Şimdi Eczanelerde

Blog » Bilgi
Marine Kolajen Nedir?

Marine Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Ayrıca yazı içerisinde Supra Protein Marine Collagen ürünümüzde kullanılmak üzere sürpriz bir indirim kodu da saklı! Çok fazla uzatmadan hemen konuya giriyoruz.

 

 

Marine Kolajen Nedir?

 

Son yılların popüler besin takviyelerinden olan Marine Collagen, başta balıklar olmak üzere deniz canlılarından elde edilen saf kolajen peptidleridir. Genellikle balıkların kolajen yönünden zengin olan dokularının ayrıştırılması ile elde edilir.[1] Çiftlik balıklarından ve açık denizde doğal ortamında avlanan (wild-caught) balıklardan üretilen balık kolajeni olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılır. 

 

Türkçe okunuşu “marin kolajen” olan Marine Collagen genelde TİP 1 formdadır, düşük molekül ağırlığı (ortalama 1000-2000 Dalton) sayesinde emilimi hızlıdır; bu nedenle biyoyararlanımı yüksektir.[2] Toz formu suda hızlıca çözünür, büyük ölçüde nötr bir tat ve kokuya sahiptir; hafif bir içim sunar. Hidrolize marine kolajen, balık kolajeni olarak da adlandırılır.[3]

 

Marine kolajen her kolajen takviyesi gibi önce toz formda üretilir; daha sonra kullanım amacına göre sıvı, olduğu gibi toz halde veya tablet formuna getirilip ambalajlanabilir. Tüketiciye hangisinin kullanımı pratik ve sürdürülebilir geliyorsa onu tercih edebilir.

 

 

Marine Kolajen Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Daha önce belirttiğimiz gibi balık kolajeni kendi içinde ikiye ayrılır. Marine kolajen fiyat avantajı için çiftlik balıklarından üretilen balık kolajeni takviyeleri tercih edilebilir çünkü üretim maliyetleri daha uygundur bu da fiyatlarına yansır.

 

Supra Protein olarak biz ise Marine Collagen ürünümüzde açık denizde doğal ortamında avlanmış (wild-caught) Barramundi ve Red Snapper cinsi balıklardan elde edilen kolajen peptidlerini kullanıyoruz. Bu balıklar doğal ortamında yaşadığı ve haliyle doğal beslendiği için temel tercih sebebimizdir. Ağır metal analizinden başarıyla geçen Kore menşeili balık kolajeni peptidlerini hyaluronik asit ve c vitamini ile de destekledik. 

 

Siz de eğer marine collagen kullananlar kulübüne katılacaksanız Marine kolajen almadan önce hangi balıklardan üretilen kolajen içerdiğini, açık deniz mi çiftlik balığı mı olduğunu, güvenilir bir markanın ürünü mü, içeriğinde kolajene ek olarak başka hangi bileşenler olduğunu sorgulayabilirsiniz. 

Not: Tarım Bakanlığı takviye edici gıda onay numarasına sahip ürünlerin civa gibi ağır metal içermesi söz konusu değildir çünkü analizler bakanlığın denetimi altındadır.

 

Sürpriz İndirim Kodu: Supra Protein Marine Collagen ürününde geçerli %15 indirim kodu: BALIK15

 

Marine Collagen

 

 

Balık Kolajeni ile Sığır Kolajeni Arasındaki Fark Nedir? Marine Collagen mi Beef Collagen mi Tercih Edilmelidir?

 

İki kolajen kaynağını karşılaştırırsak başlıca farkları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

 

Balık kolajeni ile sığır kolajeninin protein yapısı ve amino asit profili birbirine benzer olsa da peptidlerin dizilimi ve oranında farklılıklar bulunur.[4

 

Balık kolajeni genelde TİP 1 formda iken, sığır kolajeni ise genelde büyük ölçüde TİP 1, bir miktar da TİP 3 yapıda kolajen içerir.[5]

 

 Sığır ve tavuk kaynaklı TİP 2 kolajen takviyeleri yaygınken, balık kolajeni kaynaklı TİP 2 kolajen çok nadir bulunur. Bu amaçla köpek balığı kıkırdağı ekstresi TİP 2 kolajen içeriğiyle öne çıkar.[6

 

Balık kolajeni molekül ağırlığı genelde daha düşüktür.

 

Hidrolize edilmiş peptid formda olması koşuluyla iki kolajen türü de benzer etkileri gösterebilir; biri diğerine üstündür demek doğru olmayabilir. Özetle aralarındaki temel fark üretildiği hayvansal kaynaktır. Seçiminizi yaparken bu temel kriter öne çıkar. Örneğin balık ürünü tüketemeyen kişiler sığır kolajenini tercih edebilir. Veya pesketaryen beslenme yapıyorsanız balık kolajenine yönelebilirken, balık ürünlerine karşı alerji ve hassasiyeti olanlar için ise sığır kolajeni olan Beef Collagen gibi ürünler uygun olabilir. 

 

Uyarı: Sağlık sorunu olanlar, düzenli ilaç kullananlar, alerjisi olanların kolajen dahil herhangi bir gıda takviyesi kullanmadan önce doktorlarına danışması tavsiye edilir.

 

Dileriz bu yazınızda kafanızdaki tüm sorulara yanıt bulabilmişsinizdir. Sorularınız için bize 0216 740 0162 numaralı destek hattımızdan da ulaşabilirsiniz. Aradığınız kolajen takviyelerine Supra Protein güvencesiyle hemen sahip olmak için web sitemizden hemen sipariş verebilir ya da anlaşmalı eczanelerden ürünlerimizi temin edebilirsiniz. 

 

 

 Referanslar:

 


[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5983275/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7271718/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230273/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32487384/

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3003457/

[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24281405/

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır; sağlık tavsiyesi yerine geçmez. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Kaydol Kazan!

İndirimler, tavsiyeler ve yeniliklerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun..

Ticari elektronik ileti izni kapsamında tarafıma tanıtım ve kampanyalara ilişkin e-posta gönderilmesine izin veriyorum.

"Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir. "Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık ya da ilaç kullanılması durumunda doktorunuza danışınız. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Supra Protein Resmi Satış Sitesi - Supra Protein © 2023

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?