Şimdi Eczanelerde

Blog » Bilgi
mct yağı nedir, nasıl kullanılır?

MCT Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Beslenme programlarının ve sabah kahvelerinin son yıllardaki gözdesi MCT Yağı dosyasını açıyoruz.

Bu kapsamlı rehber yazımızda MCT yağı nedir, nasıl kullanılır, MCT yağı nelerde bulunur gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulacaksınız. Toz MCT yağı mı sıvı MCT yağı mı kullanılmalı, hindistan cevizi yağı ve MCT yağı arasında ne fark var, en iyi MCT yağı takviyesi nasıl anlaşılır gibi soruları da cevapsız bırakmadık. Her zamanki gibi içeriğimiz bilimsel araştırmalardan referanslarla oluşturuldu.

Ayrıca makalemiz içerisinde Kolajen proteini ve MCT yağı tozunun sinerjik etkisini buluşturduğumuz Supra Protein MCT Collagen ürünümüzde geçerli sürpriz bir indirim kodu da saklı! 

Hazırsanız başlıyoruz.

 

MCT Yağı Nedir?

Öncelikle Mct ne demek diye konuya girersek MCT, İngilizcesi Medium-Chain Triglycerides (orta zincirli trigliseritler) baş harflerinin kısaltmasıdır. MCT yağı, İngilizce adıyla MCT oil özellikle hindistan cevizi gibi yağlı bitkilerde bulunan orta zincirli trigliseritler içeren özel bir yağ asididir.[1] MCT yağı C8 (Kaprilik asit) ve C10 (Kaprik asit) yağ asitleri yönünden zengindir.[2] Hindistan cevizi ve palmiye çekirdeği gibi bitkisel kaynaklardan sıvı ve toz formda üretilir.[3]

Aynı zeytinyağı üretiminde olduğu gibi, soğuk sıkım yöntemiyle üretilen versiyonları daha çok tercih edilir. Orta zincirli olduğundan emilimi hızlı olduğu için[4] diğer yağlara göre avantajlıdır; bu nedenle takviye amaçlı kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.[5]

 

MCT Yağı Nasıl Üretilir?

Birçok bitkide ve gıdada doğal olarak bulunsa da endüstriyel olarak MCT yağı genelde hindistan cevizlerinden veya hurmalardan, palmiye çekirdeklerinden üretilir.[6] Hiçbir bitkisel veya hayvansal gıda tek başına sadece MCT yağı içermez; bu nedenle içlerindeki MCT yağının saflaştırılması, ayrıştırılması gerekir.[7]

Bizce güvenilir ve sağlıklı en iyi MCT yağı takviyesi, soğuk sıkım yöntemiyle üretilen GDO’suz hindistan cevizi yağındaki MCT’lerin ayrıştırılmasıyla elde edilir. MCT’ler öncelikle sıvı olarak elde edilir, daha sonra kurutularak toz haline de getirilebilmektedir.[8] Bu sayede takviye olarak MCT yağı sıvı veya toz formda bulunabilir.

Palm yağı kaynaklı MCT yağı takviyeleri de bulunduğundan satın alma yapmadan önce MCT kaynağını sorgulamanız önerilir.

 

MCT Yağı Nelerde Bulunur?

Orta zincirli yağ asitleri olan MCT yağı içeren besinler arasında başta hindistan cevizi yağı, palmiye çekirdeği yağı ve tereyağı, süt tozu, yoğurt gibi bazı süt ürünleri sayılabilir.[9] Anne sütü de MCT yağı içerir.[10]

Yüksek oranda MCT yağı hangi besinlerde bulunur ya da MCT yağı içeren besinler aşağıdaki gibi sıralanabilir[11][12][13]:

 • Hindistan cevizi yağı
 • Palm yağı / Palmiye çekirdeği
 • Hurma çekirdeği yağı
 • İnek ve keçi sütü
 • Hindistan cevizi tozu
 • Yağı alınmamış süt tozu

Yukarıdaki besinler MCT yağı içerse de haliyle birçok farklı bileşen de içerirler. Ayrıca MCT içerikleri ilk ikisi dışındakilerin düşüktür.[14][15] Amacınız sadece MCT yağı almak ise takviye amaçlı üretilen saf MCT yağı pratik bir alternatiftir. Bu alanda yapılan bilimsel araştırmalarda da bu nedenle saflaştırılmış MCT yağı kullanılmıştır.[16]

 

MCT Yağı Nasıl Kullanılır?

