Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,684.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
tip 3 kolajen nedir ne işe yarar

Tip 3 Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsan bedeninin temel yapı taşlarından biri olan kolajen, vücuttaki protein moleküllerinin yaklaşık %90’ını oluşturmaktadır. Organlarda, kemik ve kıkırdak dokularda, cilt ve saç tellerinde yoğun biçimde bulunan türlerden biri olan tip 3 kolajen, hücre dışı matrisi oluşturan protein moleküllerinden birisidir. Tıpkı diğer kolajen türleri gibi, tip 3 de içinde bulunduğu dokuların bir arada kalmalarını ve doğru işlev göstermelerini sağlar.

Tip 3 Kolajen Nedir?

Kan damarlarımızı ve cildimizi oluşturan hücre dışı matrisin ana bileşenlerinden biri tip 3 kolajendir. Kan damarları dokusunun büyük bölümünü oluşturan bu moleküler yapı, aynı zamanda cildin esnekliğini ve sıkılığını korumaya yardımcıdır. Tip 3 kolajen sindirim sisteminin oluşturan organ dokuları içerisinde de yer alır. Bağırsak çeperlerinde ve kan damarlarındaki esnekliği sağlayan temel bileşenlerden biri olarak kabul edilir.

Kolajen tip 3 nedir diye düşünüldüğünde, diğer türlerde olduğu gibi, hücre dokularının bir arada kalmasını sağlamak ve bu sayede dokulara ihtiyaç duydukları esnekliği ve dayanıklılığı kazandırmak görevinden söz edilebilir. Araştırmalara göre; bağ dokusu biçimindeki tip III kolajen zincirleri, kalp damar sisteminin normal fizyolojik yapısı içinde işlev göstermesine yardımcı olur. Aynı zamanda tip 1 kolajen yapısını destekleyerek kan damarları ve cilt dokusunun gelişimine de katkı sağlar.

Tip 3 Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur? 

Genetik yapıyla gelen protein zincirlerindeki kolajen miktarlarının yaşlanmaya ve diğer fizyolojik etkenlere bağlı azalması söz konusudur. Vücutta azalan kolajen miktarını artırmak için kolajen içeren besinleri tüketmek atılacak adımlardan biri olabilmektedir.

Tip 3 kolajen açısından zengin besinler nelerdir sorusuna verilecek en doğru yanıt, bir veya birden fazla kolalen formu içeren kolajen takviyesi, C vitamini, Bakır ve protein yönünden zengin besin türlerine odaklanmak olacaktır. C vitamininin yeterli ölçüde alınması vücutta normal kolajen üretimine katkıda bulunacaktır. Bakır minerali de vücutta üretilen kolajenin düzenlenmesine yardımcı olur.
 

Bakırın kemik gelişimini düzenlediği ve kolajen oluşumunda gerekli lisin bağını aktive ettiğine ilişkin bilimsel bulgular mevcuttur. Bakırdan zengin ıspanak, sarımsak, karalahana, patlıcan ve maydanoz tüketimi artırılabilir. Yeşil yapraklı sebzelerin içerdikleri klorofil sayesinde prokolajen üretimini hızlandırdıkları yönünde çalışmalar mevcuttur.
 

Elma, böğürtlen, vişne, ahududu gibi kırmızı meyvelerin tüketimi kolajen azalmasını yavaşlatmada vücudun normal fonksiyonlarına katkı sağlayabilir. Fasulye ve yumurta akı da tip 3 kolajen üretiminde vücudun normal fonksiyonlarını destekleyici özellik gösterebilirler.

Şekerin kolajen üretimine olumsuz etkisini azaltmak için günlük beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi önerilmektedir. Gerek ergen gerekse erişkin bireylerin rafine şeker içeren besinleri minimum düzeyde tüketmeye yönelmeleri, bu düzenlemenin en önemli adımlarından biri olacaktır.

Beef Collagen (28 Şaşe)

Tip 3 Kolajen Ne İşe Yarar?

Her bir kolajen zincirinin gerek doku ve organ yapılarına gerekse dolaşım, sindirim, boşaltım sistemlerinin aktif işlevlerine farklı etkileri bulunmaktadır. Bu noktada, diğer türlerden farkı olarak tip 3 kolajen ne işe yarar sorusu akla gelebilir. Yukarıdaki bölümlerde sıralanan faydaları beş madde ile özetlemek mümkündür:

  • Kan damarı, kas ve yağ içermeyen dokuların oluşumunu destekler.
  • Bağırsakların bağ dokusunu oluşturarak, sindirim sisteminin koruyucu tabakasını güçlendirir.
  • Arterleri güçlendirdiği için damar esnekliğini artırır ve kan dolaşımına yardımcı olur.
  • Deri dokusu içindeki bağları bir arada tutarak cildi sıkılaştırır, pürüzsüz kalmasını sağlar.
  • Cilt nemini artırır ve yaşlanma etkisiyle kırışıklık oluşumunu azaltır.

Yaş ve bazı genetik kodlardan kaynaklanan kolajen üretimi eksiklikleri vücudun fizyolojik dengesinde de sorunlara yol açabilir. Yukarıda bahsedilen besinlerin tüketimi yanında, tip 3 kolajen takviyeleri ile vücudun, ihtiyaç duyduğu miktarlara ulaşması sağlanabilir.

En sık tercih edilen toz, sıvı veya kapsül biçimindeki takviyeler kolajen üretimine katkı sağlar. Supra Protein kolajen ürünlerinden vücudunuzun ihtiyacına en uygun olanları tercih ederek bu katkıyı artırmanız mümkündür.

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.