Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim
kolajen ve cilt sağlığı

Kolajen ve Cilt Sağlığı

Vücudumuzun tüm diğer bölümleri gibi cildimizin de yıllar içinde kendini yenileme yeteneği azalır. Cildin esnekliğini sağlayan kolajen ve elastin liflerinin yoğunluğu düşer ve ciltte kırışıklıklar, sarkmalar ve mimik çizgileri baş gösterir. 21 ila 30 yaş arasındaki cilt ile karşılaştırıldığında, 80 yaşındaki bir cildin 4 kat daha fazla parçalanmış kolajen lifi içerdiği gözlemlenmiştir. [1]

İlerleyen yaşlarına rağmen halen genç bir cilde sahip birçok insan vardır. Olgun sayılan bir yaşta olmasına rağmen genç ve parlak cilde sahip kişilerin yaşıtlarından farkı, vücutlarının daha fazla kolajene sahip olmasıdır. Bu da, cildin korunmasını sağlayan önemli bir etmendir. Her insanın yaşı ilerledikçe kolajen üretimi azalır. Bu da, cildin kırışmasına, çizgilerin artmasına ve yaşlılık belirtilerinin gün yüzüne çıkmasına neden olur. Ancak kolajen desteği ile azalmaya başlayan kolajen miktarını artırmak ve cildi korumak mümkündür.

Estetik hekim ve uzmanlarınca da sarkan, kırışan ve gençlik formunu yitiren cilde kolajen enjekte edilir. Böylece, cildin daha parlak, genç, dinamik ve genç formunu alması sağlanır. Özellikle 30-40’lı yaşlardan sonra vücudun kolajen üretimi azalır ve bu dönemden itibaren yaşlılık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bunları engellemek için cilde kolajen takviyesi yapılması gerekir. Yıpranma, sarkma, kırışıklık ve cilt hastalıkları engellenebilir.

Oral Olarak Alınan Kolajen Peptidler Ciltte Kolajen Yoğunluğunu Arttırır. [13]

Kolajen yönünden zengin bir beslenme planı cilt görünümünde önemli bir gelişme gösterir. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan birçok klinik araştırma beslenme yoluyla alınan kolajen peptidlerin yüksek bir oranda sindirilip cildin çeşitli katmanlarına ulaştığını ortaya koymuştur. [2]

Kolajen Peptidler Cildin Doğal Kolajen Üretimini Tetikler

İnsan ve hayvan hücre kültürleri üzerinde yapılan in vivo çalışmalarda kolajen peptidlerin cilt fibrolastlarının büyümesini (kolajen üretiminden sorumlu hücreler) tetiklediği kanıtlanmıştır. [3,4,5]

Kolajen peptidlerin tüketilmesinden birkaç saat sonra besin yoluyla alınan en yaygın kolajen peptidlerden olan Proline-hydroxyproline (Pro-Hyp) dipeptidi kanda tespit edilir. [6,7]

Bu dipeptidin düşük konsantrasyonları (200 nmol/ml) in-vitro ortamda hücre mitotik aktivitesini ve gen ekspresyonunu TİP 1 kolajen ve hyaluronik asit sentezi için uyararak cilt fibrolastlarının büyümesini destekler. [3,4]

Beslenmeyle alınan kolajen peptid aynı zamanda cildimizdeki kolajen dokunun bozulması sonu oluşan kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir. 4-12 hafta boyunca günlük 2,5-10 g kolajen peptid tüketiminin cildin esnekliğini ve nemini artırıp [8,9,10,11] yüz bölgesindeki kırışıkları azalttığı gözlemlenmiştir. [9,12]

Kimler için kolajen takviyesi önerilebilir?

Temel olarak genç ve sağlıklı kalmak için kolajene ihtiyaç var. Vücudun ihtiyaç duyduğu kolajen ise bazı besinlerden karşılanır. Ancak bazı kişilere ekstradan kolajen takviyesi tavsiye edilebilir. İşte o gruplardan bazıları…

Günlük hayatın koşturmaca ve telaşı içinde her zaman düzenli ve yeterli beslenemeyenler için ideal bir takviyedir.

Beef Collagen (28 Şaşe)

 1. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan cildin yeniden toparlanabilmesi için kolajen takviyesi gerekir.
 2. İşinden dolayı sürekli seyahat eden ve stresli bir çalışma hayatına sahip kişilerin vücut direncini arttırabilmeleri ve ciltlerini korumaları kolajene bağlıdır.
 3. Sigara ve alkol gibi cilt hücrelerini öldürücü ve erken yaşlanmaya neden olucu maddeleri sık tüketenler de kolajen takviyesi alabilir.
 4. Aşırı kilolarından kurtulan kişilerin vücudunda meydana gelen sarkmaları gidermek kolajen ile mümkündür.
 5. Saçlarıyla ilgili problemi olan kişiler kolajen ile saç kırılması, saç dökülmesi, cansız ve mat görünümden kurtulabilir.

