Şimdi Eczanelerde

Blog » Bilgi
balık kolajeni

Balık Kolajeni

 

Balık Kolajeni bir başka deyişle Marine Collagen ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları bilimsel referanslarla yanıtladığımız blog yazımızla karşınızdayız.  Bu kapsamlı rehber yazımızda balık kolajeninin kullanım amaçlarını ve çeşitlerini, sığır gibi diğer hayvansal kaynaklı kolajen takviyelerinden farkını bulacaksınız. 

Ayrıca yazı içerisinde Marine Collagen ürünümüzde kullanılmak üzere sürpriz bir indirim kodu da saklı! 

 

Balık Kolajeni Nedir?

Marine Collagen olarak da bilinen balık kolajeni, balıkların kolajen yönünden zengin dokularından elde edilen saf kolajen peptidleridir. Toz formda üretilir ve genelde TİP 1 formdadır. Ayrıca düşük molekül ağırlığıyla öne çıkar. Kendine has bir amino asit dizilimine ve çeşitliliğine sahiptir.[1]Hidrolize balık kolajeni, marine kolajen gibi isimlerle de bilinir.

Not: Her kolajen gibi balık kolajeni de toz olarak üretilir. Daha sonra su eklenerek sıvı balık kolajeni ürünleri üretilebilir veya toz haldeki ürün kapsül içinde veya tablet formuna getirilerek tüketiciye sunulabilir. 

Özetle sıvı balık kolajeni ve toz balık kolajeni gibi ayrı iki kolajen türü bulunmaz. Her ikisi de aynı kolajendir; biyoyararlanım ve faydaları yönünden biri diğerine üstün değildir.

 

Balık Kolajenin Farkı Nedir?

Balık kolajenini diğer hayvansal kaynaklı kolajen ürünlerinden ayıran temel farkları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

  •     Oldukça düşük molekül ağırlığına sahiptir (ortalama 1.000-2.000 Dalton) bu sebeple hızlı emilir ve yüksek biyoyararlanıma sahiptir.[2] 
  •     Genelde TİP 1 formdadır. TİP 1 kolajen vücudumuzda en çok bulunan kolajen formudur. (Örn. ciltteki kolajen %90 TİP 1 formdayken, kemiklerdeki ve bağ dokulardaki kolajen de benzer oranda TİP 1 formdan oluşur.[3])
  •     Pesketaryen beslenmeye uygundur; yani hayvansal gıda olarak sadece balık yiyenler tarafından kullanılabilir.

 

Marine Collagen

En İyi Balık Kolajeni

Yukarıda balık kolajeni nedir sorusuna cevap verdik; şimdi sıra işin en can alıcı noktasına geldi. Balık kolajeni de kendi içinde ikiye ayrılır: Çiftlik balıkları ve doğal ortamında avlanan balıklar. 

Supra Protein olarak bizce en iyi balık kolajeni, doğal ortamında avlanan balıklardan elde edilen kolajen peptidleridir. Gelin bu ikisini yakından inceleyelim:

 

1-   Çiftlik Balıklarından Üretilen Balık Kolajeni

Çiftliklerde yetiştirilen balıklardan elde edilen kolajen peptidleridir. Maliyet olarak daha ucuz olsa da doğal ortamı dışında çiftlik koşullarında yetiştirildiklerinden ürün sertifikalarının kontrol edilmesi; dikkatli olunması gerekir.

 

2-   Doğal Ortamında Avlanmış Balık Kolajeni

Literatürde wild-caught yani doğal ortamında avlanmış hidrolize balık kolajeni peptidleri olarak bilinir. Balıklar vahşi doğal ortamlarında tamamen doğal beslendikleri için daha güvenli seçim olarak balık kolajeni kullananlar tarafından tercih edilebilmektedir. 

Standart balık kolajeninin yoğun kokusu ve tadı neredeyse olmayan kolajen formu olarak bilinir; çok hafif bir içime sahiptir rahatsız edici balık tadı / kokusu bulunmaz.

 

Balık Kolajeninin İçeriği

Balık kolajeni takviyeleri genelde tek başına kolajen içermez yanında diğer etken maddeler ile zenginleştirilir. Örneğin Supra Protein Marine Collagen içerisinde her serviste 10.000 mg doğal avlanmış Kore menşei düşük molekül ağırlığına sahip TİP 1 balık kolajenine ek olarak hyaluronik asit ve c vitamini bulunur. İlave şeker, herhangi bir tatlandırıcı veya koruyucu içermeyen bu ürün aromasızdır.

