Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,684.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim
kolajenin saçlara etkisi

Kolajenin Saçlara Etkisi

Deri, insan vücudundaki en büyük organdır, bizi dışarıdan koruyan ve en iyi kartvizitimiz olarak çalışan organdır. Saç derisinde kıl köklerinin sağlıklı tutunması için kolajen önemli faktörlerden biridir. Kolajen saç ve tırnaklara sağlıklı bir görünüm sağlar.

Deri, insan vücudundaki en büyük organdır, bizi dışarıdan koruyan ve en iyi kartvizitimiz olarak çalışan organdır. Saç derisinde kıl köklerinin sağlıklı tutunması için kolajen önemli faktörlerden biridir. Kolajen saç ve tırnaklara sağlıklı bir görünüm sağlar.  Saç, esas olarak protein keratinden oluşur. Vücudunuz, bazıları kolajende bulunan keratin oluşturmak için birkaç amino asit kullanır.  Kolajen ve diğer proteinleri tükettiğinizde, vücudunuz bunları amino asitlere ayırır ve daha sonra yeni proteinler ve bileşikler oluşturmak için kullanılır. 

Prolin aynı zamanda keratinin ana bileşenidir. Bu nedenle, prolin açısından zengin kolajen tüketmek, vücudunuza saç oluşturmak için ihtiyaç duyduğu yapı taşlarını sağlar. 

Kolajen Saç Köklerinin Büyümesine Yardımcı Olur Mu?

Stres, güneş ışığı, tütün ve yetersiz beslenme cilt sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerdir. Kolajen takviyeleri, elastikiyeti artırma, saç ve cildin genel görünümünü iyileştirme, yaşlanmanın etkilerini yavaşlatma konusunda büyük potansiyele sahiptir. 

Kolajen bir antioksidan görevi görebilir ve serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşabilir. Serbest radikaller, vücudunuzda stres, hava kirleticileri, sigara, kötü beslenme seçimleri, alkol ve diğer çevresel etkilerin bir sonucu olarak gelişen bileşiklerdir. Çok fazla serbest radikal hücrelerinize, proteinlerinize ve DNA'nıza zarar verebilir. 

Araştırmalar, serbest radikallerin saç köklerine de zarar verebileceğini gösteriyor. Vücudunuzun serbest radikallere karşı savunması yaşla birlikte azaldığından, özellikle yaşlı yetişkinler saç hasarına karşı hassastır. Serbest radikallerle savaşmak ve sağlıklı saçlara sahip olmak için vücudunuzun antioksidanlara ihtiyacı vardır.

Birkaç test tüpü çalışması, özellikle balıktan elde edilen kolajenin güçlü antioksidan aktiviteye sahip olabileceğini göstermiştir. 

Bir çalışma, deniz kolajeninin (marine collagen) dört farklı serbest radikalle savaşabildiğini bulurken, başka bir çalışma, proteinin çayda bulunan iyi bilinen bir bileşikten daha etkili bir antioksidan olabileceğini gözlemledi. 

Yine de, araştırmanın yalnızca laboratuarlarda izole edilmiş hücrelerde yapıldığını unutmayın. Bu nedenle, vücudunuzdaki kolajenin antioksidan potansiyeli belirsizdir.

MCT Collagen

Kolajenin Saça Faydaları Nelerdir? 

Dermis ayrıca saç büyümemizi düzenleyen küçük organlar olan saç köklerini bulabileceğiniz yerdir. Dermisin bütünlüğünü korumak, kolajenin saç köklerinize ve dolayısıyla saçınıza nasıl yardımcı olduğudur. Yani kolajen saçınızı sıfırdan destekleyerek yardımcı olur. Bu nedenle, kolajen takviyesi saçınıza büyük faydalar sağlayabilir; 

  • Kolajen saç büyümesini, hacmini ve uzunluğunu iyileştirebilir
  • Kolajen saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir
  • Kolajen saçınızın parlak kalmasına yardımcı olabilir

Çoğu insanın yaşlandıkça korktuğu şey, her yıl giderek daha fazla saç kaybetmesidir. Antioksidan özelliği sayesinde saç uzaması ve saç yenilenmesi kolajen ile desteklenebilir. 2016'da Japonya'daki araştırmacılar, saç köklerinin kök hücrelerine yakın kolajen seviyeleri azaldığında daha fazla saç döküldüğünü buldular. 

Ek olarak, Tip I ve Tip III kolajende bulunan önemli bir amino asit olan prolin, serbest radikallerden hücre hasarını önlemeye yardımcı oluyor.  Serbest radikaller vücutta doğal olarak üretilse de saç köklerine zarar vererek saç dökülmesine neden olabiliyor. 

Kolajen, saç köklerinizi desteklemenin yanı sıra serbest radikallerin verdiği zararı azaltmaya yardımcı olabileceğinden, kolajen takviyesi saçınıza fayda sağlayabilir. 

Saç köklerinizin kalitesini koruyarak, saçlarınız doğal olarak yenilenmeye ve uzamaya devam edecektir. Kolajen ayrıca hacim olarak da artabilir. Saç tellerinizin çapını genişletebildiği ve saçınıza daha dolgun bir görünüm ve his verdiği görülmüştür.

 

Kolajenden alacağı güçlenme göz önüne alındığında saçınızın dökülme olasılığı daha düşük olacaktır.  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.