Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim
kolajen, spor ve beslenme ilişkisi nedir?

Kolajen, Spor ve Beslenme İlişkisi Nedir?

“Kolajen nedir?” diye merak edenler için kısaca kolajen; vücudun kendi ürettiği ve cilt, bağ dokular, eklem, ve kemikler başta olmak üzere vücudumuzda en çok bulunan proteindir

Ciltteki etkisi genel anlamda kırışıklıkların, çizgilenmelerin ve sarkmaların engellenmesi üzerinedir. Yani bu protein aslında cildin gergin, dayanıklı ve sağlıklı kalması için önemli bir protein olarak görev görür. Bu protein pek çok farklı etkene bağlı olarak zamanla azalır ve vücudumuzdaki üretim hızı da düşer. Bu etkenlerden en önemlisi yaşlanmadır ancak düzensiz beslenme, stres, çeşitli sağlık sorunları, yoğun fiziksel faaliyetler, çevresel etkenler, uyku düzeninin bozuk oluşu, hareketsiz yaşam, ağır iş temposu gibi pek çok etken de kolajen oluşumunu ciddi ölçüde etkileyen farklı sebeplerdir.

Kolajenin faydaları yalnızca cilde gerginlik, dayanıklılık vermesi değildir.Spor yapan bireylerde kasların yenilenmesi, performans artışı sağlaması, eklem, bağ doku ve kemikleri güçlendirerek potansiyel sakatlıkların önlenmesi için kolajen takviyesi tercih edilir. Bu sebeple de kolajen üretiminin yavaşlaması ve vücuttaki kolajenlerin azalması istenen bir durum değildir ve dışarıdan takviye yoluyla da alınmasının önemi ortadadır.

Beef Collagen (280 Gram)

Kolajenin Spor ve Beslenme ile İlişkisi Nedir?

Kolajen; genellikle aktif, beslenme düzeni sağlıklı olan, stresten uzak, sağlıklı ve yorgunluk düzeyi az olan vücutlarda çok üretilir. Bu sebeple de aktiflik oranı azalıyorsa ya da beslenme dengesi şaşıyorsa kolajen üretimi azalacaktır. Spor yaparak vücudu gergin tutmak, kasları düzenli olarak çalıştırmak ve aktif kalmak kolajen miktarında ciddi azalmaların yaşanmasını engelleyecektir.  Tabi bunun ölçüsü de önemlidir; aşırı zorlanan eklem ve dokularımızda da kolajen eksikliği meydana gelebilir. 

Azalan kolajen seviyesini artırmak için kolajen yönünden zengin besinler tüketilebilir. Kelle paça, işkembe, kemikli tencere yemekleri, balık ve tavukların deri ve kemikleri kolajen yönünden oldukça zengindir ve diyetinize ekleyerek vücudunuzun kolajen üretimini artırabilirsiniz.Bu besinleri tüketmek zor ve zahmetli gelebilir, bu durumda dışarıdan kolajen takviyesi ile pratik ve ekonomik bir şekilde kolajen ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Sebze ve meyvelerde bulunan başta C vitamini ve diğer mikro besinler de kolajen üretimine katkı sağlayacağından tüketilmesi elzemdir.

Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, kolajen takviyesi tok tutucu bir etkiye sahip olduğundan diyet yapan bireyler için çok değerli bir protein kaynağıdır ve zayıflamaya da yardımcı olabilir.

Kolajen ve Spor 

Kolajen kullanımı düzenli spor yapan bireylere mutlaka tavsiye edilen bir takviyedir. Bu takviyeyi almak için kolajen miktarında düşüş olması beklenmez ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak kolajen üretim hızının düşmesi de beklenilmemelidir. Sporcular özellikle de güç kazanmak, kasları, eklem ve bağ dokuları ve kemik yapılarını sağlamlaştırmak ve esnek hale gelmek amacı ile kolajen takviyesi almalıdır. Kolajen takviyesinin spor yapanlar için faydası saymakla bitmez ancak özetle güçlenmeye, antrenman sonrası kasların ve kemiklerin yenilenmesine, tendon ve bağ dokuları güçlendirerek sakatlıkların önlenmesine, içerisinde bulunan Arjinin ile performans artışına katkı sağladığı söylenebilir.

Kolajen özel bir proteindir ve kendine has başka hiçbir proteinde bulunmayan bir amino asit profiline sahiptir. Başta glisin, arjinin ve BCAA olmak üzere tam 18 amino asit içerir. Yapılan bilimsel araştırmalar kolajen takviyesinin sporcularda güç, performans artışı, kas ve kemik gelişimi sağladığını; sakatlıkları önlemeye yardımcı olabileceğini defalarca göstermiştir. 

Özetle cildi sıkılaştıran, daha güçlü hale getiren bu takviye ayrıca kas, bağ doku ve kemik yapılarında da güçlenmeye yardımcıdır ve düzenli olarak spor yapan kişilerin kullanımına uygundur. Güçlenmek, esnek ve sıkı hale gelmek,  hasar alma riskini en aza indirmek isteyen sporcular da ayrıca kolajen takviyesini tercih edebilir ve bu sayede yalnızca cilt konusunda değil sağlık konusunda da kendilerine takviyede bulunmuş olurlar. 

 

“Kolajen sporu nasıl etkiler?” diye merak edenler için bu faydalar oldukça yararlı olacaktır. Kas ve kemik sisteminin güçlenmesi için kolajen kullanımı düzenli şekilde ve dozunda olmalıdır. Günde alacağınız 10.000 mg kolajen takviyesi ile tüm bu faydaları görebilirsiniz. Sporcular yıl boyunca ara vermeden bu takviyeyi alabileceği gibi, kürler halinde de kullabilir.Bu şekilde kısa zamanda eski performansa oranla gelişme görmek mümkündür.

Aşağıdaki görsele tıklayarak youtube kanalımızdan konu hakkında bilgi alabilirsiniz.
Kolajen, Spor ve Beslenme İlişkisi Nedir Youtube


  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.