Şimdi Eczanelerde

Blog » Bilgi
tip 1 kolajen nedir? ne işe yarar?

Tip 1 Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Tip 1 Kolajen Nedir?

 

TİP 1 kolajen, vücudumuzda yaklaşık %90 oranda bulunmasıyla açık ara çoğunluğu oluşturan kolajen çeşididir; cilt, kemikler, bağ doku ve tendonlar dahil birçok doku ve organda bolca bulunur. Bu bölgelerin sağlıklı ve esnek kalmasında önemli rol oynar.[i][ii]

Her protein gibi amino asitlerden meydana gelir, fibril yapıdadır. Fibrolastlar ve osteoblastlar gibi vücudumuzda kolajen sentezinden sorumlu hücreler tarafından sentezlenirler.[iii] Başta sığır ve balık kaynaklı olarak hayvansal gıdalardan takviye amaçlı üretimleri mümkündür.

 

Tip 1 Kolajen Ne İşe Yarar?

TİP 1 Kolajen genellikle cilt, saç, tırnak ve kemik sağlığını desteklemek için kullanılır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre 8-12 hafta düzenli kullanıldığında pozitif etkileri gösterilmiştir.[iv] Balık veya sığır kaynaklı olmasından ziyade hidrolize edilmiş peptit formda takviye kullanılması daha önemlidir. TİP 1 kolajen molekülü eksikliğinde vücutta çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu nedenle besinlerden veya takviyelerden yeterli miktarda protein alınması tavsiye edilir.[v]

Vücudun kolajen sentezi yıllar geçtikçe azalır.[vi] Bir araştırmada 21 yaş ile 30 yaş aralığındaki bireylerin cilt dokusu 80 yaşındaki bireylerin cilt dokusuyla karşılaştırıldığı zaman, 80 yaşındaki bireylerin cilt dokusunda 4 kat daha fazla parçalamış kolajen life rastlanmıştır.[vii]

 

Tip 1 Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?

Kolajen, doğada sadece hayvanlarda bulunan bir protein olduğu için bitkilerden ne yazık ki temin edilemiyor. TİP 1 kolajen de bu nedenle sadece hayvansal kaynaklı besinlerden elde edilebilir. Aşağıda TİP 1 collagen besin kaynaklarının bazılarını bulabilirsiniz[viii]:

Balık: Kılçığıyla veya derisiyle birlikte yenen balıklar (balığın et kısmı tek başına çok az kolajen içerir, bu nedenle kolajen dokularından zengin bölgeleri de tüketilmelidir.)

Sığır: Büyükbaş hayvanların kolajen yönünden zengin kemik, sakatat, bağırsak, deri bölgelerinde bolca kolajen bulunur.

Kelle paça çorbası: Geleneksel mutfağımızın bu nadide yemeğinde bolca TİP 1 kolajen bulunur. 

Kemik suyu: Sığır, koyun gibi hayvanların kemiklerinin uzun süre pişirilerek iliklerindeki kolajenin açığa çıkmasıyla son derece besleyici ve kolajen yönünden zengin yemekler elde edilebilir.

Yumurta kabuğu zarı: Yumurta kabuğu zarı içerisinde de TİP 5 ve TİP 10 kolajenin yanı sıra TİP 1 kolajen de bulunur.[ix]

Daha fazla bilgi edinmek için şu makalemizi okuyabilirsiniz: Collagen Hangi Besinlerde Bulunur

 

Tip 1 Kolajen Formları Nasıldır?

TİP 1 kolajen toz, sıvı, tablet ve kapsül formda bulunabilir. Balık veya sığır kaynaklı olarak dilediğiniz ve rutininize en kolay dahil edebileceğiniz formunu tercih edebilirsiniz. Toz formunda kolajen miktarı daha fazladır, tablet formu ise pratiktir; kullanım kolaylığı sağlar. 

 

Tip 1 Kolajen Nasıl Kullanılır?

Kolajenin en iyi sonuç için nasıl kullanılabileceği konusunda çeşitli öneriler bulunur. Supra Protein olarak TİP 1 dahil kolajen ürünlerimizin aşağıdaki gibi kullanılmasını tavsiye ediyoruz[x]:

·       Sabah veya akşam olmak üzere günün herhangi bir saatinde tüketilebilir.

