Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
mct yağının bilimsel olarak kanıtlanmış 7 faydası

MCT Yağının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 7 Faydası

MCT yağı, kilo verme amaçlı diyette olanlar, gün boyu enerjik hissetmek isteyenler, sporcular ve vücut geliştiriciler arasında oldukça popülerdir.

MCT yağı, kilo verme amaçlı diyette olanlar, gün boyu enerjik hissetmek isteyenler, sporcular ve vücut geliştiriciler arasında oldukça popülerdir.

Adından da anlaşılacağı gibi, orta zincirli trigliserit (MCT) yağı, trigliseritler adı verilen orta uzunlukta yağ zincirleri içerir. Daha kısa uzunlukları nedeniyle, MCT'ler diğer birçok gıdada bulunan daha uzun zincirli yağ asitlerinden daha kolay ve hızlı sindirilir.

İşte diyetinize MCT yağı eklerseniz, bilimsel olarak alabileceğiniz 7 kanıtlanmış faydayı sizin için derledik:

1. Potansiyel Olarak MCT Yağı Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir.

MCT yağının kilo vermenize yardımcı olmasının bazı potansiyel nedenleri vardır.

MCT yağının vücutta doygunluk hissini artırabilecek iki hormonun salınımını arttırdığı gösterilmiştir: peptid YY ve leptin (1)

Bir çalışma ise kahvaltıda 2 yemek kaşığı MCT yağı alan kişilerin, Hindistan cevizi yağı alanlara kıyasla öğle yemeğinde daha az yemek yediklerini buldu. (2)

Ek olarak, bazı eski çalışmalar MCT yağı almanın vücut ağırlığını ve bel çevresini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.(3) Ayrıca araştırmacılara göre obeziteyi önlemeye yardımcı olabilir.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise yapılan bu çalışmaların bazılarının aktivite seviyeleri ve farklı kalori tüketimi gibi diğer faktörleri dikkate almadığını unutmayın.

MCT'ler, karbonhidrat alımı düşük olduğunda yağın parçalanmasından üretilen çabuk enerji kaynağı ketonlara dönüştürülebilir. Çok düşük karbonhidratlı ancak yağ oranı yüksek olan ketojenik bir diyet izliyorsanız, MCT yağı almak ketozis olarak bilinen yağ yakıcı bir durumda kalmanıza yardımcı olabilir. (4,5)

Özetlemek gerekirse MCT yağı, doygunluğu, yağ kaybını, keton üretimini artırarak ve metobolizmanızı hızlandırarak kilo kaybını destekleyebilir.

2. MCT Yağı İyi Bir Enerji Kaynağı Olabilir.

Vücut, MCT'leri, yağ asidi zincirlerinde daha fazla karbon içeren uzun zincirli trigliseritlerden (LCT'ler) daha hızlı emer. (6)

Daha kısa zincir uzunluğuna sahip MCT'ler bağırsaktan karaciğere daha hızlı hareket eder ve daha uzun zincirli yağların yaptığı gibi safranın parçalanmasını gerektirmez. (7)

Karaciğerde, yağlar yakıt olarak kullanılmak üzere parçalanır veya vücut yağı olarak depolanır. MCT'ler hücrelerinize parçalanmadan kolayca girdiğinden, anında bir enerji kaynağı olarak kullanılabilirler; vücutta yağ olarak depolanmazlar. (8)

Ketojenik diyette, MCT’ler karaciğerde ketonlara dönüştürülebilir. Bu ketonlar kan-beyin bariyerinizden geçebilir, bu da onları beyin hücreleriniz için hızlı bir enerji kaynağı haline getirir.

Özetlemek gerekirse, MCT yağı vücut boyunca kolayca emilir ve taşınır. Anlık bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir ve ketonlara dönüştürülebilir.

