Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 231,771.12 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim

Hidrolize Kolajen Nedir?

Muhtemelen "kolajen peptidler", "hidrolize kolajen", “kolajen hidrolizat” ve "kolajen tozu" terimlerine rastlamışsınızdır. Bu terimler, aynı şey için basitçe farklı isimlerdir.

Muhtemelen "kolajen peptidler", "hidrolize kolajen", “kolajen hidrolizat” ve "kolajen tozu" terimlerine rastlamışsınızdır. Bu terimler, aynı şey için basitçe farklı isimlerdir.  Özellikle, "kolajen peptidler" terimi, hidroliz adı verilen bir işlemden geçmiş olan kolajeni ifade eder. Bu süreç, kolajen amino grup asitlerin daha küçük moleküllere parçalanarak vücudumuz tarafından emilimini kolaylaştırmasını içerir. Kolajen takviyeleri, bu güçlü proteinin faydalarını görmenin çok uygun bir yoludur.

Hidrolize kolajen kullanmanın faydaları nelerdir?

Kolajen tüketmenin sağlığınız için çok fazla faydası olabilir:  Eklem ağrılarının iyileştirilmesinden cilt sağlığına kadar birçok başlık sayılabilir.  Aşağıda hidrolize kolajenin tüm faydalarına değinmeye çalışacağız. 

Cilt sağlığını iyileştirin

Kolajen, cildiniz için önemli bir bileşendir. Esnekliği ve nem artışını teşvik etmenin yanı sıra güçlendirici bir rol oynar. Yaşlandıkça vücudunuz daha az kolajen üretir, bu da kuru cildi ve kırışıklığı teşvik eder.

Bununla birlikte, birkaç çalışma, kolajen içeren peptitlerin veya takviyelerin kırışıklıkları ve özellikle kuruluğu azaltarak cilt yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kolajen takviyeleri, vücudu kendi başına kolajen üretmeye teşvik etme kabiliyetleri nedeniyle kırışıklıkları önleme etkisine sahiptir.

Not: 30 yaşından sonra kolajen üretiminin yavaşladığını hatırlatırız.

Ek olarak, kolajen takviyeleri almak, elastin ve fibrin dâhil olmak üzere cildi yapılandırmaya yardımcı olan diğer proteinlerin üretimini destekleyebilir.

Eklem ağrısını gidermeye yardımcı olur

Kolajen, eklemleri koruyan kauçuk benzeri doku olan kıkırdak bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur. Yaşla birlikte vücuttaki kolajen azalması, eklemlerde osteoartrit gibi dejeneratif hastalıkların gelişme olasılığını artırır.

Bazı araştırmalar, kolajen takviyesi almanın osteoartrit semptomlarını iyileştirmeye ve eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Araştırmacılar, ekstra kolajenin kıkırdakta birikebileceğini ve dokuları kolajen üretmeye teşvik edebileceğini teorileştirdiler.

Not: Potansiyel ağrı giderici etkileri için bir kolajen takviyesi almayı denemek istiyorsanız, çalışmalar günde 10 gramlık bir dozajla başlamanızı öneriyor

Kas kaybını önlemeye yardımcı olur

Kemiklerinizdeki organik madde çoğunlukla onlara yapı kazandıran kolajenden oluşur. Vücudunuzdaki kolajen yaşla birlikte bozulurken, kemik kütlesi de bozulur. Bu, düşük kemik yoğunluğu ile karakterize edilen ve kırık riskinin artmasıyla bağlantılı olan osteoporoz gibi durumlara yol açabilir.

Araştırmalar, kolajen takviyesi almanın vücutta osteoporoza yol açan kemik yıkımını önlemeye yardımcı olan belirli etkilere sahip olabileceğini göstermiştir.

Araştırmalar, kolajen takviyelerinin sarkopeni olan kişilerde kas kütlesini artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, kolajen almanın kreatin gibi kas proteinlerinin sentezini destekleyebileceğini ve ayrıca kas büyümesini uyarabileceğini öne sürdüler.

Kalp sağlığını destekler

Araştırmacılar, kolajen takviyesi almanın kalp hastalığı riskini ortadan kaldırabileceğini iddia ediyor. Kolajen, arterlere yapı sağlar. Yeterli kolajen olmadan arterler zayıf ve kırılgan hale gelebilir. Bu, arterlerin daralmasını içeren patolojik bir durum olan ateroskleroza yol açabilir. Ateroskleroza kalp krizi ve felce neden olabilir.

Saç ve tırnaklar için takviye

Kolajen almak kırılganlığı önleyerek tırnakların gücünü artırabilir. Ayrıca saç ve tırnak uzamasını uyarabilir.

Bağırsak sağlığı

Bağırsaklarımız büyük oranda kolajenden meydana gelen yapılardır. Kolajen takviyesi ile bağırsaklarınızı destekleyebilirsiniz. Bu nedenle bazı sağlık uzmanları, geçirgen bağırsak sendromunu tedavi etmek için kolajen takviyelerinin kullanımını teşvik etmektedir.

Kolajenin eklemler lehine olan katkısı onu yaşlılar için mükemmel bir tamamlayıcı yapar. Aynı zamanda cilt yaşlanmasına karşı savaşmak için kullanılır. Kolajen sentezini uyaran retinoik asit, özellikle ayakta tedavi ortamında iyi bilinmektedir.

Çalışmalar, düzenli hidrolize kolajen alımının genel cilt sağlığını destekleyebileceğini ve yaşlanmanın etkileriyle savaşabileceğini göstermiştir. Kırışıklıkların görünümünü azaltabilir, hidrasyonu artırabilir ve cildi eşitleyerek elastikiyetini destekleyebilir. Ek olarak, cilt onarım sürecine yardımcı olarak vücudun eklem, kemik ve bağ dokular başta olmak üzere kolajen ihtiyacı olan tüm bölgelerinde yeni kolajen oluşturmasına yardımcı olabilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.