·       Sevdiğiniz yiyecek (yoğurt, çorba, salata, sulu yemekler, kek vb.) veya içecek (meyve suyu, ayran, portakal suyu, smoothie, milkshake vb.) ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

·       En iyi sonuç için düzenli olarak 8-12 haftalık kürler şeklinde kullanım yapılabilir.

·       Supra Protein ürünleri günde 1.000-10.000 mg dozlar halinde kullanılabilir.

·       Balık veya sığır kaynaklı TİP 1 Kolajen tercih edilebilir; her ikisi de benzer etkileri gösterebilir.

Daha detaylı bilgi için ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz: Kolajen Nasıl Kullanılır?

Sürpriz İndirim! Tüm ürünlerde geçerli %15 indirim kodunuz: TİP1BLOG

 

Tip 1 Kolajen Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Yapılan birçok klinik çalışmada TİP 1 kolajenin 8-12 haftalık kullanımı sonucundaki etkileri takip edildiğinden biz de TP 1 kolajen içeren ürünlerimizin kullanım periyodunu minimum 1 ay olmak üzere 3 ay süre ile öneriyoruz.[xi] Bu nedenle tüm Supra Protein ürünlerimizi kullanım kolaylığı için 28-30 günlük paketler halinde kullanıma sunuyoruz.

 

Tip 1 Kolajen Yapısı Nasıldır?

TİP 1 kolajen yapısında 18 amino asit bulunur; birbirine adeta bir halat gibi geçmiş heliks şeklinde üçlü sarmal yapıdadır. TİP kolajen yapısında en çok bulunan başlıca amino asitler Glisin (tüm amino asitlerin nerdeyse üçte biri miktarında) Hidroksiprolin ve Prolin olarak sıralanabilir.[xii] Takviye amaçlı üretilen TİP 1 kolajen yapısı beyaz yakın renkte, toz, sıvı veya tablet formda suda hızlıca çözünür özelliktedir.

 

Tip 1 Kolajen Takviyesi Ne Zaman Kullanılmalı?

Kolajen, doğal bir protein olduğu için kullanım zamanı ile ilgili kesin sınırlamalar bulunmuyor, günün herhangi bir saatinde ister sabah, öğlen veya gece yatmadan önce kolajen takviyeleri tüketilebilir.

 Yaş olarak değerlendirildiğinde ise yirmili yaşların sonlarına doğru vücudun kolajen üretimi azalmaya başladığından dolayı bu yaşlar itibariyle TİP 1 kolajen takviyesi kullanımına başlanabiliyor.[xiii]

 

Tip 1 Kolajen ve Tip 3 Kolajen Farkları Nelerdir?

TİP 1 ve TİP 3 kolajen amino asitlerin dizilimi ve oluşturduğu çapraz bağlar bakımından farklıdır. Her ne kadar iki kolajen formu başta cilt yapısında bir arada bulunsa da yapısal olarak bazı farklarıyla ayrışırlar. TİP1 kolajenin sentezlenebilmesi için de TİP 3 kolajenin üretilmesi gereklidir; bu nedenle her ikisi de vücudumuz için elzemdir.[xiv]

Tip 1 kolajen: Cildimiz, bağ doku ve kemiklerimizde en çok bulunan kolajen türüdür.

Tip 3 kolajen: Başta ciltte ve kan damarı duvarlarında bulunur.[xv]

İpucu: Vücudumuz kolajen formlarını modifiye ederek ihtiyaç duyduğu forma dönüştürme yeteneğine sahip olduğu için hangi kolajen formunu tükettiğinizin çok da önemi olmayabilir. Hidrolize edilmiş tüm kolajen peptit formları vücudumuzun collagen ihtiyacı olan tüm bölgelerinde dönüştürülerek kullanıma hazır haldedir.[xvi]

 

Tip 1 Kolajen Nasıl Saklanmalıdır?

TİP 1 kolajenin saklama koşulları aşağıdaki gibidir:

·       Doğrudan güneş ışığına uzun süre maruz bırakılmamalıdır.

·       Toz ve tablet ürünlerin buzdolabında saklanmasına gerek bulunmaz. 25 derece civarında oda sıcaklığında saklanması önerilir.

