Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,684.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim
kolajen hapı üzerine tavsiyeler

Kolajen Hapı Üzerine Tavsiyeler

Beslenme yoluyla kolajeni birçok farklı formda satın alabilirsiniz. Sıvı, toz ve tablet formda sunulan kolajen ürünleri en sık tercih edilen ürünlerdir. Peki hangisi daha ideal? Birinin diğerine üstünlüğü bulunuyor mu?

Daha önceki yazılarımızda belirtsek de hatırlatmakta fayda var. Kolajen toz formda üretilen bir proteindir. Bu yazıda bahsedeceğimiz toz, sıvı ve kapsül formda üretilen kolajen içerikli ürünlerin hepsi aynı hammaddeyi yani toz kolajeni kullanır. Bazı markalar kolajen tozunu kapsül içerisine koyarlar, bazıları su ile karıştırıp kullanıma hazır sıvı halde sunarken bazıları da doğrudan toz şeklinde ürünler üretirler.

En iyi kolajen takviyesi

Özel bir protein olan kolajen, her protein takviyesi gibi toz formda üretilir. Kolajeni dilerseniz orijinal toz formda satın alabilir veya sıvı ürünler, kapsül, tablet içerisinde eklenmiş şekilde olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kolajen satın almadan önce bir checklist oluşturmanız ve bu kriterlere uyup uymadığını kontrol etmeniz sağlıklı ve ekonomik bir seçim yapmanızı sağlayacaktır. İşte mutlaka dikkat etmeniz gereken 4 kriter:

1-Kolajen hidrolize edilmiş peptid formda olmalıdır.

Kolajen normalde yüksek molekül ağırlığına sahiptir ve vücudumuz tarafından sindirilemez. Takviye amacıyla kolajen alınacaksa kolajenin vücudumuz tarafından kolaylıkla sindirilebilir formu olan hidrolize peptid formunu tercih etmeniz gerekir.

2-Üründeki kolajen miktarı düşük ise sonuç alamayabilirsiniz.

Yapılan klinik çalışmaların önemli bir bölümünde günlük 2 gram ve 10 gram arası kolajen peptid tüketimi tercih edilmiştir. Düşük miktarda kolajen içeren ürünler size istediğiniz sonucu vermeyebilir veya daha geç etki gösterebilir. Bu da ekonomik olarak sizi zorlayabilir.

3-Üründe kolajen dışındaki bileşenleri sorgulayın.

Bazı ürünler saf kolajen içerse de (ör. Supra Protein Beef Collagen Peptides), bazıları kolajene ek olarak değerli başka mikro besinler de içerebilir. (ör. Collagen Beauty Formula)

Seçiminizi yapmadan önce ürün içerisindeki diğer bileşenleri ve miktarlarını da göz önünde bulundurarak daha sağlıklı bir karşılaştırma ve seçim yapabilirsiniz.

4-Biyoyararlanım için önceliğiniz toz, gelişmiş tablet veya sıvı ürünler olsun.

Standart tablet-kapsül-hap şeklinde bulunan kolajenin emilimi bazı durumlarda sıvı ve toz kolajene göre daha yavaş olabilir. En iyi kolajen hapı bile doğru üretilmezse bu dezavantaja sahip olabilir. Ayrıca kapsül, tablet ve hapların yapımında kullanımı ve sindirimi kolaylaştıran farklı yardımcı maddeler de kullanılır. Standart kapsül ve tablet formdaki takviyelerin dezavantajları ise düşük kolajen miktarı içermelerinden kaynaklanır. Eğer yüksek dozda kolajene ihtiyaç duyuyorsanız ihtiyacınız olan kolajen miktarını alabilmeniz için bu haplardan günde birden fazla almanız gerekebilir.

Vücudumuz toz veya sıvı şeklinde aldığımız kolajeni çok daha yüksek oranda ve hızlı bir şekilde sindirip kullanabildiği için tavsiyemiz bu kategorideki ürünlere yönelmenizdir. Denemeden bilemezsiniz: Eğer daha düşük kolajen miktarının size yeterli olabileceğini düşünüyor ve pratik kullanım arayışındaysanız tablet formdaki ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kolajen ile ilgili daha detaylı bilgi almak için web sitemizi inceleyebilir, müşteri destek hattımızı arayabilirsiniz. İhtiyacınız olan kaliteli, sağlıklı ve ekonomik kolajen takviyelerini yine web sitemiz üzerinden hemen sipariş verebilirsiniz.

Collagen For You

Kolajen Formları ve Biyoyararlanım

Söz konusu proteinler ise sıkça duyduğunuz bir terimdir biyoyararlanım. Besin yoluyla aldığımız yiyeceklerin veya aldığımız ilaçların vücudumuz tarafından etkin bir şekilde kullanılabilirliğini tanımlar. Yüksek biyoyararlanıma sahip besinler vücudumuz tarafından büyük oranda sindirilip kullanılabilir.

Şunu biliyoruz ki her protein eşit değerde olmadığı gibi dolayısıyla da her kolajen de eşit değerde değildir. Hidrolize edilmiş kolajen düşük molekül ağırlığı sayesinde kolayca vücudumuz tarafından sindirilerek kan dolaşımımıza katılır. Peki, bu özellik hidrolize kolajenin tüm formları için de geçerli midir?

Yapılan araştırmalara göre kolajen peptidlerin vücudumuz tarafından kolayca absorbe edilip kullanılabilmesi için en ideal kolajen formu toz, iyi tasarlanmış tablet veya sıvı halde olandır. Bu formdaki kolajeni besin yoluyla tükettiğimiz zaman çok kısa süre içerisinde vücut tarafından kullanılmak üzere kan dolaşımına katılır. Biyoyararlanımı yüksektir ve bu nedenle en çok bu formdaki kolajenler tercih edilir.

Tablet veya kapsül şeklinde sunulan kolajen hapı formunun biyoyararlanım açısından diğerlerine göre daha geride olmaması için doğru yardımcı maddelerle ve doğru teknoloji ile üretilmiş tablet ürünlere yönelmeniz önemlidir. Kapsül ve tablet içerisindeki kolajenin midemizde sindirilip tamamımın kan dolaşımına katılması daha uzun sürse de doğru teknoloji ile üretilen tabletlerdeki kolajen bağırsaklarda çözünerek vücut tarafından kolayca kullanılabilir.

Kolajen kapsüllerin iyi planlanmazsa başka dezavantajları bulunabilir mi? Eğer yüksek dozda kolajene ihtiyaç duyan biriyseniz tablet ve kapsül form sizin için dezavantaj oluşturabilir. Her ne kadar kullanım kolaylığı var gibi görünse de aslında bu yanıltıcı olabilir. Çünkü ihtiyacınız olan günlük kolajen miktarını alabilmeniz için bu kapsüllerden günde fazlaca yutmanız gerekebilir. Ayrıca kolajenin yanında bu kapsülleri de vücudunuza aldığınızı ve kapsülün yapımında kullanılan yardımcı bileşenleri(her ne kadar baklanlık tarafından gıdaya uygun olarak tanımlanıp izin verilse de) diyetinize eklemiş olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.