Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
hücre yenilenmesi nasıl hızlanır?

Hücre Yenilenmesi Nasıl Hızlanır?

Cildimiz bir ömür boyu kendini yeniler, derimizin canlı bir organ olduğunun ve bizi dışarıdan koruduğunun farkında olmamız gerekiyor. Hücre yenilenmesi işlemi cildin alt katmanlarından başlar. Bu sebeple beslenme hücre yenilenmesinde önemli bir faktördür.

Cildimiz bir ömür boyu kendini yeniler, derimizin canlı bir organ olduğunun ve bizi dışarıdan koruduğunun farkında olmamız gerekiyor. Hücre yenilenmesi işlemi cildin alt katmanlarından başlar. Bu sebeple beslenme hücre yenilenmesinde önemli bir faktördür.  

Hücre yenilenmesini artırmanın ve böylece hasarı sınırlandırmanın ve hatta onu onarmanın püf noktaları bulunmaktadır.  İnsan vücudu neredeyse kusursuz yaratılmıştır. Tüm organlarımız, dokularımız ve hücrelerimiz kendilerini yeniler ve yaşamın sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlar.  Vücudumuzda 200 milyar kadar hücrenin kendini yenilediğini biliyor muydunuz?  Elbette her kişinin yaş, kronik hastalık durumu, genetik vb. sebepler ile hücre yenilenme hızı farklıdır.  

Aslında hücre yenilenmesinin yavaşlaması kötüye işarettir.  Çünkü hücre yenilenmesi azaldıkça kalp ve beyin başta olmak üzere tüm organların işlevleri bozulmaya başlar.  

Bu da yanında yeni sorunlar getirir; vücudumuzun bağışıklık sistemi zayıflamaya başladığında; buna bağlı olarak yaralar daha yavaş iyileşir. Cildin yaşlanma süreci hızlanacağından kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar. Ayrıca saç ve tırnaklar da güçsüzleştiğinden saç dökülmesi ve tırnak kırılması daha fazla olur.  

Hücre Yenilenmesini Hızlandırmanın Yolları Nelerdir? 

Uyku Düzeni

Araştırmacılar, analiz süresince, 8 saat uyuyanlara karşı geceleri yalnızca üç saat uyuyan katılımcı gruplarını analiz etti. Uyku kısıtlamasının daha yüksek proinflamatuar sitokin seviyelerine yol açtığını ve ayrıca daha uzun süre uyuyanlara kıyasla iyileşme süresini neredeyse bir gün geciktirdiğini tespit ettiler. Bu sonuçlar, hızlı bir şekilde iyileşmeyi uzmanlar için sağlıklı bir uyku rutinine işaret ediyor.

Beslenme ve Besin Takviyesi

Aynı çalışma, sağlıklı miktarda uykuya ek olarak besin takviyelerinin katılımcılardaki bağışıklık tepkisini artırdığını buldu. Bunun nedeni, sağlıklı yiyeceklerin vücudunuzun yara iyileşme sürecini ilerletmek için ihtiyaç duyduğu yakıt olmasıdır.

Pek çok meyve ve sebzede bulunan A vitamini, bakır ve çinko gibi besinler ve vitaminler açısından zengin besinler özellikle önemlidir. Lahana, ıspanak ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, zencefil, mantar, pancar ve yoğurt, iyileşme zaman çizelgesini hızlandırmaya yardımcı olabilecek güçlü gıdalardır.

Vitamin C + Çinko

Aktiflik

Mümkünse, düzenli bir egzersiz rutini izlemeye devam edin. Artan kan akışı iyileşme sürecini hızlandırabilir. Sakatlanmamanız için en iyi fiziksel aktivite konusunda her zaman doktorunuza danışabilirsiniz.

Sigara

Özellikle sigara içmek enfeksiyonlar gibi komplikasyon riskini artırabileceğinden, sigaranın iyileşme sürecini engellemesi muhtemeldir.

A Vitamini

Doku onarımı ve hücre yenilenmesi söz konusu olduğunda, diyetinizde yeterli miktarda A vitamini almak çok önemlidir. Doğru cilt sağlığını desteklemek için hayati önem taşıyan bazı kanıtlar, bu vitaminin yara iyileşmesine de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Örneğin Philadelphia'daki Drexel Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Bölümü'nde yürütülen Dermatolojik Cerrahi'de yayınlanan bir araştırma, retinoidlerle ön tedavinin yüz yenileme prosedürlerinden sonra yara iyileşmesini iyileştirdiğini buldu.

C Vitamini

Kolajen sentezi için askorbik asit olarak da bilinen C vitamini gereklidir. Aynı zamanda hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasardan koruyan oldukça etkili bir antioksidandır. Araştırmalar, vitaminin yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

E Vitamini

Hücre yenilenmesinde E Vitamini, özellikle diyabetik, iyileşme bozukluğu olan hastalarda yaranın iyileşmesini etkili bir şekilde hızlandırır.

Cildinizi Sürekli Nemlendirin 

Damarlarımızın arasında dahi tuzlu su vardır. Vücudumuz için su önemli bir ihtiyaçtır. Vücut nem dengenizi korumak için mutlaka kilonuza uygun su tüketmelisiniz.  Su hücre yenilenmesinde önemli faktörlerden biridir.  

Cilt Temizleme Rutinleri Belirleyin 

Cildinizi en iyi şekilde temizleyin ve bunu bir rutin haline getirin.  28 günde bir yenilenen cildinizi sağlıklı kılmanız için yapmanız gereken önemli adımlardan biri temizliktir.  Ardından beslemek için kullanacağız her takviye ürün size cevap verecektir.  

Hücre yenilenmesi ne zaman gerçekleşir?

Genellikle hücre yenilenme sürecinin en aktif olduğu zaman dilimi gecelerdir.  Gece tüm organlarımızın dinlendiği ve kendini yenilediği uyku saatlerine sahiptir.  En az 8 saat uyku uyuduğunuzda hücre yenilenmeniz tüm organlarınız için tamamlanmış olur. Özellikle 23.00 itibarı ile uykuya daldıysanız yaşlanma etkileriniz gecikecektir.    • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.