Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,684.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
marine collagen nedir

Marine Collagen Nedir? Ne İşe Yarar?

Kolajen türleri, kolajenin nasıl elde edildiği, hangi kolajenin kullanılması gerektiği gibi konular birçoğumuzun kafasını karıştırabiliyor. Bu konularda sizleri bilgilendirmeye ara vermeden devam ediyoruz. Marine Collagen nedir? Ne işe yarar, kimler kullanabilir? Seçiminizi yaparken neden doğal ortamında avlanmış balık kolajenlerini seçmelisiniz? Hepsi bu yazımızda, hadi başlayalım.

Son yılların en popüler besin takviyelerinden olan Marine Collagen, deniz canlılarından elde edilen %100 saf kolajen proteinleridir. Genellikle balıkların kolajen yönünden zengin olan dokularının ayrıştırılması ile elde edilir.

Marine kolajen %100 TİP1 formdadır, çok düşük molekül ağırlığı (1000-2000 Dalton) sayesinde hızlıca emilimi sağlanır; çok yüksek biyoyararlanıma sahiptir.

Suda hızlıca çözünür, büyük ölçüde nötr bir tat ve kokuya sahiptir; hafif bir içim sunar.

Başta cilt olmak üzere vücutta kolajen ihtiyacı olan tüm bölgeler; eklemler, kemik ve bağ dokular tarafından da kullanılabilen etkili bir takviyedir:

  • Cildindeki sarkma ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinden şikayetçi olanlar
  • Cilt kuruluğu yaşayanlar
  • Yanık tedavisi görenler
  • Saç ve tırnakları güçsüz olan kişiler
  • Eklem, bağ doku ve kemiklerinde sağlık sorunu olanlar tarafından kullanılabilir.

Cilt üzerinde etkili olabilmesi için ortalama 8 hafta düzenli kullanım yeterli olabilse de sağlık amaçlı kullanım ve ciddi kolajen ihtiyacı olan kişilerce daha uzun süre kullanılması tavsiye edilir.

Balık Kolajeni ile Sığır Kolajeni arasındaki fark nedir? Marine Collagen mi Beef Collagen mi tercih edilmelidir?

Balık kolajeni ile sığır kolajeninin protein yapısı ve amino asit profili neredeyse aynıdır. Balık kolajeni yalnızca TİP1 formda iken, sığır kolajeni ise büyük ölçüde TİP1, bir miktar da TİP3 yapıda kolajen içerir. Hidrolize edilmiş peptid formda olması koşuluyla (5.000 daltondan düşük, benzer molekül ağırlıkta) iki kolajen türü arasında faydaları açısından bir fark bulunmaz.

Sağlık ve güzellik çerçevesinde düşünüldüğünde hem balık kolajeni hem de sığır kolajeni, takviye alan kişiye benzer faydaları sağlayacaktır. Aralarındaki fark üretildiği kaynaktır, tüketiciye bir alternatif doğurmayı amaçlar. Örneğin balık ürünü tüketemeyen kişiler sığır kolajenini tercih edebilir, ya da tam tersi. Pesketaryen beslenme yapıyorsanız gönül rahatlığıyla balık kolajenine yönelebilirken, balık ürünlerine karşı alerji ve hassasiyeti olanlar için ise Marine Collagen doğru bir seçim olmayabilir.

Marine Collagen alırken nelere dikkat etmeli?

Her şeyden önce, satın alacağınız ürünün gerçekten sağlıklı bir kolajen takviyesi olduğundan emin olmalısınız. Kolajenin balıktan elde edildiğinden emin olsak da üretildiği balığın ne derece sağlıklı olduğundan da emin olmak gerekiyor. Bazı balık kolajenleri, GDO’lu ve yoğun hormonlu yemlerle ve antibiyotikle beslenen çiftlik balıklarından elde edilebiliyor.

Marine Collagen

Bu durumdan kaçınmak için çiftlik balıkları yerine “Wild Caught” yani açık denizde, doğal ortamında avlanan sağlıklı balıklardan elde edilen Marine Collagen takviyeleri çok daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir seçim olacaktır. Ayrıca Civa gibi sağlığa zararlı olabilecek ağır metallerden temiz bu kategorideki Marine Collagen takviyelerine yönelmenizi öneririz. Doğal ortamında avlanmış balıklardan elde edilen kolajenin maliyeti bir nebze daha yüksek olabilir, ancak sağlığınız için buna değer!

Son olarak aldığınız üründeki kolajen miktarına göz atmanız, her serviste minimum 5.000mg kolajen içeren takviyeleri tercih etmeniz kritiktir çünkü düşük dozda kolajen içeren ürünler bir işe yaramayabilir. Sıvı veya toz marine kolajen takviyeleri eşit derecede faydalıdır. Bazı ürünlerde kolajene ek olarak değerli farklı vitamin ve mikro besinler de bulunabilir. Karşılaştırma yaparken içeriklerine de göz atmanızda fayda var.

İhtiyacınız olan kolajen takviyelerine Supra Protein güvencesiyle hemen sahip olmak için web sitemizden hemen sipariş verebilir ya da anlaşmalı eczanelerden ürünlerimizi temin edebilirsiniz. Sorularınız için bize 0216 740 0162 numaralı destek hattımızdan da ulaşabilirsiniz.

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.