Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,684.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
tip 1 kolajen nedir? ne işe yarar?

Tip 1 Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Kolajen vücudumuzda yapısal proteinler arasında çok önemli bir rol oynar: bağ doku işlevini destekler, dokuları besler. Tendonların, kemiklerin ve cildin sağlığına ve elastikiyetine katkıda bulunur.

Kolajen vücudumuzda yapısal proteinler arasında çok önemli bir rol oynar: bağ doku işlevini destekler, dokuları besler. Tendonların, kemiklerin ve cildin sağlığına ve elastikiyetine katkıda bulunur.

Kolajen nedir?

Kolajen, vücudun toplam proteinlerinin %30'undan fazlasını oluşturur ve bağ dokumuzun ana bileşenidir.

Kolajen kemiklerin, dişlerin, kıkırdakların, tendonların, bağların, kornea, deri ve kan damarlarının önemli bir bileşenidir.

Kemiklerde osteoblastlar tarafından üretilir ve gerilmeye karşı direnç sağlayan lameller oluşturur. Kıkırdaklarda eklemlerin çekiş kuvvetlerine direnmesini sağlar. Cildimizin esnekliğini ve sıkılığını sağlar. Tendonların temel yapı taşıdır.

Kolajenin çeşitli nedenlerle vücudumuzda azalması çeşitli hastalıklara yol açabilir. Örneğin, tip I kolajendeki mutasyonlar osteogenezis imperfekta veya cam kemik sendromuna yol açabilir.

Kolajen türleri nelerdir?

Kolajeni oluşturan amino grup asit dizisine göre bugüne kadar 28 kolejen tipi tanımlanmıştır. Aşağıda başlıcalarını veriyoruz;

       ·        Tip I kolajen: cildimiz, bağ doku ve kemiklerimizde en çok bulunan kolajen türüdür.

       ·        Tip II kolajen, yalnızca kıkırdak dokusunda bulunur.

       ·        Tip III kolajen az da olsa ciltte ve kan damarı duvarlarında bulunur.

       ·        Tip IV, X ve V kolajenlerin ise destek fonksiyonları vardır; hücre seviyesinde birçok        dokumuzda bulunur.

TİP 1 Kolajen Takviyesi

TİP 1 kolajen kemiklerimizdeki organik dokunun neredeyse tamamını oluşturur bu nedenle kemik sağlığı için elzemdir. Tendon ve bağ doku sağlığı için de TİP1 kolajen seviyemiz kritik önemdedir. Cildimizin %90’ı da TİP1 kolajen içerdiğinden daha esnek, nemli ve genç bir cilt için olmazsa olmaz bir öneme sahiptir.

İpucu: Dışarıdan kolajen takviyesi alırken hangi tip kolajen takviyesi alındığından daha çok hidrolize edilmiş peptid formda olmasına dikkat edin; vücut onu ihtiyacı olan kolajen formuna dönüştürebilir.

 

Kolajen: yapısı nedir?

Üçlü bir sarmal oluşturmak için birbirine bağlanan 3 protein zincirinden oluşur. 3 tip amino asitten,  glisin, prolin ve hidroksiprolinden oluşur ve yaşam boyunca her zaman, ancak farklı zamanlarda kendini yenileme özelliğine sahiptir.

Beef Collagen (280 Gram)

Neredeyse üçte biri glisinden, % 15 ila 30'u prolin ve hidroksiprolinden oluşmaktadır. İkincisi, su molekülleri ile hidrojen bağları yoluyla kolajene stabilite sağlar.

Kolajen, doğada yalnızca insanlarda ve hayvanlarda bulunan bir proteindir ve aşağıdakilerin ana yapısıdır:

  • Kemikler
  • Cilt Saç ve tırnak oluşumundan sorumlu hücreler
  • Tendonlar
  • Kıkırdak dokusu
  • Bağ dokusu

Çeşitli bilimsel çalışmalara göre, kolajen özellikle aşağıdakiler için faydalıdır:

       ·        Kolajen takviyesi alan kişilerin osteoartrit semptomlarında bir azalma gösterilmiştir.Eklemleri ve kıkırdakları destekler.

       ·        Özellikle menopoz sonrası kadınlarda, bir kolajen takviyesi almak, omur ve femur boynundaki kemik yoğunluğunu önemli ölçüde artırabilir.

       ·        Hidrolize kolajenin cildin elastikiyetini arttırdığı ve kırışıklıkları azalttığı bilimsel olarak birçok kez gösterilmiştir.

       ·        Selülit, cilt altındaki yağ tabakasının bağ dokusuna baskı yapması nedeniyle 'portakal kabuğu' adı verilen tipik bir görünüm oluşturur ve kadınların % 80-90'ında bulunur. Kolajen takviyeleri, egzersiz sırasında kaslara güç veren madde olan kreatini oluşturan bir amino grup asit olan yüksek glisin konsantrasyonu sayesinde cilt yapısını iyileştirip, yağ yakmaya ve kas inşa etmeye yardımcı olabilir.

       ·        Sindirim sisteminde özellikle irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde, bu proteinin sindirim sistemi dokularının yeniden oluşmasına yardımcı olduğu görülmektedir.

       ·        Tendonlar, kasları kemiklere bağlayan sert lifli bağ dokulardır. Kas kasılması sırasında tendonların rolü, kuvvetleri iletmek ve gerilime direnmektir. Tendonlar % 85 oranında tip 1 kolajen ve ayrıca proteoglikanlar içerir.

 

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.