Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
yumurta kolajeni nedir, faydaları nelerdir?

Yumurta Kolajeni Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kolajen, insanlarda ve hayvanlarda bulunan hayati önemi olan bir protein türüdür. Cilt dokusuna, eklemlere, bağ dokusuna ve kemiklere esneklik ve sağlamlık kazandırır. Doku ve organların canlılığını ve esnekliğini sağlar.

Peki, kolajen neden bu kadar önemli? Yaşımız ilerledikçe kolajen üretimimiz doğal olarak yavaşlamaya başlar. Kolajendeki azalmalar nedeniyle sarkık cilt, kırışıklıklar ve zayıf kıkırdak sorunları ortaya çıkar. Kolajen üretimini azaltan şeyler arasında ise yüksek şekerli beslenme, aşırı alkol alımı, güneşe maruz kalma ve sigara sayılabilir.


Zamanla azalan kolajen seviyemizi dışarıdan takviye yoluyla destekleyebiliriz. Kolajen yönünden zengin gıdalar yenilebileceği gibi (kelle paça, işkembe, tavuk ve balık derisi vb), daha pratik olan kolajen takviyeleri de tercih edilebilir. 

Kolajen takviyeleri sığır, tavuk ve balık kaynaklı olsa da son dönemde takviye olarak yumurta kaynaklı da üretilmeye başlandı. Yumurta kabuğu zarı kaynaklı yumurta kolajeni TİP 5 ve TİP 10 kolajen formuyla sığır, balık ve tavuk kolajeninden ayrışıyor.

Temel olarak kolajenin ne olduğundan, kaynaklarından ve ne gibi faydaları olduğundan bahsettik, şimdi detaylı bir şekilde yumurta kolajenini inceleyelim. 

Yumurta Kolajeni Nedir?

Yumurta değerli bir kolajen kaynağıdır. Yumurtalar, yumurta kabuğu ve yumurta akı arasında bulunan iç ve dış zarlara sahiptir. Bu iki şeffaf protein zarları, yumurtanın bakteriyel istilasına karşı etkili koruma sağlar. Yapılan araştırmalara göre, tavukların yumurta kabuğu zarlarında kolajen bulunuyor.

Spesifik olarak, membranın iki tabakasında, kalın dış zar ve ince iç zarda tip 10 ve tip 5 kolajenleri tespit edildi. (1) 

Vücutta bulunan birçok farklı kolajen tipi vardır. Günümüze dek 28 tane kolajen tipi tespit edilmiştir. Tip 1 kolajen çok güçlüdür ve vücutta en bol olanıdır. Deride, tendonlarda, arter duvarlarında ve kemiklerde bulunur. Yumurtalarda bulunan temel kolajen türleri tip 5 ve 10 da (Tip V &X) insan vücudunun anahtarı sayılabilir.

Yumurtayı pişirmek zarları denatüre ettiğinden ve içinde çok az miktarda bulunduğundan, saflaştırılmış yumurta kolajen takviyesi (yumurta kabuğu zarı kaynaklı) yumurtalarda doğal olarak oluşan kolajeni elde etmenin en iyi ve en kolay yoludur.

 

 

TİP 5 (Type 5) kolajen nedir, nerelerde bulunur?

 

TİP 5 kolajen vücudumuzda az miktarda bulunsa da önemli görevler üstlenir. Fibrillogenez (kolajen liflerinin gelişmesi) sürecinde baskın bir düzenleyicidir; TİP 1 kolajen ile birlikte hareket ederek kornea ve ciltteki kolajen liflerinin gelişimini düzenler. 

Tip 5 kolajen, kemik matriksine, kornea stromasına ve kaslar, karaciğer, akciğerler ve plasentanın interstisyel matriksine katkıda bulunur. Tip 1 ve 3 kolajenin fibrilasyonu; sağlıklı fibril oluşumu ve doku kalitesi için gereklidir.

Eksikliğinde kornea saydamlığında bozulma ve Ehlers-Danlos Sendromu (kolajen sentezinin bozulmasıyla ortaya çıkan hastalık) gelişebilir. 

Yumurta TİP 5 kolajen yönünden zengindir. Takviye olarak Supra Protein Multi Collagen Complex içerisinde yumurta kabuğu kaynaklı TİP 5 kolajen günlük ihtiyacınız için pratik bir çözüm sunar.

 

Multi Collagen Complex

 

TİP 10 (Type X) kolajen nedir, nerelerde bulunur?

