Şimdi Eczanelerde

Blog » Bilgi
yumurta kolajeni nedir, faydaları nelerdir?

Yumurta Kolajeni Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bu kapsamlı rehber yazımızda özetle şunları inceleyeceğiz:

  • Yumurta kabuğu zarı kolajeninin (kısaltılmış adıyla yumurta kolajeni) özellikleri
  • Yumurta kabuğu zarı kolajeni ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar ve kullanım amaçları
  • TİP 5 ve TİP 10 kolajen hakkında detaylı bilgiler ve ürün önerileri
  • Yumurta kolajeninin hangi besinlerde ve ürünlerde bulunduğu

Ayrıca yazı içerisinde yumurta kabuğu zarı da içeren ürünümüzde geçerli sürpriz bir indirim kodu da saklı!

Hazırsanız başlayalım!

Yumurta Kolajeni Nedir?

Sıkça sorulan Yumurta kabuğu zarı kolajeni takviyesi nedir sorusuna şu kısa yanıtı verebiliriz: Yumurta kolajeni, diğer adıyla yumurta kabuğu zarı kolajeni tavuk yumurtasının dışındaki zardan üretilen; TİP 1, TİP 5 ve TİP 10 formda kolajen yönünden zengin bir kolajen takviyesidir.[1][2][3] Toz formda, beyaza yakın bir renktedir. Genelde kapsül ve tablet olarak gıda takviyelerinde kullanılır. 

Literatürde İngilizcesi eggshell membrane veya eggshell membrane collagen olarak adlandırılan yumurta kabuğu zarı, son yıllarda başta eklemlere yönelik kullanımı konusunda birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur.[4][5][6]

Yumurta Kabuğu Zarı Nedir?

Kullanımı giderek yaygınlaşan yumurta kabuğu zarı TİP 1, TİP 5 ve TİP 10 kolajen yönünden zengin kolajen kaynağı olarak bilinir.[7] Haşlanmış yumurtaların dış yüzeyindeki soyulan zar tabakası dersek daha kolay anlaşılır. Bazı uzmanlar bu nedenden ötürü yumurtayı bu zarı soyup atmadan birlikte yenmesini önermektedir.

Yumurta Kolajeni Hangi Besinlerde Bulunur?

Yumurta değerli bir kolajen kaynağıdır. Yumurta kolajeni de haliyle sadece yumurtada bulunur. Tavuk yumurtaları başlıca yumurta kolajeni kaynağıdır. Yumurta dışındaki zarda ve sarısında da bulunur.[8]


Yumurta Kabuğu Zarı Kolajeni Nasıl Üretilir?

 

Yumurtalar, yumurta kabuğu ve yumurta akı arasında bulunan iç ve dış zarlara sahiptir. Bu iki şeffaf protein zarları, yumurtanın bakteriyel istilasına karşı etkili koruma sağlar.[9]

 

Yapılan bilimsel çalışmalarda tavuk yumurta zarı membranının iki tabakasında, kalın dış zar ve ince iç zarda tip 1, tip 10 ve tip 5 kolajenleri tespit edilmiştir.[10]

 

Yumurta kabuğu zarı kolajeni onaylı tesislerde yumurta kabuklarının etrafındaki bu zar ayrıştırılıp kurutularak çeşitli aşamalardan geçmesinin akabinde üretilir.

 

En İyi Yumurta Kabuğu Zarı Hapı 

Yumurta kaynaklı kolajen kullanmaya karar verdiğinizde karşınıza yumurta kabuğu zarı hapı adı altında ürünler çıkacaktır. Seçiminizi yaparken ürün içeriğinde ek olarak size yararlı olabilecek başka hangi bileşenler olduğunu da incelemenizi tavsiye ederiz.

En İyi Yumurta Kabuğu Zarı Hapı Kolajeni Ürün Önerisi: Bizce en iyi yumurta kabuğu zarı hapı fiyat olarak avantaj sağlarken aynı zamanda tek başına yumurta kolajeni yerine Supra Protein Multi Collagen Complex ürünümüzde olduğu gibi güçlü bir formül içermelidir.

Multi Collagen Complex Birbiriyle sinerji halinde TİP 1, TİP 2, TİP 3 formda balık, sığır, tavuk kolajen peptidlerine ek olarak yumurta kabuğu zarı kolajeni de içerir. Türkiye’de dört farklı hayvansal kaynak kullanılan ilk ve tek kolajen takviyesidir. Tablet formdaki bu üründe her serviste 300 mg yumurta kabuğu zarı kolajenine ek olarak balık, sığır ve tavuk kolajeni ve hyaluronik asit & c vitamini de bulunur. Servis başına 1.800 mg toplam kolajen içerir.

Tebrikler! Bu yazıyı okuyanlara özel Supra Protein Multi Collagen Complex ürününde geçerli %15 indirim kodunuz: BLOGHAP15

 

Ürünü incelemek, fiyatını öğrenmek veya indirimli fiyatla sipariş vermek için resme tıklayınız: 

Multi Collagen Complex

 

Supra Protein eczane ve bayi satış noktaları için tıklayın: Supra Kolajen Şimdi Eczanelerde!

İlgilenebileceğiniz şu yazımızı okumak için tıklayın: Kolajen takviyesi hap olarak mı toz formda mı alınmalı

 

Yumurta Kabuğu Zarı Kolajeni Farkı Nedir?

Yumurta kabuğu zarı kaynaklı yumurta kolajeni başta TİP 5 ve TİP 10 kolajen içeriğiyle sığır, balık ve tavuk kolajeninden ayrışıyor. Bu formdaki kolajen takviyeleri günümüzde yumurta kabuğu zarı kullanılarak üretilebilmektedir.

Yumurtayı fazla pişirmek zarları denatüre edebildiğinden ve içinde az miktarda bulunduğundan, saflaştırılmış yumurta kolajeni takviyesi yumurtalarda doğal olarak oluşan kolajeni daha yüksek dozda elde etmenin pratik ve ekonomik bir yolu olabilir.

 

TİP 5 ve TİP 10 kolajen hakkında detaylı bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz: Tip 5 ve Tip 10 Kolajen Nedir?

 

Supra Protein Multi Collagen Complex ürün sayfamızdan yumurta kabuğu zarı hapı kullananlar yorumları okuyabilirsiniz.


Daha detaylı bilgi edinmek ve tüm sorularınız için bize 0 216 740 0162 numaralı telefondan veya info@supraprotein.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Referanslar:


[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1524440/

[2] https://scialert.net/fulltext/?doi=biotech.2009.254.258#98423_ja

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6203793/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19340512/

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26761801/

[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27383572/

[7] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1524440/

[8] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27376436/

[9] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1524440/

[10] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1725804/

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır; sağlık tavsiyesi yerine geçmez. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Kaydol Kazan!

İndirimler, tavsiyeler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun..

Ticari elektronik ileti izni kapsamında tarafıma tanıtım ve kampanyalara ilişkin e-posta gönderilmesine izin veriyorum.

"Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir. "Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık ya da ilaç kullanılması durumunda doktorunuza danışınız. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Supra Protein Resmi Satış Sitesi - Supra Protein © 2023

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?