·       Sıvı ürünlerde kapak açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmelidir.

 

Tip 1 Hidrolize Balık Kolajeni Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzda bulunan proteinlerin yaklaşık %30’unu oluşturan kolajen, vücudumuzdaki en yüksek orandaki proteindir. Cilt dokusuna, eklemlere, bağ dokusuna ve kemiklere esneklik ve sağlamlık kazandırır. Doku ve organların canlılığını ve esnekliğini sağlar.[xvii][xviii]

Yapılan araştırmalar oral yolla alınan kolajen peptidleri takviyesinin vücudumuzun doğal kolajen metabolizmasını uyararak, daha fazla kolajen üretimini desteklediğini göstermektedir.[xix]

Düzenli kullanım sağlandığında TİP 1 Hidrolize Balık Kolajeni başta cilt olmak üzere vücut üzerindeki pozitif etkileri klinik çalışmalarda gösterilmiştir. Sağlık amaçlı kullanım durumlarında özellikle kronik hastalığı olanlar, hamile ve emzirenlerin doktorlarının kontrolünde kullanımı önerilir.

Balık kaynaklı TİP 1 kolajenin avantajı düşük molekül ağırlığı sayesinde (ortalama 1.000-2.000 Dalton) biyoyararlanımı yüksek olmasıdır. Peptit formdaki ürün tüketildiğinde vücut tarafından hızlıca emilir; sindirimi diğer kolajen formlarına göre daha hızlı olduğundan çabuk etki görmek isteyenler tarafından sıkça tercih edilir[xx]. Örnek olarak Supra Protein Marine Collagen ürünleri neredeyse nötr tatlarıyla toz ve tablet formda düşük molekül ağırlıklarıyla öne çıkıyor.

Daha fazla bilgi için blog yazımızı okuyun: Balık Kolajeni

 

En İyi TİP 1 Kolajen Takviyesi

TİP 1 kolajen, insanların vücudunda en yaygın bulunan kolajen formudur. Vücuttaki kolajenlerin neredeyse %90’ı TİP 1 kolajen içerdiğinden Supra Protein markalı Beef Collagen, Collagen Beauty Formula, Marine Collagen dahil tüm ürünlerimizde TİP 1 kolajen yoğun olarak bulunuyor.

En İyi TİP 1 Kolajen markaları arasında Balık kaynaklı Marine Collagen tamamen TİP 1 form içerirken, Beef Collagen gibi diğer toz ürünlerimiz ise TİP 1 ve TİP 3 formu bir arada bulunduruyor.

TİP 1 kolajen takviyesi içeren tüm ürünlerimiz için tıklayın: Kolajen

İpucu: Dışarıdan kolajen takviyesi alırken hangi tip kolajen takviyesi alındığından daha çok hidrolize edilmiş peptit formda olmasına dikkat edilmesini öneriyoruz; daha önce belirttiğimiz gibi vücut onu ihtiyacı olan kolajen formuna dönüştürebilir.

 

Kolajen türleri nelerdir? 

Kolajen çeşitleri esasında kolajenin biyolojik açıdan sınıflandırılmasıdır. Günümüze dek 28 tane kolajen tipi tespit edilmiştir. Bu sayının yapılacak araştırmalar sonunda daha da artacağı öngörülmektedir. Vücudumuzda birçok kolajen tipi bulunsa da %80-95 oranında TİP 1, TİP 2 ve TİP 3 kolajen bulunmaktadır.[xxi]

Kolajen tipleri, aynı zamanda elde edildiği kaynağa göre de gruplandırılabilir.

En yaygın kolajen türleri aşağıdaki gibidir:

Sığır Kolajeni: TİP1, TİP 2 ve TİP 3 formda yaygın olarak bulunur. Sığır derisi ve kemikleri başlıca kaynaklarıdır. Beyaza yakın renkte, neredeyse tatsız ve kokusuzdur.

Balık KolajeniTİP 1 formu en yaygın olanıdır. Balıkların deri ve pullarından elde edilir. Kaliteli versiyonlarında koku neredeyse bulunmaz, tadı da nötrdür. Beyaz renkte toz formdadır.