TİP 10 (Type X) kısa zincirli fibril oluşturmayan bir kolajen türüdür. Tip 10 kolajen en çok fetal kıkırdaktaki kondrositlerde (kıkırdak oluşumundan sorumlu hücreler) metabolize edilir. 

TİP 10 kolajen eklem kıkırdağında yeni kemik oluşumu için kritik öneme sahiptir. TİP 10 kolajen eksikliği kemik, eklem, artrit ve kıkırdak sorunlarına yol açabilir.

Yumurta kabuğu zarı kolajeni TİP 10 kolajen yönünden de zengindir. Eklem ve kemik desteği için tüketilebilen bu takviye Supra Protein Multi Collagen Complex içerisinde mevcuttur.


Yumurta Kolajeninin Faydaları


1. Eklem ve Bağ Dokusu Desteği

Yumurta kabuğu zarları, tip 5 ve 10 kolajen, glukozamin sülfat, Kondroitin sülfat, hyaluronik asit, glikozaminoglikanlar ve amino asitlere benzer besinler bakımından zengindir. Bunların hepsi eklem ve bağ dokusu sağlığı için büyük ölçüde faydalıdır. Yumurta zarlarının yüksek kolajen içeriği, bağ dokusu problemlerinin tedavisinde yararlı olmasını sağlayabilir. (3) 


2. Cilt Sağlığı Kalitesi ve Kırışıklıklar 

Sağlıklı, genç görünümlü bir cilt için kesinlikle kolajen gereklidir. 2015 yılında yapılan bir çalışma, yumurta kabuğu zarlarının kozmetik kullanım için kullanılma potansiyelini araştırdı. Spesifik olarak, yumurta kabuğu membran hidrolizatlarının cildi kırışıklıklardan, güneşe maruz kalmaktan ve nem kaybından koruma kabiliyetine baktılar. Yumurta kabuğu membranlarının fonksiyonel kozmetik malzemeler olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için araştırmacılar, hayvan deneklerinde hyaluronik asit ve kolajen üretim seviyesini incelediler.

Sonuçlar, yumurta kabuğu zarlarının, UV-B radyasyonunun neden olduğu kırışıklıkları hafifletme yeteneklerini de içeren cilt yaşlanmasını bastırmada olağanüstü bir etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. (4)


3. Kıkırdak, İltihap ve Eklem Gelişimi

Artritin en yaygın şekli osteoartrittir. Şu anda dünya çapında milyonlarca insanı etkiliyor. Osteoartrit, kemiklerinizin uçlarındaki koruyucu kıkırdak zamanla yıprandığında ortaya çıkar ve en sık el, diz, kalça ve omurgadaki eklemleri etkiler.

Yumurta kolajen içeren yumurta kabuğu membran takviyelerinin, diz osteoartritinden kaynaklanan eklemlerin artritik ağrısını ve sertliğini azalttığı gösterilmiştir. Klinik Romatolojide yayınlanan bir çift kör, randomize, plasebo kontrollü çalışma, deneklere günde 500 miligram dozda bir yumurta zarı takviyesi verdi. Sonuçlar, diz osteoartriti ile ilişkili ağrı ve sertliği tedavi etmek için etkili ve güvenli bir seçenek olduğunu ve yumurta kolajeninin artrit diyetinin bir parçası olması gerektiğini göstermiştir. Eklem ağrısı ve sertliği, 10, 30 ve 60.günlerde plaseboya kıyasla önemli ölçüde azaldı. (5)


4. Sindirim Sistemine Etkisi

Prolin ve glisin, yumurta kolajeninde bulunan ve vücudunuzun sorunsuz çalışmasını sağlamada önemli bir rol oynayan iki amino asittir. Bu iki amino asit aslında sindirim sistemini kaplayan dokuyu yeniden inşa etmeye yardımcı olur. Bu önemli dokuyu yeniden inşa ederek, glisin ve prolin gıda parçacıklarını ve bakterileri, iltihaplanmayı tetikledikleri kan dolaşımına geçen parçacıkların oluşmasına izin vermek yerine, ait oldukları yerde bağırsakta tutmaya yardımcı olur.


Glisin, kolondaki enflamatuar bir reaksiyon olan kolitten bağırsak hasarına karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. (6) Glisin ve prolin sayesinde, yumurta kolajeni bağırsakları ve sırayla tüm vücudu iltihaptan korumaya yardımcı olabilir.

 

Referanslar:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6203793/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27376436/

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27383572/

4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26761801/

5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19340512/

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2852991/

7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26910848/

8. https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/type-v-collagen

 

 

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.