Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
mct yağı nedir, nasıl kullanılır?

MCT Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Muhtemelen MCT yağı hakkında yağ yakıcı, çabuk enerji kaynağı, metabolizmayı hızlandıran bir süper gıdadır gibi birçok şey duymuşsunuzdur.

Muhtemelen MCT yağı hakkında yağ yakıcı, çabuk enerji kaynağı, metabolizmayı hızlandıran bir süper gıdadır gibi birçok şey duymuşsunuzdur. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermek, MCT yağının tam olarak ne olduğunu, faydalarını ve MCT yağının nasıl kullanılacağını detaylı anlatmak için buradayız.

MCT Yağı Nedir?

 MCT, özellikle hindistan cevizinde yoğun olarak bulunan çok özel bir yağ asididir. Saf ve kaliteli MCT yağı, GDO’suz, soğuk sıkım yöntemiyle üretilen hindistan cevizi yağındaki MCT’lerin ayrıştırılmasıyla elde edilir. GDO’lu palm yağı kaynaklı MCT’ler de bulunduğundan satın alma yapmadan önce MCT kaynağını sorgulamanız önerilir.

MCT’ler öncelikle sıvı olarak elde edilir, daha sonra kurutularak toz haline de getirilebilmektedir. Bu sayede takviye olarak MCT yağı sıvı veya toz formda bulunabilir.

Peki hindistan cevizi yağı kullanmak varken neden MCT yağını tercih edelim dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen açıklayalım.

Hindistan cevizinde MCT gibi çabuk sindirilebilen yağların yanı sıra, uzun zincirli ve zor sindirilen yağ asitleri de bulunur. Standart hindistan cevizi yağını yemeklerde kullanmak veya cilt bakımında tercih etmek kullanışlı olsa da çabuk enerji, zihinsel ve fiziksel performans artışı, kilo yönetimi amacıyla saflaştırılmış MCT yağı hedefe yönelik pratik bir çözüm sunar. Böylelikle ihtiyacınız olmayan ve kalori artışına neden olan uzun zincirli yağ asitlerini vücudunuza almamış olursunuz.

İpucu: Hindistan cevizi ile MCT yağını ayırt etmek çok kolay. Bilindiği üzere soğuk ortamda hindistan cevizi yağı donar ve katılaşır; ısındığında ise sıvı hale döner. MCT’ler ise soğukta katılaşmaz, buzdolabında bile saklasanız sıvı olarak kalmaya devam eder.

Bu noktada trigliserit kavramını anlamakta fayda var. Trigliserit, sadece yağ için kullanılan teknik bir terimdir. Yağlar, sahip oldukları karbon sayısına göre sınıflandırılır. Uzun zincirli yağ asitlerinin sindirimi zor ve uzun sürer. Kısa ve orta zincirli yağ asitleri ise çok daha hızlı ve kolay sindirilir:

      ·       Kısa zincirli yağların karbon sayısı 6’dan daha azdır.

      ·       Orta zincirli yağların karbon sayısı 6-12 arasındadır.

      ·       Uzun zincirli yağların karbon sayısı (omega-3s gibi) 13-21 arasındadır.

MCT yağı C8 (Kaprilik asit)  ve C10 (Kaprik asit) yağ asitleri içerir. Yani 8 ve 10 karbonlu yağ asitleridir; orta zincirli yağ kategorisinde bulunur.

 MCT yağı kilo aldır mı?

MCT yağı kendine has molekül yapısıyla vücutta depolanmaz; tüketildikten çok kısa süre içinde karaciğer tarafından metabolize edilerek çabuk enerji kaynağı olan ketonlara dönüşür. Bu özellikleri sayesinde MCT’ler vücut yağı olarak depolanıp kilo alımına sebep olmaz; aksine aşağıda birazdan belirteceğimiz gibi kilo vermeye yardımcı olabilirler.

 MCT Collagen

MCT Yağı Faydaları Nelerdir?

Orta zincirli olan MCT yağının birçok faydası bulunsa da en çok aşağıdaki iki etkisi için yoğun olarak kullanılıyor:

 1. MCT Kilo vermenize ya da sabit kiloda kalmanıza yardım edebilir.

Yapılan araştırmalar MCT yağının iştah kontrolü, metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakımı sürecini harekete geçirici etkisiyle kilo verilmesine yardımcı olabildiğini gösteriyor. Özellikle ketojenik diyet ile birlikte kullanıma uygun olduğundan KETO ve/veya düşük karbonhidratlı diyetlerle kullanımda kilo verme sürecine yardımcı olması için en çok tercih edilen takviyelerden biridir.

 2. Enerjinizi yükseltmeye yardımcı olur.

MCT yağı çabuk enerji kaynağı ketonlara dönüşür. Beyin aktivitesi ve fiziksel performans için gerekli olan hızlı enerjiyi vücuda vererek gün boyu zinde ve enerjik hissetmeye yardımcı olur. Bu nedenle özellikle sabahları tüketilmesi önerilir.

Ketozis nedir?

Ketozis, vücudun karbonhidrat yerine yağ yaktığı doğal metabolik bir moddur. Ketozis modunda vücut enerjiyi yağlardan(vücut yağı ve/veya MCT gibi dışardan alınan sağlıklı yağlar) sağlar. MCT yağı vücudun ketozis modunda daha uzun süre kalmasına yardımcı olabildiği ve böylelikle sağlıklı kilo verilmesine etki ettiği için sıklıkla tercih edilir.

MCT Yağı Nasıl Kullanılır?

Bilinenin aksine, sıvı MCT yağı ısıtmadan, direkt tüketilmesi gereken berrak, tatsız bir sıvıdır.

Öneri: MCT yağını sinerjik etki için kolajen ile birlikte tüketerek yaşlanma karşıtı hedeflerinize ulaşmıp ve/veya sağlık sorunlarınız için kolajenden yararlanırken; MCT ile de enerji ve kilo yönetimi faydalarını tek seferde karşılayabilirsiniz.

Saf MCT yağını kahveye, smoothielere, çorba veya salatanıza ekleyerek kullanabilirsiniz. Supra Protein MCT Collagen gibi kolajen ve MCT yağı tozunun bir arada bulunduğu ürünleri ise sıcak veya soğuk suyla da birlikte tüketebilirsiniz.

Uyarı: İlk kez MCT kullanacaksanız, sindirim sisteminizin nasıl tepki verdiğini görmek için önerilen dozajın altında başlamanız, yavaş yavaş artırmanız önerilir. İlk etapta çok fazla kullanım, ishal gibi sindirim bozukluğuna neden olabilir.

Referanslar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4192077/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031938417302111

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12634436/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12975635/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7175812/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5987302/

   • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.