MCT Collagen

3. MCT, Sporcularda Laktat Birikimini Azaltabilir ve Enerji İçin Yağ Kullanımına Yardımcı Olabilir.

Egzersiz sırasında, yükselen laktat seviyeleri egzersiz performansını olumsuz yönde etkileyebilir. İlginç bir şekilde, MCT'ler laktat birikimini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yapılan eski bir çalışmaya göre, bisiklete binmeden önce 6 gram veya yaklaşık 1.5 çay kaşığı MCT yağı alan sporcuların daha düşük laktat seviyelerine sahip olduğunu ve LCT alanlara kıyasla egzersizleri daha rahat yaptıkları görülmüştür. (9)

Ayrıca, aynı çalışma egzersizden önce MCT yağı almanın enerji için karbonhidrat yerine daha fazla yağ kullanmanıza yardımcı olabileceğini de söylüyor.

Özetlemek gerekirse, MCT yağı potansiyel olarak yağ yakmayı artırabilir ve egzersiz sırasında karbonhidrat ihtiyacını azaltabilir.

4. MCT Epilepsi, Alzheimer Hastalığı ve Otizmi Yönetmeye Yardımcı Olabilir.

Çalışmalar, MCT yağı ve ketojenik bir diyetin epilepsi, Alzheimer hastalığı ve otizm gibi durumların yönetilmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. (10)

Epilepsi

Ketojenik diyet kilo vermek isteyen insanlar arasında popülerken, aslında ilk olarak epilepsi ile başa çıkmanın bir yolu olarak tanıtıldı.

Araştırmacılar, oruç tutmanın keton üretimini arttırdığını ve bunun epileptik nöbet sıklığını azaltabileceğini bulmuşlardır. (11) MCT'ler ketonlara dönüştürülebildiğinden, epilepsi tedavisinde yararlı olabilirler.

Epilepsinizi yönetmenize yardımcı olacak ketojenik bir diyet düşünüyorsanız, önce doktorunuzla veya beslenme uzmanınızla konuşun.

Alzheimer hastalığı

MCT ketojenik diyeti alternatif bir enerji kaynağı sunar yani ketonları. Bu durum, beyin hücrelerinin daha sağlıklı hayatta kalmasına izin verebilir. Ayrıca beyindeki hafıza kaybına neden olan bir reseptörü engeller. (12)

Otizim

MCT yağı otizmli çocukları da etkileyebilir. Bir çalışma, 6 ay boyunca ketojenik bir diyet izlendiğinde olumlu genel gelişmeler buldu. (13)

Kısaca özetlemek gerekirse MCT yağı epilepsi, Alzheimer hastalığı ve otizmli insanlar için yararlı olabilecek beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir.

5. MCT Maya ve Bakteri Üremesiyle Savaşan Yağ Asitleri İçerir.

MCT'lerin antimikrobiyal ve antifungal etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. (14)

MCT yağı, maya ve bakterilerin büyümesini azalttığını gösterilen yağ asitlerini içerir. Genel olarak, MCT'ler çeşitli antimikrobiyal ve antifungal etkilere sahip olabilir, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

6. MCT Kalp Hastalığı İçin Risk Faktörlerini Azaltabilir.

Kalp hastalığı risklerini artıran bazı nedenler aşağıdaki gibidir:

     ·       yüksek kolesterol

     ·       tansiyon

     ·       iltihap

     ·       vücut kitle indeksi

     ·       sigara içmek

MCT yağının kilo ve yağ kaybını desteklediği gösterilmiştir. Bu da kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. (15) Yani özetlemek gerekirse MCT yağı kilo, kolesterol ve iltihap gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

7. MCT Kan Şekeri Seviyesini Düzenler.

MCT yağı diyabeti olanlar için de faydaları olabilir. MCT'lerin yağ depolamasını azalttığı ve yağ yakmayı arttırdığı gösterilmiştir, bu da kan şekeri seviyesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. (16)

Eski bir çalışmada, diyabetli 40 kişinin günlük olarak MCT yağı tüketenlerin, LCT içeren Mısır yağı alanlara kıyasla vücut ağırlığı, bel çevresi ve insülin direncinde azalma olduğunu buldu. (17)

Referanslar:

https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-benefits

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4192077/

2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031938417302111

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12975635/

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5987302/

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7175812/

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874191/

7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18296368/

8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27080715/

9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19436137/

10. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1474442217304088

11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26839375/

12. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1474442217304088

13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12693778/

14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27187452/

15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4882694/

16. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S104366180900276X

17. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17570262/

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.