Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
kolajenin kemiklere faydaları nelerdir

Kolajenin Kemik Yapısına Faydaları Nelerdir

İnsan vücudundaki en önemli proteinlerden biri olan kolajen, ağırlıklı olarak hareket sistemine etki eder. Eklemleri, kıkırdakları ve lifleri güçlendiren kolajen, aynı zamanda kemik sağlığı açısından da son derece önemlidir. Kuru kütle üzerinden hesaplandığında kemiklerdeki organik dokunun %90’ı TİP 1 kolajenden oluşur. Kemik dokularınızı güçlü bir şekilde bir arada tutan kolajen, bu sayede kemiklerinizin daha dayanıklı ve güçlü bir hâle gelmesine yardımcı olur.

Vücutta doğal bir şekilde bulunan kolajen, yaşla ve çeşitli kötü alışkanlıklarla birlikte azalır. Vücutta doğal yollarla üretilmesi mümkün olmayan kolajenin gıda yoluyla alınması da son derece zordur. Yalnızca hayvansal gıdalarda bulunan kolajenin etkili miktarlarda alınabilmesi için sağlığınızı tehlikeye atabilecek kadar çok hayvansal gıda tüketmeniz gerekebilir. 


Bu sebeple de kemik sağlığını güçlendirecek miktarda kolajene ulaşmanın en etkili ve pratik yolu, saflaştırılmış kolajen takviyelerinden yararlanmanızdır.


Kolajenin Kemik Yapısına Faydaları Nelerdir?


Kolajen, içinde bulunduğu dokuları bir arada tutma ve güçlendirme görevini üstlenen bir yapısal proteindir. Kemik dokusunda da önemli bir rol üstlenen kolajen; kemikleri çeşitli dış etkilere karşı güvende tutar ve çatlama, kırılma, incinme gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşma ihtimalinizi azaltır. 


Kemiklerde bulunan kolajenler, aynı zamanda daha hareketli, daha enerjik ve daha dinamik bir hayat yaşayabilmenize yardımcı olur. Çocuklarda ve gençlerde son derece yüksek olan hareket enerjisinin yaşla birlikte azalmasının ve metabolizma hızının yavaşlamasının sebeplerinden biri, vücuttaki kolajen oranının zamanla düşmesidir.


Kemiklerde, eklemlerde ve dokularda bulunan kolajen miktarının azalması, esnekliğinizi azaltır ve hareket alanınızı kısıtlar. Kolajen eksikliği, daha hızlı yorulmanıza; eklem ve kemik ağrıları hissetmenize de yol açabilir. Bu yüzden vücuttaki kolajen eksikliğini takviyeler kullanarak gidermeniz, kemik ve eklem sağlığınız açısından son derece önemlidir.

 

kimler kolajen kullanabilir

 

Kimler Kolajen Kullanabilir?


Kolajen kullanımının ağırlıklı olarak yirmli yaşlarının sonlarına doğru başlaması ve düzenli olarak devam ettirilmesi önerilir. Bu yaşlardan önceki bireylerin vücutlarında, sağlık durumlarında bir problem olmaması durumunda yeterli oranda kolajen üretimi sağlanır ve bu sebeple de ekstra takviye ihtiyacı çok fazla duyulmaz.  Eğer eklem, kemiklerle ilgili sakatlık vb. sağlık sorunu varsa yaştan bağımsız kolajen takviyesi kullanılması önerilir. (Atalarımız bunun bilincinde olarak kemik kırılmalarında zengin kolajen içeriği nedeniyle kemik suyu ile yapılan yemekler yerdi.)


Vücuttaki doğal kolajen oranı, yirmili yaşların ortalarından itibaren yavaş yavaş azalmaya başlar ve bu sebeple de eş zamanlı olarak kolajen takviyesinde bulunulması, vücudun gençlikteki gücünü korumasına yardımcı olur. Kolajen takviyeleriyle ilgili yapılan araştırmalar, takviye kullanımının genel olarak herhangi bir zararının bulunmadığını ortaya koyar. 


Bu sebeple kemiklerini güçlendirmek ve cildini canlandırmak isteyen herkes, doktorları aksi bir görüş belirtmedikçe kolajen takviyesi kullanabilir. 

 

Beef Collagen (28 Şaşe)


Çocuklar Kolajen Kullanabilir mi?


Kolajenin insan vücudunda en yoğun olduğu dönem, çocukluktur. Vücuttaki kolajenlerin doğuştan gelmesi, çocukların metabolizmasında yeterli miktarda kolajen bulunmasını sağlar. Yeterli düzeyde anne sütü almış, yaşamının ilk 3 yılında gerekli vitamin ve minerallerle güçlendirilmiş çocukların kemikleri, eklemleri, lifleri ve ciltleri doğal yollarla yeterince gelişeceği için bu özelliklere sahip çocukların kolajen kullanmasına gerek duyulmaz. 


Eğer çocuğunuzun sağlık durumunda özel problemler bulunuyorsa; çocuğunuzda kemik erimesi, eklem zayıflığı, lif yetersizliği ve cilt kusuru gibi sorunlar gelişiyorsa, kolajen takviyesi kullanmanız gerekebilir. Bu noktada son kararı vermesi beklenen kişi, çocuğunuzun genel sağlık durumunu takip eden hekimdir. 


Çocuğunuzun sağlık sorunlarını teşhis eden uzman hekim, kolajen öneriyorsa takviye kullanmaya başlayabilirsiniz. Doktor görüşü olmadan çocuğunuza kolajen vermeniz ise çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir ve bu sebeple de önerilmez. Eğer siz de hem kendiniz hem de sevdikleriniz için kullanabileceğiniz etkili bir ürün arıyorsanız, Supra Kolajen seçeneğini tercih edebilir ve daha enerjik bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.