Sürpriz İndirim Kodu: Supra Protein Marine Collagen ürününde geçerli %15 indirim kodu: BALIK15

 

Balık Kolajeni Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok fazla alternatif ve ürün arasından balık kolajeni almaya çalışırken kafanız karışabilir. Seçim yaparken balık kolajeni tavsiyesi arayanlar için önerilerimiz şu şekilde:

  •     Doğal ortamında avlanmış balık kolajeni olması,
  •     Ürün içeriğinde yeterli derecede kolajen miktarı olması ve fiyat/ performans olarak tatmin etmesi,
  •     İçeriğinde şeker ilavesi ve yapay tatlandırıcı gibi maddeler bulunmaması,
  •     Kolajen konusunda güvenilir ve uzman markanın ürünü olması önemlidir.

 

Balık Kolajeni Nasıl Kullanılır

Balık kolajeni takviyeleri toz formda ise suyla veya istenilen bir içecek-yiyecek ile karıştırılıp tüketilebilir. 

Tablet ve kapsül formdaki balık kolajeni ise bir bardak suyla birlikte içilebilir.

Sıvı balık kolajeni ise direkt içilebilir veya suyla karıştırılıp tüketilebilir.

Balık kolajeni ürünleri genelde 1 aylık kullanım şeklinde üretilmektedir. Düzenli kullanım tavsiye edilir.

 

Hidrolize Balık Kolajeni

Deniz canlılarının, özellikle de balıkların kolajen yönünden zengin olan dokuları alınarak üretilir. Marine Collagen veya marine kollajen olarak da ifade edilen bu takviye ürünler, genelde doğal ortamında yakalanan Barramundi ve/veya Red Snapper cinsi balıkların derilerindeki TİP 1 kolajenden üretiliyor. 

 

Balık ve Sığır Kolajeni Farkı

Balık kolajeni ve sığır kolajeni arasında önemli bir farklılık da söz konusu; balıklardan üretilen kolajen takviyesi, tamamen TİP 1 formundadır. Ancak Sığır Kolajeni genelde, yüksek oranda TİP 1 formunda içeriğe sahip olmakla birlikte, bir miktar da TİP 3 formunda kolajen içermektedir. Saf TİP 2 içeren sığır kolajeni ise ayrı bir yazının konusudur. Ayrıca balık kolajeni molekül ağırlığı daha düşüktür.

 

Balık Kolajeni Ne İşe Yarar

 

Balık kolajen takviyeleri, kolajen ihtiyacı olan tüm bölgeler için kullanılabilir. Balık Kolajeni ne işe yarar sorusuna yapılan bilimsel araştırmalardaki cilt, eklem ve genel sağlık üzerine olan etkilerinin incelenmesi tavsiye edilebilir.[4]

 

 

Balık Kolajeni Faydaları

Birçok farklı nedenle Kolajen takviyesine ilgi olabilir. Kadın, erkek, genç, yaşlı birçok kişi bu sebeple bu tür ürünleri beslenmelerine dâhil edebiliyor. Marine Collagen takviyeleri doğru kullanıldığında olumlu sonuçlar almanızı sağlayabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi balık kolajeni peptidleri cilt ve eklemler dahil birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. 

 

Birçok sebeple Kolajen desteği bu süreçte doğru bir seçim olabilir. Hele de deniz canlılarından elde edilen Supra Kolajen ürünleri, sizin için benzersiz bir takviye olacaktır.

 

Tüm sorularınız için bize yazabilir, ihtiyacınız olan kolajen desteğini web sitemizden hemen sipariş verebilir veya anlaşmalı eczanelerden satın alabilirsiniz. Supra Kolajen ürünleri, hayatınızı kolaylaştırmak için burada!

 

 

Referanslar

 


[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5983275/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7271718/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3003457/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30122200/

 

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır; sağlık tavsiyesi yerine geçmez. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Kaydol Kazan!

İndirimler, tavsiyeler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun..

Ticari elektronik ileti izni kapsamında tarafıma tanıtım ve kampanyalara ilişkin e-posta gönderilmesine izin veriyorum.

"Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir. "Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık ya da ilaç kullanılması durumunda doktorunuza danışınız. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Supra Protein Resmi Satış Sitesi - Supra Protein © 2023

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?