Yazının başında belirttiğimiz gibi MCT yağı önce sıvı formda üretilir. Toz karışımlarda kullanmak için daha sonra bu sıvı kurutularak toz MCT yağı haline de getirilebilir. Her ikisi de benzer şekilde size destek sunar; biri diğerine üstündür diyemeyiz.

MCT yağının birçok kullanım şekli bulunur; olasılıklar adeta sonsuzdur. Saf MCT yağını kahveye, smoothielere, çorba veya salatanıza ekleyerek kullanabilirsiniz. Supra Protein MCT Collagen gibi kolajen ve MCT yağı tozunun bir arada bulunduğu ürünleri ise sıcak veya soğuk suyla da birlikte tüketebilirsiniz.

Uyarılar: Üründe önerilen dozajı aşmayın. İlk kez MCT kullanacaksanız, sindirim sisteminizin nasıl tepki verdiğini görmek için önerilen dozajın altında başlamanız, yavaş yavaş artırmanız önerilir. İlk etapta çok fazla kullanım, keto gribi (keto flu), ishal gibi yan etkilere neden olabilir.[17][18]

MCT yağının sabah veya öğlen saatlerinde tüketimi tavsiye edilir.[19]

Aşağıda en yaygın MCT yağı kullanım şekillerini sizler için derledik:

1-    Çay ve kahve ile tüketmek

Son yılların yükselen trendi yağlı kahve tariflerinin vazgeçilmezi olarak tercih edilen MCT yağını sabah kahvenize ekleyip karıştırarak tüketebilirsiniz. Homojen bir karışım için kaşık yerine mini bir çırpıcı (mikser) ile karıştırmanızı tavsiye ederiz. Sıvı MCT yağı tatsız ve kokusuz olduğu için kahvenizin tadını ve aromasını değiştirmeyecektir. 

2-    Salata ile tüketmek

Bilinenin aksine sıvı MCT yağı ısıtmadan, direkt tüketilmesi gereken berrak, tatsız bir sıvıdır. Salata tariflerinize zeytinyağının yanında MCT yağına da yer açabilirsiniz.

3-    Su ile tüketmek

MCT yağı saf olarak olduğu gibi veya sadece su ile karıştırılıp tüketilebilir.

4-    Kolajen ile tüketmek

Vücudumuzda en çok bulunan protein olan kolajeni muhtemelen duymayan kalmamıştır. Eğer siz de kolajen takviyesi de kullanıyorsanız veya beslenmenize kolajen proteini de eklemek istiyorsanız sizin için harika bir ürünümüz var.

Supra Protein MCT Collagen, soğuk sıkım hindistan cevizi kaynaklı toz MCT yağı ile kolajen peptidlerini bir arada içeriyor. Kakao destekli çikolata aromalı oldukça lezzetli bir besin takviyesidir. Türkiye’de ilk ve tek olan ürün doğal tatlandırıcı stevia, prebiyotik bir lif olan akasya gamı ve C vitamini ile desteklenmiştir. Beslenmesine hem kolajenden gelen saf protein (18 amino asit içerir) hem de mct yağı eklemek isteyenler için tasarlandı.

Sürpriz! Supra Protein MCT Collagen ürününde geçerli %15 indirim kodu: BLOGMCT

MCT Collagen Powder

MCT Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Farkı Nedir?

