Şimdi Eczanelerde

Blog » Bilgi
collagen hangi besinlerde bulunur

Collagen Hangi Besinlerde Bulunur

 

Vücudumuzda bulunmadığı yer neredeyse olmayan kolajen, eksikliği halinde yaşlanma belirtileri dahil istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir.[1]

 

Her ne kadar vücudumuz kolajeni kendi içinde sentezleyebilme kabiliyetine sahip olsa da yıllar geçtikçe kolajen üretimi yavaşlar.[2] Vücudumuzu kolajen ile desteklemek için kolajen yönünden zengin yiyecekler veya takviyeler tercih edilebilir. Bu yazımızda kolajen yönünden zengin besinleri paylaşacağız.

 

Kolajen İçeren Besin ve Takviyeler

 

Yazının başında da belirttiğimiz üzere kolajen doğada yalnızca insan ve hayvanlarda bulunan bir proteindir. Bu nedenle beslenmemize kolajen eklemeye karar verdiğimizde sadece hayvansal kaynaklardan bunu temin edebiliriz; ne yazık ki bitkisel ürünlerin hiçbirinde kolajen bulunmuyor. Bitkisel kolajen diye bir kolajen maalesef bulunmaz; bu amaçla tanıtılan ürün ve gıdalar genelde içlerindeki vitaminlerin kolajen üretimine desteklerine atıf yaparlar; herhangi bir kolajen içermezler.

 

Çok uzatmadan kolajen, yani Collagen hangi besinlerde bulunur sorusuna yanıt verelim.  

 

Kelle paça, işkembe çorbaları, ilikli kemik suyu, kemikli etler, kılçığıyla yenilen balıklar, tavuk kemik-derisi, yumurta kabuğu zarı harika kolajen kaynaklarıdır ve yüz yıllardır atalarımızın marifetiyle bu besinler ve faydaları bizlere aktarılmıştır.[3]

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi bitkiler her ne kadar kolajen içermese de içerisindeki vitaminler vasıtasıyla vücudumuzun kolajen üretimini destekleyebilir. Özellikle C vitamini yönünden zengin kivi, portakal, limon, greyfurt, ıspanak, patlıcan, brokoli gibi sebze ve meyveler bu özellikleri sayesinde kolajen destekleyici besinler olarak da bilinir.[4]

 

Vücudunuza Doğal Kolajen Desteği

 

Vücudumuza kolajen desteğinin besinlerden yapılabilmesi için yukarıda saydığımız kolajen içeren hayvansal kaynaklardan üretilen yemekler tüketilebilir. Modern hayatın hızı, zaman bulamamak veya tadını beğenmediğimiz için kolajen yönünden zengin etli-kemikli tencere yemeklerini her zaman yiyemiyoruz.

 

Multi Collagen Complex

 

Bu durumda imdada kolajen takviyeleri yetişiyor. Başta sığır, balık, tavuk gibi hayvanların kolajen yönünden zengin dokuları ayrıştırılıp saflaştırılarak takviye amaçlı toz kolajen peptidleri elde ediliyor. Kolajen peptidleri kullanılarak üretilen gıda takviyeleri ile vücudumuza kolajen takviyesini hem pratik hem de ekonomik olarak yapmak mümkün olabilir. 

 

Saflaştırılmış Pratik Kolajen Takviyeleri

Günde bir ölçek toz kolajeni -özellikle aromasız ise- dilediğiniz yemek veya içeceklerinize karıştırarak vücudunuza pratik bir şekilde kolajen desteği sunabilirsiniz. 

 

Supra Protein Beef Collagen’i ele alırsak her serviste 10.000 mg aromasız toz kolajen peptidleri içeriğiyle tadını neredeyse değiştirmeden çay veya kahvenize, çorba ve salata gibi yemeklerinize, smoothie ve meyve suları dahil birçok öğününüze veya sadece bir bardak suya karıştırıp tüketebilirsiniz.

 

Kolajen takviyeleri ile ilgili daha fazla bilgi almak ve Türkiye’nin her yerine ücretsiz kargo ile sipariş vermek için 0216 740 0162 no’lu telefondan bize ulaşabilir veya canlı destek hattımızdan yazabilirsiniz.

 

Referanslar:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12510171/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12437452/

[3] https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/

[4] https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/collagen-food-boost#egg-whites

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır; sağlık tavsiyesi yerine geçmez. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Kaydol Kazan!

İndirimler, tavsiyeler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun..

Ticari elektronik ileti izni kapsamında tarafıma tanıtım ve kampanyalara ilişkin e-posta gönderilmesine izin veriyorum.

"Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir. "Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık ya da ilaç kullanılması durumunda doktorunuza danışınız. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Supra Protein Resmi Satış Sitesi - Supra Protein © 2023

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?