Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,687.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
tip 2 kolajen nedir?

Tip 2 Kolajen Nedir?

Hidrolize tip 2 kolajen, yeni bir güvenli ve etkili eklem sağlığı çözümleri paradigmasına öncülük ediyor. Peki, tip 2 kolajen; bir başka deyişle TİP II Collagen tam olarak nedir? Nereden geliyor? Pozitif eklem sağlığını desteklemek için nasıl kullanılabilir?

Hidrolize tip 2 kolajen, yeni bir güvenli ve etkili eklem sağlığı çözümleri paradigmasına öncülük ediyor. Peki, tip 2 kolajen; bir başka deyişle  TİP II Collagen tam olarak nedir? Nereden geliyor? Pozitif eklem sağlığını desteklemek için nasıl kullanılabilir? TİP 2 kolajen takviyesi seçerken nelere dikkat edilmelidir? Daha fazla öğrenmek için okumaya devam edin.

Tip 2 kolajen, sadece kıkırdaklarda bulunan kolajen formudur. En önemlisi, glikozaminoglikanlar (GAG'ler) içeren doğal bir matristen oluşur. Tip 2 kolajen dokulara gerilme mukavemeti ve elastikiyet sağlarken, GAG'ler kıkırdağı yağlarken aynı zamanda zorlanmaya dayanmak için mükemmel bir matris sağlar. Tip 2 kolajen nedir? Kısaca paketlenmiş bir fibril ve lif ağı oluşturan 3 uzun amino asit zincirinden oluşan bir fibril protein olarak tanımlanabilir. Vücuttaki kıkırdağın ana bileşenidir. Büyük ölçüde kolajenlerden oluşur.

Tip II kolajenin faydaları

Az önce gördüğümüz gibi, tip 2 kolajen, kıkırdak dokusunun önemli parçasıdır. Bu yüzden oynadığı rolü gerçekten anlamak için, vücuttaki kıkırdağın işlevine bakmak gerekir. Kıkırdak, sağlam ancak esnek bir bağ dokusudur. Vücutta her biri belirli bir işleve sahip farklı kıkırdak türleri vardır. Eklemlerde bulunan kıkırdağın çeşitli işlevleri vardır.

 • Dokunun mekanik strese dayanmasına izin vermek
 • Şok emilimi
 • Bağlı kemiklerin sürtünmeden hareket etmesine izin vermek

Kıkırdak, proteoglikan, elastin lifleri ve tip II kolajen lifleri içeren 'hücre dışı matris' olarak bilinen şeyi oluşturan özel hücreler olan kondrositlerden oluşur.

Tip 2 kolajen lifleri, kıkırdakta bulunan ana kolajen maddedir. Son derece önemli bir rol oynarlar. Proteoglikan ve elastin liflerini sert ama esnek bir dokuya bağlamaya yardımcı olan bir fibril ağı oluştururlar.

Kıkırdak ile ilgili temel sorun, özellikle aşınma ve yıpranmaya yatkın olmasıdır. Bunun nedeni kısmen 'avasküler' olması, yani besinlerin doğrudan verilmesi için kan kaynağına sahip olmamasıdır.

Vücut, 'difüzyon' olarak bilinen bir işlemle kıkırdağa bazı besinleri verebilse de (yani besinler çevredeki bağ dokusuna yayılır), bu avaskülarite, kıkırdak yaralanmalarının daha yavaş iyileştiği anlamına gelir. Çünkü. kondrosit hücrelerinin onarımı için gerekli besin maddelerini vücut yeterli miktarda oluşturamaz.

Bazı durumlarda, tip 2 kolajenin bozulması nedeniyle kıkırdak hasarı geri döndürülemez bir boyuta gelebilir.

Bu nedenle, kıkırdaklarının ömrünü uzatmanın yanı sıra eklemlerini iyileştirmenin doğal yollarını arayanların sayısı gittikçe artıyor.

Hidrolize tip II kolajen nedir?

Hidrolize tip 2 kolajen, basitçe sindirilebilir ve biyolojik olarak kullanılabilir proteinler olan peptidlere (enzimatik hidroliz yoluyla) parçalanan doğal kolajendir.

Hidrolize tip II kolajen, güvenli ve doğal bir kaynak olan hayvan (sığır, tavuk, balık) kıkırdağından üretilir. Kıkırdaktan geldiği için doğal olarak tip II kolajen ve glikozaminoglikan (GAG) matrisi içerir.

TİP 2 kolajen takviyesi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kısa bir araştırma yaptığınızda bile karşınıza onlarca tip 2 kolajen kaynaklı gıda takviyesi çıkacaktır. Seçiminizi yaparken aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz:

 • Üründeki kolajen kaynağının alanında güvenilir bir hammadde üreticisinden temin edilmesi ve markanın kolajen takviyeleri konusunda bilinir olması
 • Bir servisteki kolajen miktarı ve kaç günlük kullanım sunduğu
 • Kolajene ek olarak eklem sağlığını destekleyici glukozamin, Vitamin C, MSM vb. diğer bileşenleri içerip içermediği
 • İlave şeker, koruyucu maddeler veya yapay tatlandırıcılar gibi sağlığa zararlı olabilecek bileşenleri içermemesi önemlidir.

marine collagen

Not: Düşük miktarda alınan TİP2 kolajeni vücut ihtiyacı olan başka bir yerde kullanabilir. Bu nedenle eklemler için sadece TİP 2 kolajen kaynağı yerine tüm vücudunuzu desteklemek için birden çok kolajen tipini bir arada bulunduran ürünleri de tercih edebilirsiniz. Veya TİP 2 kolajen takviyesine ek olarak TİP 1&3 içerikli sığır ve balık kolajenini yanında kullanabilirsiniz. Vücudunuz kolajeni ihtiyaç duyduğu formda dönüştürüp kullanabilme yeteneğine sahiptir.

Hidrolize tip II kolajenin faydaları eklem sağlığını destekler mi?

Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan, en yaygın olanı Osteoartrit (OA) olmak üzere bir tür eklem rahatsızlığından muzdariptir. Eklem rahatsızlıkları tipik olarak etkilenen eklemlerde rahatsızlık ve azalan hareketlilik ile kendini gösterir.

Yapılan bilimsel araştırmalar kolajen takviyesi tüketiminin kıkırdakta kolajen üretiminden sorumlu hücreler olan kondrositleri uyararak TİP 2 kolajen üretimini tetiklediğini, yeni kıkırdak yapımını desteklediğini gösteriyor. (1,2)

Son araştırmalar, OA'nın eklemdeki iltihaptan kaynaklandığını da gösteriyor. Bu enflamasyon, sonunda kıkırdak matrisinin bozulmasına yol açan kademeli bir etkiye sahiptir.

Kolajen tip 2 peptidleri takviye olarak almak, iltihabı azaltıp eklemlerinin dayanıklılığını artırmaya yardımcı olabilir.

Daha fazla bilgi ve bilimsel makale referansları için web sitemizde Eklem Sağlığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Oesser, S. and Seifert, J. (2003). Stimulation of type II collagen biosynthesis and secretion in bovine chondrocytes cultured with degraded collagen. Cell Tissue Research, Vol. 311, 393-399.
 • Schunck, M., Schulze, C.H. and Oesser, S. (2006). Disparate efficacy of collagen hydrolysate and glucosamine on the extracellular matrix metabolism of articular chondrocytes. Osteoarthritis and Cartilage, Vol. 14, Suppl. 114, 199. • Supra Protein

  Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.