız, iç organlar vb.) bu bölgelerin hangisinde daha fazla ihtiyaç varsa vücut buna göre kolajeni ilgili bölgelerde değerlendirir. Farkında olunmasa da kolajen vücudunuzun ihtiyaç duyulan bu bölgelerinde kullanılır.

 Aşağıdaki görsele tıklayarak konu hakkında youtube kanalımızdan bilgi alabilirsiniz.
Kolajen Kilo Aldırır mı Youtube

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.