Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,684.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
yorgunluğa iyi gelen vitaminler

Yorgunluğa İyi Gelen Vitaminler

Yorgunluk çoğu zaman önemsenmiyor olsa da pek çok insanın yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Halsizliğiniz günlük işlerinizi sürdürmenizi engelliyorsa, kendinizi sürekli yorgun ve uykusuz hissediyorsanız bir çözüm bulmanızın zamanı gelmiştir. “Yorgunluğa ne iyi gelir?” öğrenmeye ve günlerinizi daha enerjik bir şekilde geçirmeye başlamaya ne dersiniz?

Yorgunluğa İyi Gelen Besinler

Kronik yorgunluğun en sık karşılaşılan nedenleri arasında düzensiz beslenme, kalitesiz uyku ve hareketsiz bir hayat gelir. Beslenme programınıza halsizliğe iyi gelen yiyecekler ekleyerek, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

 

 • Yorgunluk giderici besinler arasında en çok gözden kaçırılan sudur. Vücudun işleyişinde büyük öneme sahip olan su, sindirim ve absorbsiyon olaylarında doğrudan etkilidir. Gün içerisinde yeterince su içmediğinizde tükettiğiniz besinlerin sindirilerek enerjiye dönüştürülmesi zorlaşır.

 • Yüksek B vitamini ve kalsiyum içeren yumurta, beslenme programınıza ekleyebileceğiniz halsizliğe karşı etkili besinlerden birisidir. NIH National Institute on Agin tarafından yapılan araştırmaya göre yalnızca vücuda giren besinlerin emilimine yardımcı olarak değil enerji yakımını sağlayarak da daha fazla enerji elde edilmesinde etkilidir.

 • Karbonhidrat, lif ve potasyum açısından zengin bir besin olan muz, uzun süre enerji sağladığından sporcular tarafından yorucu antrenmanlar öncesinde de tüketilir. Dole Nutrition Research Laboratory tarafından yapılan deneyde 75 kilometrelik bir antrenman öncesinde enerji içeceği ve muz tüketenlerin aynı performansı gösterdikleri tespit edilmiştir.

 • Halsizliğe karşı etkili bir besin olan badem yüksek protein değerine sahiptir. Ayrıca lif ve yağ açısından da zengin bir içeriği vardır. Bu sayede gün içerisinde uzun süre enerji düzeyinizi korumanıza yardımcı olabilir.

 • Maydanoz, roka, marul, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler demir ve antioksidan açısından zengindir. Vücutta oksijen taşımakla görevli hücrelerin yapısında da yer alan demir, yorgunluk üzerinde etkili olabilir.

 • Beslenme programınızda keten tohumu, çörek otu, Chia gibi yağlı tohumlara yer vererek kan şekerinizin dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Kan şekerinin dengeli olması ise kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

 • Beyaz un yerine B vitamini açısından zengin tam buğday unu kullanılarak üretilen ekmek, makarna gibi yiyecekleri tüketmenizde fayda vardır.

 

Yorgunluğu Gidermek İçin Vitamin Takviyesi

Yeterince dengeli beslenemiyorsanız ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri alamıyorsanız halsizlik ve yorgunluk için vitamin hapları kullanabilirsiniz.  Kolajen takviyesi ve MCT yağı da enerji verici etkileriyle kullanılabilecek besin takviyeleri sınıfında değerlendirilebilir.

 

 • Özellikle gününün önemli bir kısmını kapalı alanlarda geçirenlerde sıklıkla karşılaşılan D vitamini eksikliği, halsizliğin en büyük nedenleri arasında yer alır. Kalsiyum, fosfor gibi insan vücudunda büyük öneme sahip minerallerin emiliminde etkili olan D vitaminin eksikliği kas ağrılarına da neden olabilir. D vitamini seviyesinin 45’ten yüksek olması gereklidir. 25’in altı ise aşırı düşük olarak kabul edilir.

 • Tiamin olarak da bilinen B1 vitaminin eksikliğinde yorgunluk ve kas ağrıları görülebilir. Eğer gün içerisinde doğal yollardan 1 mg B1 vitamini alamıyorsanız takviye kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede yalnızca yorgunluktan kurtulmaz, aynı zamanda B1 vitaminin yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olma ve beyin fonksiyonlarını güçlendirme etkilerinden de faydalanmış olursunuz.

 • Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olmasıyla bilinen C vitamininin eksikliğinde kronik yorgunlukla birlikte vücutta uyuşma, diş eti kanamaları, cildin parlaklığını yitirmesi gibi sorunlar görülebilir. Sabah vereceğiniz kan tahlili ile askorbik asit seviyenizi ölçtürebilir ve doktor yönlendirmeleri doğrultusunda gerekliyse takviye kullanabilirsiniz.

 • Gün içerisinde kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, unutkanlık başınıza bela olmaya başladıysa ve kendinizi sık sık gereksiz yere sinirlenirken yakalıyorsanız B12 eksikliğiniz olabilir. Özellikle vegan beslenenlerde sıklıkla görülen B12 eksikliğinin giderilmesi için tablet, toz ya da sprey formundaki takviyelerden yararlanabilirsiniz.

Vitamin C + Çinko

Kolajen fiziksel yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur

 

Klinik çalışmalar yüksek serotonin miktarının yorgunluğa sebep olabileceğini gösteriyor. Serbest triptofan (fTRP) serotoninin öncüsü olduğu gibi serotoninin meydana gelmesi için beyin hücrelerine girer. BCAA ve fTRP beyine girmek için devamlı rekabet halindedir. BCAA ve fTRP beyine girmek için devamlı rekabet halindedir. Bu nedenle kandaki BCAA:fTRP oranı düştüğü zaman, fTRP’nin beyin dokusuna girerek serotonin oluşturmasını kolaylaştırır. BCAA takviyesi, BCAA:fTRP oranını yükseltip, serotonin oluşumunu baskılayarak merkezi sinir sistemi kaynaklı yorgunluğu geciktirebilir. Kolajen peptidler BCAA içerirken, triptofan içermemesi sayesinde merkezi sinir sistem kaynaklı yorgunluğun geciktirilmesine yardımcı olabilir.*

Halsizlik ve yorgunluk için de etkili olan vitamin ve besin takviyelerini Supra Protein web sitemizden temin edebilirsiniz.

 

 

Referanslar

Newholme.E and Co. 1992. Physical and mental fatigue: Metabolic mechanisms and importance of plasma amino acids. British Medical Bulletin, 48: 477-95

Matsumoto Keitaro and Co. 2008. Branched-Chain Amino acid supplementation increases the lactate threshold during an incremental exercise test in trained individuals. J Nutr Sci Vitaminol.55.p52-58

Mittleman KD and Co. 1998. Branched-chain amino acids prolong exercise during heat stress in men and women. Med Sci Sports Exerc. 30 (1): 83-91

 • Supra Protein

  Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.