Kolajen Hakkında

Ana sayfa » Kolajen Hakkında
Kolajen Hakkında2019-02-12T20:12:51+03:00

Kolajen Hakkında

Kolajen, insanlarda ve hayvanlarda bulunan hayati önemi olan bir protein türüdür. Vücudumuzda bulunan proteinlerin yaklaşık %30’unu oluşturan kolajen, vücudumuzdaki en yüksek orandaki proteindir. Cilt dokusuna, eklemlere, bağ dokusuna ve kemiklere esneklik ve sağlamlık kazandırır. Doku ve organların canlılığını ve esnekliğini sağlar.

Kolajen, vücudun her bölgesinde karşımıza çıktığı gibi, kemiklerde, cilt dokusunda, damar yapısında, tendonlarda ve kıkırdak dokuda bolca bulunur. Hücre zarı, saç dokusu, bazal membran, kas dokusu, göz ve beyinde olduğu gibi bütün doku ve organlarda önemli miktarlarda bulunur.

Kolajen peptid nedir?

Kolajen peptid aynı zamanda hidrolize kolajen ya da kolajen hidrolizat olarak da isimlendirilir. Kolajen peptid, hayvansal kaynaklı kolajenin kontrollü bir şekilde hidrolize edilmesiyle elde edilir. Vücut tarafından sindirilmesi çok zor olan 300.000-400.000 dalton molekül ağırlığına sahip kolajen, hidroliz ile 2000-5000 dalton arasına; vücut tarafından kolayca kullanılabilir seviyeye indirilir. Bu düşük molekül ağırlığındaki kolajen ise kolajen peptid olarak adlandırılır.

Kolajen peptidler güvenli midir?

Kolajen peptidler, %100 doğal hayvansal kaynaklardan elde edilen saf proteinlerdir. Kolajen peptidlerin, hem Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hem de Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketicinin Korunması Bölümü tarafından güvenli olduğu açıklanmıştır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de kolajen peptidlerin güvenli olduğunu bildirmiştir.

Kolajen Peptid, Jelatin ve Kolajen arasındaki fark nedir?

Her protein gibi kolajen de amino asitlerden meydana gelir; türüne göre ortalama 600-3000 amino asit içeren zincir uzunluğuna sahiptir. Molekül ağırlığı ortalama olarak 300.000-400.000 dalton olan kolajen, vücut tarafından sindirilemediğinden bu formdaki kolajenden fayda sağlanamaz.

Jelatin ise kolajenin kısmi hidrolizi ile elde edilir. Molekül ağırlığı ise ortalama olarak 50.000 daltondur. Vücut tarafından emilimi ve kullanımı, dolayısıyla da biyoyararlanımı özellikle kolajen peptidlere kıyasla oldukça düşüktür.

Kollajen peptidler ise kolajenin kontrollü enzimatik hidroliziyle elde edilir. Peptidin kelime anlamı küçük proteinlerdir. Amino asit sayısı 50’den az olan proteinler peptid olarak gruplandırılır.

Kolajen peptidin molekül ağırlığı ortalama olarak 2000-5000 dalton arasında olduğu için oldukça küçüktür. Kolajenin bu formu tüketildikten birkaç saat içerisinde vücut tarafından %90 ve daha fazlası kullanılabildiğinden yüksek biyoyararlanıma sahiptir. Bu yüzden kolajenden sağlık amaçlı faydalanmak adına kolajen peptidler dünyada birinci sırada tercih edilmektedir.