Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 2,342,616.98 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
kolajen tozu nedir?

Kolajen Tozu Nedir?

Kolajen kullanmaya karar verdiğinizde karşınıza birçok farklı form ve tipte kolajen takviyeleri çıkar. Toz, sıvı, tablet, kapsül hatta çiğnenebilir tablet şeklinde kolajen takviyeleri bulunuyor. Bu yazımızda kolajen tozu hakkında merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bulacaksınız.

Kolajen Nedir?

Kolajen, doğada insan ve hayvan vücutlarında bulunan bir protein türüdür. Vücudumuzda bulunan proteinlerin çoğunluğu kolajenden meydana gelir.[1] Vücudumuz ihtiyacı olan kolajeni besinlerden aldığı amino asitlerden üretme yeteneğine sahiptir.[2] Ne var ki yıllar geçtikçe vücudumuzun kolajen üretimi azalır.[3] Azalan kolajeni desteklemek için kolajen yönünden zengin yemekler tüketilebilir veya pratik olarak kolajen takviyeleri kullanımı yapılabilir.[4]

 

Kolajen Tozu

Kolajen tozu sığır, balık gibi hayvanların kolajen yönünden zengin dokularının saflaştırılıp kurutulmasıyla elde edilen beyaz renkte, suda çözünebilir saf proteinlerdir.[5] Üretim esnasında molekül ağırlığı enzimatik işlemlerle düşürülmüş saf kolajen proteinleri elde edilir.[6] Bunlara kolajen hidrolizat, hidrolize kolajen veya kolajen peptit de denir.[7] Alanında uzman üreticilerin ürünleri neredeyse kokusuz ve tatsızdır. Suyla veya istenilen bir içecek- yiyecekle karıştırılıp tüketilebilir.

Kolajen üretim süreci ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için hazırladığımız yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Toz mu, Sıvı mı Tablet mi?

Kolajen kullanmaya karar verdiniz. Peki hangi kolajen formu sizin için en uygunudur? Sıvı, toz, tablet, kapsül şeklindeki kolajen takviyelerinin farkı nedir? Biri diğerine üstün müdür? 

Yazının başında da belirttiğimiz gibi kolajen her protein gibi toz formda üretilir, orijinali toz formdur. Bu toz kolajen hammaddesi kullanılarak aşağıdaki gibi ürünler üretilebilir:

 •       Kolajen tozu olduğu gibi kullanılıp aromalı veya aromasız toz kolajen takviyeleri üretebilir.
 •       Toz kolajen sıkıştırılarak tablet / hap kolajen formuna getirilebilir veya kapsül içerisinde sunulabilir.
 •     Kolajen tozu ve su karıştırılıp aroma vs. eklenerek sıvı kolajen takviyeleri üretilebilir. (Evet, sıvı kolajen denilen ürünler toz kolajenin su ile karıştırılıp önceden içime hazır hale getirilmesidir. Sıvı kolajen diye ayrı bir kolajen türü yoktur. Toz kolajeni kendiniz bir bardak suda karıştırdığınızda sıvı kolajen elde edersiniz.)

 

Kolajenin Emilimi / Biyoyararlanımı Meselesi

Biyoyararlanım yani kolajenin rahatça ve hızlı bir şekilde vücudumuz tarafından emilebilmesi için toz ve sıvı kolajen takviyeleri arasında fark bulunmaz.[8],[9] Sebebini yukarda açıkladık; ikisi de aynı hammaddeden üretilir. Sizin için hangi form daha pratik ve kullanışlı ise onu tercih edebilirsiniz. Üretim maliyetleri nedeniyle sıvı kolajen takviyelerinin genelde daha pahalı olması nedeniyle toz kolajen takviyeleri tercih edilebilir.

 

En İyi Kolajen Tozu

Toz kolajenin en iyisini, fiyat/performans ürününü tercih etmek şüphesiz herkesin önceliğidir. En iyi kolajen tozu nasıl seçilir merak ediyorsanız aşağıdaki kriterleri göz önüne alabilirsiniz:

 • Kolajenin hammadde kalitesi; patentli olup olmadığı.
 • Sığır, balık vb. hangi kolajen kaynağının kullanıldığı.
 • Doğal ortamında beslenmiş hayvanlardan mı çiftlik hayvanlarından üretilen kolajen mi kullanıldığı.
 • Üründe yapay tatlandırıcı, şeker ilavesi vb. maddelerin içerip içermediği.
 • Alanında güvenilir, destek alabileceğiniz ve muhatap bulabileceğiniz bir marka olması.
 • Sahte ürünlerden kaçınmak için online veya fiziki resmi/yetkili satıcılardan alınması şeklinde özetleyebiliriz.

 

Hangi Tip Kolajen: Balık Kolajeni mi Sığır Kolajeni mi Tavuk Kolajeni mi?

Kolajenin kaynağından ziyade peptid formda olması önemlidir. Birçok farklı hayvansal kaynaktan (tavuk, balık, sığır vb.) kolajen takviyeleri elde edilir. Hidrolize edilmiş peptid formunda olduğu sürece vücudumuz için yeterli olacaktır.[10]

Kolajen Ürünlerimiz

 

Neden Supra Protein?

Supra Protein ürünlerinde kullanılan sığır kolajen peptidleri, geniş mera alanlarına sahip Arjantin ve Brezilya’da, doğal ortamında özgür bir şekilde, sağlıklı beslenen büyükbaş hayvanlardan elde edilir. Marine Collagen ürünlerinde ise doğal ortamında avlanan balıklardan elde edilen kolajen peptidleri kullanılır. Helal sertifikalı ve Tarım Bakanlığı onaylı kolajen takviyelerimize web sitemizden veya anlaşmalı eczanelerden ulaşabilirsiniz.

 

Referanslar:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34807414/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21421911/

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12437452/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27383572/

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6891674/

[6]  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6891674/

[7] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0268005X07001397

[8] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0268005X07001397

[9] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34461513/

[10] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19961355/

 

 • Supra Protein

  Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır; sağlık tavsiyesi yerine geçmez. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.

Supra Protein

"Dengeli ve çeşitli beslenme sağlıklı yaşam için önemlidir. "Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık ya da ilaç kullanılması durumunda doktorunuza danışınız. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

© 2022 Supra Protein