Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,153,254.60 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
balık kolajeni

Balık Kolajeni

Balık Kolajeni, Marine Collagen olarak da ifade edilen bu takviye ürünler, tamamen saf deniz canlılarından üretiliyor. Deniz canlılarının, özellikle de balıkların Kolajen yönünden zengin olan dokuları alınarak, üretilen bu ürün, çeşitli faydaları ile ünlenmiş durumda. Elbette ki en az Sığır Kolajeni kadar faydalı ve en az onun kadar zengin bir içeriğe sahip. Ancak önemli bir farklılık da söz konusu; balıklardan üretilen Kolajen takviyesi, tamamen TİP 1 formundadır. Ancak Sığır Kolajeni, yüksek oranda TİP 1 formunda içeriğe sahip olmakla birlikte, bir miktar da TİP 3 formunda Kolajen içermektedir.

Balık Kolajeni

Balık Kolajeni ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yanıtladığımız blog yazımızla karşınızdayız. Bu kapsamlı rehber yazımızda balık kolajeninin faydaları ve çeşitlerini, sığır vb. diğer hayvansal kaynaklı kolajen takviyelerinden farkını bulacaksınız.

Ayrıca yazı içerisine balık kolajeni arayışındakiler için Supra Protein Marine Collagen ürünümüzde kullanılmak üzere sürpriz indirim kodu da bulacaksınız.

Balık Kolajeni Nedir?

Diğer adıyla Marine Collagen veya marine kollajen olarak bilinen balık kolajeni peptidleri, balıkların kolajen yönünden zengin dokularından elde edilen saf proteinlerdir. Toz formda üretilir. Bazı markalar toz, sıvı veya tablet ürünlerinde toz balık kolajeni kullanırlar bu nedenle farklı form ve ambalajlarda ürünler görebiliriz.

Balık kolajenini diğer hayvansal kaynaklı kolajen ürünlerinden ayıran temel farkları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 • Çok düşük molekül ağırlığına sahiptir (ortalama1.000-2.000 Dalton) bu sebeple emilimi, biyoyararlanımı yüksektir.
 • %100 TİP 1 formdadır. TİP 1 başta cilt, bağ doku ve kemikler olmak üzere vücudumuzda en çok bulunan kolajen formudur.
 • Pesketaryen beslenmeye uygundur; yani hayvansal gıda olarak sadece balık yiyenler tarafından kullanılabilir.

Yukarıda balık kolajeni nedir sorusuna cevap verdik; şimdi sıra işin en can alıcı noktasına geldi. 

Balık kolajeni de kendi içinde ikiye ayrılır, bunlar;

1- Çiftlik balıklarından üretilen balık kolajeni
2- Doğal ortamda avlanmış balık kolajeni

şimdi bunları inceleyelim.

 • Çiftlik balıklarından üretilen balık kolajeni

Çiftliklerde yetiştirilen balıklardan elde edilen kolajen peptidleridir. Maliyet olarak daha ucuz olsa da kapalı çiftlik koşullarında GDO’lu yemler, hormon ve antibiyotiklere maruz kalmalarının yoğunluğu nedeniyle dezavantaja sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 • Doğal ortamında avlanmış balık kolajeni

Literatürde wild-caught yani doğal ortamında avlanmış hidrolize balık kolajeni peptidleri olarak bilinir. Vahşi ortamda GDO’lu yemler ve hormonlardan uzak tamamen doğal beslendikleri için sağlıklı seçim olarak balık kolajeni kullananlar tarafından sıkça tercih edilirler. 

Standart balık kolajeninin yoğun kokusu ve tadı neredeyse olmayan kolajen formu olarak bilinir; çok hafif bir içime sahiptir rahatsız edici balık tadı / kokusu bulunmaz.

Balık Kolajeni Ne İşe Yarar

Gelelim bu ürünü kullanmak isteyenlerin merak ettiği en önemli bilgilere… Hangi sebepler ile kullanılmalı, ne tür faydaları ve etkileri ortaya çıkıyor ve ne kadar süre ile kullanmak gerekir? Balık kolajeni ne işe yarar sorusuna aşağıdaki gibi yanıt verilebilir:

 

 • Balık kolajeni ciltte oluşan esneklik kaybı ve kırışıklara karşı etkilidir.
 • Saç ve tırnakların hızlı ve güçlü uzamasına katkıda bulunabilir.
 • Eklemleri, bağ dokuları ve kemikleri destekler; ağrıların hafifletilmesine yardımcı olduğu klinik çalışmalarda gösterilmiştir.

 

Balık Kolajeni Faydaları

 

Bugün bilinen bir gerçek ki, günümüzde her yaştan bireyin Kolajen takviyesine ihtiyacı olabilir. Kadın, erkek, çocuk herkes bir sebeple bu tür ürünleri beslenmelerine dâhil edebiliyor. Özellikle de eklemler, kemikler, bağ dokular ve kırışıklıklar söz konusu olduğunda, bir olmazsa olmaz olarak niteleyebiliyoruz. Kullanacağınız Marine Collagen ise size pek çok faydalı özelliğini sunacaktır. 

Marine Collagen

Biliyoruz ki, cilt güzelliği ile Kolajen arasında doğrudan bir ilişki var. Bu sebeple kırışıklık, sarkma gibi yaşlanma etkileri ya da çeşitli cilt lekeleri ve yaralar söz konusu olduğunda Kolajenden destek alabilirsiniz. Cilt kuruluğu yaşayanların da yine aynı şekilde bu tür takviyelere ihtiyacı olabilir. 

