Şimdi Eczanelerde

Blog » Bilgi
kolajen nereden elde edilir?

Kolajen Nereden Elde Edilir?

Kolajen nereden elde edilir sorusuna kısaca yanıt vermek gerekirse, kolajen doğada yalnızca insan ve hayvanlarda bulunan bir protein türü olduğu için yalnızca balık, sığır, tavuk gibi hayvansal kaynakların kolajen yönünden zengin dokularından (bağ dokular, deri, kıkırdak vb.) üretilir.[1] Kolajen içeren herhangi bir bitkisel kaynak bulunmuyor; kolajeni yalnızca bu gibi hayvansal kaynaklardan alabilirsiniz. Dilerseniz kelle paça çorbası, kemik suyu gibi kolajen içeren besinleri evde kendiniz hazırlayabilir; dilerseniz pratik şekilde hazır saflaştırılmış toz, tablet ve sıvı kolajen takviyelerine yönelebilirsiniz.

Kolajen içeren besinler ile ilgili hazırladığımız yazıyı okumak için şu linke tıklayın: Collagen Hangi Besinlerde Bulunur

Kolajen Nasıl Üretilir?

Özel bir amino asit profiline sahip olan kolajen proteini takviye amacıyla üretilmek istendiğinde doğal olarak hayvansal kaynaklardan yararlanılır. Yaygın olarak sığır, balık ve tavuk yan ürünlerinden (bağ doku, kıkırdak, deri vb.) elde edilen kolajen, çeşitli formlarda ve spesifik değerlerde üretilebilen bir proteindir.[2] Aşağıda üretim aşamalarını sizler için özetledik:

Balık, sığır, tavuk gibi hayvanların kolajen yönünden zengin dokuları ayrıştırılır.

Bu dokulardaki kolajen özel işlemlerle ekstrakte edilip saflaştırılır.

Saflaştırılan kolajen proteini özel enzimler yardımıyla parçalanıp peptidlerine ayrılır. Bu işleme enzimatik hidrolize denir ve kolajen molekül ağırlığı bu sayede vücudumuz tarafından kolayca sindirilebilir seviyeye indirilir; hidrolize kolajen peptidler elde edilir.[3]

Sıvı içinde bulunan kolajen peptidleri özel kurutma makineleriyle kurutulup suda çözünebilir toz haline getirilir[4]

Kolajen Takviyesi Güvenli midir?

Takviye amaçlı endüstriyel olarak üretilen kolajen peptidleri doğal kaynaklardan üretilen saf proteinlerdir ve genel olarak kullanımı güvenli kabul edilir. Bakanlık onaylı ve sürekli denetlenen tesislerde Türk Gıda Kodeksi Takviye Edici Gıdalar Tebliği’ne uygun şekilde üretimleri yapılır. 

 

Kullanım Amacına Göre Kolajen Takviyeleri 

Kolajen türevleri birçok farklı endüstride kullanım için üretilmektedir. Bu yazımızda takviye amaçlı kolajen nereden elde edilir konusu üzerinde duruyoruz. Kolajen takviyesi için üretilen kolajen ile, farklı gıda-medikal uygulamalarında kullanılan kolajenin formları farklıdır. Bu nedenle doğru kolajen takviyesini seçmeniz önem taşır.

Kolajen normalde suda çözünmeyen, yüksek molekül ağırlığına sahip bir proteindir. Bu formdaki kolajen daha çok gıda özellikle et endüstrisinde fonksiyonel özellikleri sebebiyle tercih edilir, vücudumuz tarafından sindirilemediği için faydası bulunmaz.[5]

Jelatin ise kolajenin kısmi hidrolizi ile elde edilen bir proteindir. Aynı şekilde jelatin, yumuşak şekerler veya tatlılarda jelleştirme özelliği nedeniyle sıkça tercih edilir. Yüksek molekül ağırlığı nedeniyle sindirimi çok zor olduğundan takviye olarak tercih edilen bir kolajen formu değildir.[6]

Kolajenin etkisinin görülebilmesi için vücudumuz tarafından sindirilebilir seviyede olması gerekir. Bu amaçla jelatin üretildikten sonra enzimatik hidroliz yöntemiyle kolajenin molekül ağırlığı 2000-5000 Dalton ağırlığına yani vücudumuz tarafından kolaylıkla sindirilebilir seviyeye indirilir. Kolajen peptid/hidrolizat olarak da adlandırılan bu kolajen formu kolajen takviyelerinde kullanılması gereken formdur.[7]

Marine Collagen

En İyi kolajen Nereden Elde Edilir?

Supra Protein olarak bizce en iyi kolajen doğal ortamında beslenen ve yaşayan hayvanlardan üretilir. Bu nedenle çiftliklerde yemlerle beslenen büyükbaş hayvanlar yerine doğal ortamında meralarda otla beslenen hayvanlardan üretilen kolajen peptidlerini öneriyor ve ürünlerimizde kullanıyoruz. Aynı şekilde balık kolajeni olarak da çiftliklerde üretilen balıklar yerine açık denizde doğal ortamında avlanan balıklardan üretilen kolajeni tercih ediyor ve öneriyoruz.

Daha fazla bilgi için 0216 740 0162 numaralı telefondan müşteri destek merkezimizi arayabilirsiniz. Birinci sınıf kolajen takviyelerini web sitemiz üzerinden hemen satın alabilirsiniz.

Referanslar:

[1] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25884286/

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31872275/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29394086/

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34461513/

[6] https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/gelatin

[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6891674/

 

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır; sağlık tavsiyesi yerine geçmez. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Kaydol Kazan!

İndirimler, tavsiyeler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun..

Ticari elektronik ileti izni kapsamında tarafıma tanıtım ve kampanyalara ilişkin e-posta gönderilmesine izin veriyorum.

"Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir. "Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık ya da ilaç kullanılması durumunda doktorunuza danışınız. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Supra Protein Resmi Satış Sitesi - Supra Protein © 2023

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?