 6. REFERANSLAR
 • Gary J. Fisher, G.J., Kang, S., Varani, J., Bata-Csorgo, Z., Wan, Y., Datta, S. and Voorhees, J.J. (2002). Mechanisms of photoaging and chronological skin aging. Archives of Dermatology, Vol. 138, Iss. 11, 1462- 1470.
 • Watanabe-kamiyama M, Shimizu M, Kamiyama K, Taguchi Y, Sone H, Morimatsu F, Shirakawa H, Furukawa Y, Komai M. Absorption and Effectiveness of Orally Administered Low Molecular Weight Collagen Hydrolysate in Rats. J. Agric. Food Chem. 58; 2010. p. 835–841.
 • Ohara, H., Ichikawa, S., Matsumoto, H., Akiyama, M., Fujimoto, N., Kobayashi, T. And Tajima, S. (2010) Collagen-derived dipeptide, proline-hydroxyproline, stimulates cell proliferation and hyaluronic acid synthesis in cultured human dermal fibroblasts. The Journal of Dermatology, Vol. 37, Iss.4, 330-338.
 • Tokudome, Y., Nakamura, K., Kage, M., Todo, H., Sugibayashi, K. and Hashimoto, F. (2012). Effects of soybean peptide and collagen peptide on collagen synthesis in normal human dermal fibroblasts. International Journal of Food Sciences and Nutrition, Vol. 63, Iss. 6, 689-695.
 • Shigemura, Y., Iwai, K., Morimatsu, F., Iwamoto, T., Mori, T., Oda, C., Taira, T., Park, E.Y., Nakamura, Y. and Dato, K. (2009). Effect of prolyl-hydroxyproline (Pro-Hyp), a food-derived collagen peptide in human blood, on growth of fibroblasts from mouse skin. J. Agric. Food Chem., Vol. 57, Iss. 2, 444-449.
 • Iwai, K., Hasegawa, T., Taguchi, Y., Morimatsu, F., Sato, K., Nakamura, Y., Higashi, A., Kido, Y., Nakabo, Y. And Ohtsuki, K. (2005). Identification of food-derived collagen peptides in human blood after oral ingestion of gelatin hydrolysates. J. Agric. Food Chem., Vol. 53, Iss. 16, 6531-6536.
 • Ohara, H., Matsumoto, H. Ito, K., Iwai, K. and Sato, K. (2007). Comparison of quantity and structures of hydroxyproline-containing peptides in human blood after oral ingestion of gelatin hydrolysates from different sources. J. Agric. Food Chem., Vol 55, Iss. 4, 1532-1535.
 • Ohara, H., Ito, K., Iida, H. And Matsumoto, H. (2009). Improvement in the moisture content of the stratum corneum following 4 weeks of collagen hydrolysate ingestion. Nippon Shokuhin Kagaku Kogaku Kaishi (J. Soc. Food Sci. Technol.) Vol. 56, Iss. 3, 137-145.
 • Choi, S.Y., Ko, E.J., Lee, Y.H., Kim, B.G., Shin, H.J., Seo, D.B., Lee, S.J., Kim, B.J. and Kim, M.N. (2014). Effects of collagen tripeptide supplement on skin properties: A prospective, randomized, controlled study. Journal of Cosmetic and Laser Therapy 16:3, 132-137
 • Proksch, E., Segger, D., Degwert, J., Schunck, M., Zague, V. and Oesser, S. (2014). Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo- controlled study. Skin Pharmacol. Physiol., Vol 27, Iss. 1, 47-55.
 • Proksch, E., Schunck, M., Zague, V., Segger, D., Degwert, J. and Oesser, S. (2013). Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal matrix synthesis. Skin Pharmacol. Physiol., Vol 27, Iss. 3, 113-119.
 • Kantor, I., Donikyan, L.A., Simon, E. And Wollschlaeger, B. (2002). Results of a study evaluating the use of a dietary supplement formula in the management of age-related skin changes in women with moderate to severe wrinkling of the periorbital area. The Journal of the American Nutraceutical Association, Vol. 5, Iss. 2, 10-19.
 • Matsuda N, Koyama Y, Hosaka Y, Ueda H, Watanabe T, Araya T, Irie S. Takehana K.Effects of the ingestion of Collagen Peptide on Collagen Fibrils and Glycosaminoglycans in the Dermis. Journal Nutr Vitaminol 15; 2006. p. 52- 211.


 • Supra Protein

  Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.