Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,684.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
vücutta kolajen üretimi nasıl artar

Vücutta Kolajen Üretimi Nasıl Artar

Kolajen, vücutta doğal olarak sentezlenen yapısal bir proteindir. Vücutta bulunan proteinler arasında en yüksek orana sahiptir ve bağ dokusunun bileşeni olarak vücuttaki çeşitli yapıların işlevlerinin korunmasında görev alır. Farklı görevler üstlenen 28 tip kolajen tanımlanmasına karşın, insan vücudunda en çok karşılaşılan Tip 1, TİP 2 ve Tip 3 kolajenlerdir.

Bunlar cilt, kan damarları, kemikler, tendon ve kıkırdak doku ile bağırsak duvarlarında yoğun olarak bulunur. Ortak bir şekilde, vücutta bulunan çeşitli bağ dokuların korunması ve elastikiyetinin sağlanmasına hizmet ederler. Ancak yaşlanma ve çeşitli çevresel faktörler nedeniyle vücutta kolajen üretimi sınırlanarak yıkımı artışa geçebilir ve böylelikle vücutta bulundukları yapıların işlevlerinde bozulmalar meydana gelebilir.

 

En belirgin hasarlar cilt ve eklemler üzerinde görülür. Cilt, doğal olarak sahip olduğu esnekliğini ve taşıdığı nemi kaybederek hasarlanmaya açık hale gelir. Bunun sonucunda sarkmalar ve kırışıklıklar kaçınılmazdır. Saç sağlığı için de son derece önemli olan kolajenin yetersiz sentezinde, saç kökleri zarar görerek güçsüzleşebilir ve dökülmeye yatkın hale gelir. Eklemler arasındaki bağı oluşturan kıkırdak dokuda azalan kolajen, eklem sağlığını da olumsuz etkileyerek hareket kabiliyetinde bozulmalara yol açar.

Vücutta Kolajeni Artırmak İçin Neler Yapmalıyım?

Vücutta yetersiz kolajen sentezinin yaratacağı etkilerden kaçınmak, bunları en aza indirmek veya kolajen desteği ile belli yapıların işlevselliğini artırabilmek için kolajen üretimini tetikleyici takviyelere ihtiyaç duyulur. Yaşlanma belirtilerinden kaçınmak isteyenlerin yanı sıra, kas kütlesini artırmaya yönelik dayanıklılık egzersizleri yapanlarda da kolajen takviyesi almanın olumlu sonuçlar doğurduğu bildirilmiştir. Doğal besinlerden destek almanın yanı sıra, farklı formlarda bulunan kolajen takviyelerine başvurmak vücuttaki kolajen miktarını artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, vücuttaki kolajenin hasarlanmasına yol açan dış etkenlerden korunmak da vücut yapılarının sağlığını desteklemede son derece önemlidir. 

 

Kolajen Ürünlerimiz

Hangi Besinler Kolajen Artırır? 

Dengeli beslenmenin önemli olduğu bu süreçte, kolajen içeren besinleri diyete eklemek var olan kolajeni korumaya yardımcı olacak ve daha fazla sentezlenmesine etki edecektir. Kemik suyu, sakatatlar, yumurta ve balık kolajen içeren gıdalar arasında öncelikli yere sahiptir. Temelde hayvansal besinlerde yoğun olarak bulunmasına karşın, kolajen içeren vitaminler arasından C vitamininden zengin besinlerin tüketilmesi bu süreci desteklemektedir.

 

Turuncu meyvelerin yanı sıra, yeşil yapraklı sebzelere de diyette yer vermenin kolajen sentezine katkı sağladığı belirtilmektedir. Kolajen sentezini uyarmak için günlük 10.000 mg alınması tavsiye edilse de klinik araştırmalar daha düşük dozlarda takviyelerin de etkili olduğunu gösterir. Kolajen içeren hayvansal besinler tüketerek yani doğal beslenme süreciyle yeterli miktarda ve kalitede kolajen alınması oldukça uzun bir zamana yayılır ve sürdürülmesi zordur. Kilo alımına da sebep olabilir. Kolajen takviyeleri burada imdada yetiyor; pratik bir biçimde vücudun kolajen ihtiyacını karşılamayı sağlıyor.

Nelerden Uzak Durmalıyım?

Kolajen içeren yiyeceklerin tüketilmesi kolajen sentezini artırmada destek sağlıyor olsa da vücuttaki kolajenin hasarlanmasına neden olan dış etkenlerin göz ardı edilmesi bu sürece olumsuz etki edecektir. Kolajeni azaltan doğal bir süreç olan yaşlanma dışında, kolajen yapısına zarar veren çeşitli etkenler bulunur. Kolajen sentezinde azalmaya yol açabilmesi nedeniyle güneş ışınlarına maruz kalınan süre konusunda dikkatli olunması gerekir. Sigara, şeker ve rafine karbonhidratlardan kaçınmanın da kolajenin vücutta yenilenmesine olumlu etkileri bulunur. Vücutta yüksek oranda kortizol salgılanması durumunda da kolajen kaybı oluşabileceği için stresten uzak durmak ve bunun için düzenli egzersiz yapmak önerilir. Stres düzeyini azaltmak ve vücut direncini korumak adına düzenli ve kaliteli bir uykuya ihtiyaç duyulur. Bu unsurlara dikkat ederek, yeterli ve dengeli bir beslenme ile vücuttaki kolajenin korunması mümkündür. 

 

Kolajenin doğal olarak azaldığı süreçlerden korunarak hızlı ve etkili bir şekilde doku elastikiyetini geri kazanmak için Supra Protein güvencesiyle sunulan kolajen takviyelerine göz atabilirsiniz.

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.