Tavuk Kolajeni: Tavukların kolajen yönünden zengin dokularından (deri, kıkırdak vb.) elde edilir; TİP 2 formdadır. Karakteristik koku ve tat içerebilir.

Yumurta Kabuğu Zarı Kolajeni: Yumurtaların dışındaki zarının saflaştırılıp kurutulmasıyla elde edilir. Özellikle TİP 5 ve TİP 10 kolajen içeriğiyle öne çıkar. 

Üretim şekline göre en yaygın kolajen türleri ise aşağıdaki gibidir:

·       Toz Kolajen

·       Sıvı Kolajen

·       Kolajen Tablet

·       Kolajen Saşe

·       Kolajen Kapsül

·       Kolajen Shot

·       Kolajen Bar

·       Likit Kolajen

·       Çiğnenebilir Kolajen

Tüm kolajen türleri hidrolize edilmiş peptit formda olması koşuluyla vücut tarafından kullanılabilir ve neredeyse tüm bölgelerde etkili olabilir. Seçiminizi yaparken hassasiyetleriniz, alerji durumunuz, üründeki diğer bileşenler ve yardımcı maddeler gibi detaylar dahil markanın güvenirliğine ve takviye edici gıda onay numarasının bulunup bulunmadığına bakabilirsiniz.

Supra Protein kalitesiyle TİP 1 kolajen takviyelerini web sitemizden sipariş verebilir veya 0216 740 0162 numaralı destek hattımızdan bize sorularınızı iletebilirsiniz.

 

Referanslar


[i] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34807414/

[ii] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8399689/

[iii] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B978012817068700001X

[iv] Ohara, H., Ito, K., Iida, H. And Matsumoto, H. (2009). Improvement in the moisture content of the stratum corneum following 4 weeks of collagen hydrolysate ingestion. Nippon Shokuhin Kagaku Kogaku Kaishi (J. Soc. Food Sci. Technol.) Vol. 56, Iss. 3, 137-145.

[v] Watanabe-kamiyama M, Shimizu M, Kamiyama K, Taguchi Y, Sone H, Morimatsu F, Shirakawa H, Furukawa Y, Komai M. Absorption and Effectiveness of Orally Administered Low Molecular Weight Collagen Hydrolysate in Rats. J. Agric. Food Chem. 58; 2010. p. 835–841.

[vi] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12437452/

[vii] Gary J. Fisher, G.J., Kang, S., Varani, J., Bata-Csorgo, Z., Wan, Y., Datta, S. and Voorhees, J.J. (2002). Mechanisms of photoaging and chronological skin aging. Archives of Dermatology, Vol. 138, Iss. 11, 1462- 1470.

[viii] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6891674/ ( Hydrolyzed Collagen—Sources and Applications)

[ix] https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/type-v-collagen

[x] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30681787/

[xi] Kimball SR and Co. 2006. Signaling pathways and molecular mechanisms through which branched-chain amino acids mediate translational control of protein synthesis. J Nutr. 136 (I): 227S-31S

[xii] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128098479000015

[xiii] Proksch, E., Segger, D., Degwert, J., Schunck, M., Zague, V. and Oesser, S. (2014). Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo- controlled study. Skin Pharmacol. Physiol., Vol 27, Iss. 1, 47-55.

[xiv] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0945053X20300135

[xv] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0301211518310595

[xvi] https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/collagen-metabolism

[xvii] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123971654000071

[xviii] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123971654000058

[xix] Watanabe-kamiyama M, Shimizu M, Kamiyama K, Taguchi Y, Sone H, Morimatsu F, Shirakawa H, Furukawa Y, Komai M. Absorption and Effectiveness of Orally Administered Low Molecular Weight Collagen Hydrolysate in Rats. J. Agric. Food Chem. 58; 2010. p. 835–841.

[xx] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7271718/

[xxi] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21421911/

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır; sağlık tavsiyesi yerine geçmez. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Kaydol Kazan!

İndirimler, tavsiyeler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun..

Ticari elektronik ileti izni kapsamında tarafıma tanıtım ve kampanyalara ilişkin e-posta gönderilmesine izin veriyorum.

"Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir. "Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık ya da ilaç kullanılması durumunda doktorunuza danışınız. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Supra Protein Resmi Satış Sitesi - Supra Protein © 2023

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?