Saç ve tırnaklarımız ise bizim için çok önemli olmakla birlikte, onların zayıf ve güçsüz olması, yavaş uzuyor olması can sıkıcı olabilir. Bu sebeple Kolajen desteği bu süreçte doğru bir seçim olabilir. Hele de deniz canlılarından elde edilen Supra Kolajen ürünleri, vücudunuz için harika bir takviye olacaktır.

 

Cilt ve güzellik konusundaki pozitif etkilerini, eklem, kemik ve bağ doku üzerinde de sürdüren bir takviyeden söz ediyoruz. Eklem problemleri yaşayanlar, kemik kırıkları ile karşı karşıya olanların ve bağ dokuları ile ilgili sağlık sorunu olanların da hayatında Kolajen ürünlerine yer açması giderek yaygınlaşıyor. Yaygın kanaate göre bu durumda Balık Kolajeni takviyesi tam anlamı ile bir olmazsa olmazdır.

 

Normal şartlarda 8 haftalık bir kullanım ile etkilerini ortaya çıkaran ürünü, duruma göre farklı sürelerde de kullanmanız mümkün. Eğer bir hastalık sebebi ile kullanacaksanız, doktorunuza danışmanız gereklidir. Diğer taraftan daha genç bir cilde sahip olmak istiyorsanız, 8-12 haftalık kullanım sonrasında olumlu etkiler görmeniz için genelde yeterli olacaktır. İhtiyacınız olan kollajen desteğini web sitemizden hemen sipariş verebilir veya anlaşmalı eczanelerden satın alabilirsiniz. Supra Kolajen ürünleri, hayatınızı kolaylaştırmak için burada!


Balık Kolajeninin İçeriği

Balık kolajeni takviyeleri genelde tek başına kolajen içermez yanında diğer etken maddeler ile zenginleştirilir. Örneğin Supra Protein Marine Collagen içerisinde her serviste 10.000 mg doğal avlanmış Kore menşei düşük molekül ağırlığına sahip TİP 1 balık kolajenine ek olarak hyaluronik asit ve c vitamini bulunur. İlave şeker, herhangi bir tatlandırıcı veya koruyucu içermeyen bu ürün aromasızdır.

Sürpriz İndirim Kodu: Supra Protein Marine Collagen ürününde geçerli %15 indirim kodu: BALIK15

Balık Kolajeni Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok fazla alternatif ve ürün arasından balık kolajeni almaya çalışırken kafanız karışabilir. Seçim yaparken balık kolajeni tavsiyesi arayanlar için önerilerimiz şu şekilde:

 • Doğal ortamında avlanmış balık kolajeni olması,
 • Ürün içeriğinde yeterli derecede kolajen miktarı olması ve fiyat/ performans olarak tatmin etmesi,
 • İçeriğinde şeker ilavesi ve yapay tatlandırıcı gibi maddeler bulunmaması,
 • Kolajen konusunda güvenilir ve uzman markanın ürünü olması önemlidir.

Hidrolize Balık Kolajeni

Marine Collagen veya marine kollajen olarak da ifade edilen bu takviye ürünler, doğal ortamında yakalanan Barramundi ve/veya Red Snapper cinsi balıkların derilerindeki TİP 1 kolajenden üretiliyor. Deniz canlılarının, özellikle de balıkların Kolajen yönünden zengin olan dokuları alınarak üretilen bu ürün, çeşitli faydaları ile ünlenmiş durumda. 

Elbette ki en az Sığır Kolajeni kadar faydalı ve en az onun kadar zengin bir içeriğe sahip. Ancak önemli bir farklılık da söz konusu; balıklardan üretilen Kolajen takviyesi, tamamen TİP 1 formundadır. Ancak Sığır Kolajeni genelde, yüksek oranda TİP 1 formunda içeriğe sahip olmakla birlikte, bir miktar da TİP 3 formunda kolajen içermektedir. Saf TİP 2 içeren sığır kolajeni ise ayrı bir yazının konusudur.

 

Referanslar

 

Choi, S.Y., Ko, E.J., Lee, Y.H., Kim, B.G., Shin, H.J., Seo, D.B., Lee, S.J., Kim, B.J. and Kim, M.N. (2014). Effects of collagen tripeptide supplement on skin properties: A prospective, randomized, controlled study. Journal of Cosmetic and Laser Therapy 16:3, 132-137

Benito-Ruiz, P., Camacho-Zambrano, M.M., Carrillo-Arcentales, J.N., Mestanza-Peralta, M.A., Vallejo-Flores, C.A., Vargas-López, S.V., Villacís-Tamayo, R.A. and Zurita-Gavilanes, L.A. (2009). A randomized controlled trial on the efficacy and safety of a food ingredient, collagen hydrolysate, for improving joint comfort. International Journal of Food Sciences and Nutrition, Vol. 60, Iss. 1, 99-113.

 Hata, S., Hayakawa, T., Okada, H., Hayashi, K., Akimoto, Y. and Yamamoto, H. (2008). Effect of oral administration of high advanced-collagen tripeptide (HACP) on bone healing process in rat. Journal of Hard Tissue Biology, Vol. 17, Iss. 1, 17-22

 

Daha detaylı bilgi ve bilimsel araştırmalar için Web sitemizde BİLİM kategorisi altındaki sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

 • Supra Protein

  Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.