MCT yağı, standart hindistan cevizi yağı gibi uzun zincirli yağ asitlerinden farklı olarak bağırsaklardan hızlıca geçip karaciğerde metabolize olup ketonlara dönüşmeye hazır formdadır.[20]

Hindistan cevizinde MCT gibi çabuk sindirilebilen yağların yanı sıra, uzun zincirli ve zor sindirilen yağ asitleri de bulunur.[21] Standart hindistan cevizi yağını yemeklerde kullanmak veya cilt bakımında tercih etmek kullanışlı olsa da hızlı emilim sayesinde çabuk etki gösteren saflaştırılmış MCT yağı pratik bir çözüm sunar.[22] Böylelikle standart hindistan cevizi yağındaki yüksek kalorili ve sindirimi uzun süren uzun zincirli yağ asitlerini vücudunuza almamış olursunuz.[23]

İpucu: Sıvı formdaki hindistan cevizi yağı ile sıvı MCT yağını ayırt etmek çok kolay. Bilindiği üzere soğuk ortamda hindistan cevizi yağı donar ve katılaşır; ısındığında ise sıvı hale döner. MCT’ler ise soğukta katılaşmaz, buzdolabında bile saklasanız sıvı olarak kalmaya devam eder.

Bu noktada trigliserit kavramını anlamakta fayda var. Trigliserit, sadece yağ için kullanılan teknik bir terimdir. Yağlar, sahip oldukları karbon sayısına göre sınıflandırılır. Uzun zincirli yağ asitlerinin sindirimi zor ve uzun sürer. Kısa ve MCT gibi orta zincirli yağ asitleri ise çok daha hızlı ve kolay sindirilir[24][25]:

 • Kısa zincirli yağların karbon sayısı 6’dan daha azdır.
 • Orta zincirli yağların karbon sayısı 6-12 arasındadır.[26]
 • Uzun zincirli yağların karbon sayısı (omega-3 gibi) 13-21 arasındadır.

MCT yağı genelde C8 (Kaprilik asit) ve C10 (Kaprik asit) yağ asitleri karışımı içerir. [27]Yani 8 ve 10 karbonlu yağ asitleridir; orta zincirli yağ kategorisinde bulunur.[28] Standart hindistan cevizinde ise uzun zincirli yağ asitleri de bolca bulunur.

MCT yağı hakkında hazırladığımız bu kapsamlı rehber umarız faydalı olmuştur. Hala sorunuz varsa bize 0216 740 0162 numaralı telefondan ulaşabilir veya canlı destek hattımızdan yazabilirsiniz. Türkiye’nin her yerine ücretsiz kargo fırsatıyla sipariş vermek, indirimli mct yağı fiyat avantajından yararlanmak için de paylaştığımız kodu sepette kullanabilirsiniz.

 

Referanslar:


[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7175812/

[2] https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/MCT-Oil

[3] https://aip.scitation.org/doi/10.1063/5.0001449

[4] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9781845690304500148

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4424771/

[6] https://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=PH9310280

[7] https://aip.scitation.org/doi/pdf/10.1063/5.0001449

[8] https://www.researchgate.net/publication/344782628_Chemical_Composition_and_Health_Benefits_of_Coconut_oil_An_Overview

[9] https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-101#sources

[10] https://journals.lww.com/acsm-healthfitness/fulltext/2020/01000/medium_chain_triglycerides_and_health.10.aspx

[11] https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Octanoic-acid

[12] https://www.researchgate.net/publication/259495733_Fatty_Acid_Profile_of_Milk_-_A_Review

[13] https://fdc.nal.usda.gov/ndb/foods/show/299949

[14] https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/medium-chain-triglyceride

[15] https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-101#best-source

[16] https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-101#what-it-is

[17] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5987302/

[18] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29951312/

[19] https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-101#other-potential-benefits

[20] https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-101#metabolism-of-mc-ts

[21] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9781845696900500102

[22] https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-benefits

[23] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031938417302111

[24] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18296368/

[25] https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Decanoic-acid

[26] https://www.jandonline.org/article/S2212-2672(13)01672-9/fulltext#sec2

[27] https://www.healthline.com/nutrition/mct-oil-vs-coconut-oil#mc-ts

[28] https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/MCT-Oil

 • Supra Protein

  Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır; sağlık tavsiyesi yerine geçmez. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Kaydol Kazan!

İndirimler, tavsiyeler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun..

Ticari elektronik ileti izni kapsamında tarafıma tanıtım ve kampanyalara ilişkin e-posta gönderilmesine izin veriyorum.

"Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir. "Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık ya da ilaç kullanılması durumunda doktorunuza danışınız. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Supra Protein Resmi Satış Sitesi - Supra Protein © 2023

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?