Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim
kolajen eksikliği belirtileri

Kolajen Eksikliği Belirtileri

Kolajeni sıkça duymanıza rağmen tam olarak ne olduğunu bilmiyor musunuz? Hemen yanıtlayalım, kolajen vücudumuzda en çok bulunan proteindir. Başta cildimizde, eklem, bağ doku ve kemiklerimizde bolca bulunur. Bu nedenle vücudumuzda kolajen eksikliği görülmesi birçok soruna neden olur. Kolajeni vücudumuz sentezleyebilse de zamanla ve çeşitli çevresel nedenlerle vücudumuzdaki kolajen üretimi yavaşlar. Yaşlanma denilen süreçte cildimizde meydana gelen kırışıklıklar, saç problemleri, eklem ve kemik rahatsızlıklarının birçoğu kolajen miktarının azalmasından kaynaklanır.

Kolajen eksikliği nasıl anlaşılır

İşte kolajen eksikliğinin en yaygın üç belirtisi:

1-Kırışıklıklar ve nem kaybı

Kolajen cildin yapısını oluşturan temel proteindir/%75) ve cilt esnekliğini sağlar. Cilt yapısında bulunan kolajen miktarı azaldığında ciltte kırışıklıklar, sarkma ve çizgiler oluşur. Ciltteki nem oranı azalır. Kremler bu aşamada fazla etkili olamazlar çünkü cildin derin katmanlarına etki edemezler. Bu nedenle ciltte kaybedilen kolajenin mutlaka takviye olarak verilmesi gerekir.

2-Zayıf saç ve tırnaklar

Saçlarınızda dökülme, zayıflama meydana geliyor ve yavaş uzuyorlarsa, tırnaklarınız güçsüz ve soyuluyorsa kolajen eksikliği ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Saçlar temel olarak keratin’den oluşur. Kolajen ise keratin yapısında yoğun olarak bulunan prolin amino asidi yönünden oldukça zengindir. Kolajen ayrıca saç köklerinin bulunduğu deri tabakasını oluşturan temel proteindir ve bu tabakayı koruyarak saçlarınızın zayıflamasını engelleyip büyümesini hızlandırabilir.

Kolajen güçlü bir antioksidan olma özelliğiyle ise saç köklerine zarar veren serbest radikallerle savaşır.

Tırnak yatağındaki proteinler ise büyük oranda kolajen ve keratin’den meydana gelir. Kolajen yapısında bulunan arginin amino asidi nitrik oksit((NO) oluşumunu sağlar. Nitrik oksit kan akışını hızlandırır ve tırnak köklerine gerekli olan besin maddelerini taşıyarak tırnakları içerden destekler.

Collagen For You

3-Eklem ağrıları

Eklem ağrılarının en yaygın sebebi olan osteoartrit, eklemlerimizde bulunan kıkırdak dokuda meydana gelen yıpranma ve dejenerasyon nedeniyle oluşur. Kıkırdaklar büyük ölçüde (%70-95) kolajenden meydana gelen yapılardır. Bu nedenle vücudumuzda kolajen azaldığında kıkırdak yapımızda sorunlar dolayısıyla eklem ağrıları meydana gelebilir.

Kolajen vücudumuzda sentezlenen bir protein olsa da zamanla bu üretim yavaşlar. Yapılan bilimsel çalışmalar kolajen peptid takviyesinin vücudumuzun kolajen metabolizmasını uyararak daha fazla kolajen üretmesini sağladığını gösteriyor.

Siz de benzer sağlık sorunları yaşıyorsanız kolajen eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Kolajeni yalnızca hayvansal kaynaklardan alabileceğinizi unutmayın. Kelle paça, kemik suyu çorbaları kolajen yönünden oldukça zengindir. Daha pratik olan yol ise kolajen takviyesi olarak almaktan geçer. Günde 10.000mg hidrolize kolajen peptid takviyesi ile tüm bu sorunlarla savaşıp, daha genç ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.