Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
kolajen takviyesi nedir?

Kolajen Takviyesi Nedir?

Kolajen nedir ve neden bu kadar önemlidir? Çoğumuz kolajenin ne olduğunu merak ediyoruz. Kolajen, tüm memelilerin vücudundaki en yaygın protein maddesidir. Hepimizin az çok bildiği gibi; tendonlarımız, bağlar, kaslar, deri dâhil olmak üzere birçok vücut parçasını oluşturan bağ dokularının ana bileşeni Kolajendir.

Kolajen nedir ve neden bu kadar önemlidir? Çoğumuz kolajenin ne olduğunu merak ediyoruz. Kolajen, tüm memelilerin vücudundaki en yaygın protein maddesidir.

Hepimizin az çok bildiği gibi; tendonlarımız, bağlar, kaslar, deri dâhil olmak üzere birçok vücut parçasını oluşturan bağ dokularının ana bileşeni Kolajendir.  Kolajen, özellikle cilde yapı kazandırarak, kemiklerinizi ve eklemleri güçlendirmek gibi birçok farklı önemli işleve sahiptir. 

Son yıllarda kolajen takviyesi popüler hale geldi. Kolajen tüketmenin birçok yararı vardır; eklem ağrısını hafifletmekten cilt sağlığını iyileştirmeye daha onlarca sebep sayılabilir.  

Kolajen, cildinizin önemli bir bileşeni demiştik.  Yaşlandıkça vücut daha az kolajen üretir ve bu bazı sonuçlara yol açar. Cildin kurumasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Eklem ağrıları, kemiklerde zayıflama, saçlarda dökülmeler ve daha fazlası.

Kolajen takviyesinin insan metabolizmasında destekleyici bir role sahip olduğunu aşağıdaki klinik çalışmalar ile destekleyerek sizlere sunuyoruz.  

Kolajen Takviyesi Konulu Çalışmalar 

Birkaç bilimsel çalışma ile ilgili aşağıda bilgilendirme yapacağız.  Kolajen peptidlerinin veya kolajen içeren takviyelerin, kırışıklıkları ve kuruluğu azaltarak cildinizin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini gösteren çalışmalar bulunuyor. 

Bu çalışmalara göz atalım; 

Bir gurup deneğe 8 hafta boyunca 2,5-5 gram kolajen içeren takviye verilmiştir. Kolajen takviyesi alan kadınlar, takviye almayanlara kıyasla cilt kalitelerinde daha az cilt kuruluğu ile karşılaştı. Ve cilt elastikiyetinde önemli bir artış yaşadılar. 

İkinci bir grup deneğe; 12 hafta boyunca her gün bir kolajen takviyesi ile karıştırılmış bir içecek verildi. Bir kontrol grubuna sahip kadınlara kıyasla ciltte nemlenme ve kırışıklık derinliğinde önemli bir azalma yaşadıklarını göstermiştir. 

Kolajen takviyelerinin kırışıklık azaltıcı etkileri vücudun kendi başına kolajen üretimine teşvik etmesine bağlanıyor.  

Kolajen Ürünlerimiz

Kolajen Takviyesi eklem ağrısını gidermeye yardımcı olur

Kolajen, eklemlerinizi koruyan kauçuk benzeri doku olan kıkırdağınızın bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

Araştırmalar, yaşlandıkça vücuttaki kolajen miktarının azaldığını ve osteoartrit gibi dejeneratif eklem bozuklukları geliştirme riskinin artığını göstermiştir.  

Bazı çalışmalar, kolajen takviyesi almanın, osteoartrit semptomları ile ilgili olumlu etkilerini göstermiştir.  Özellikle iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Üstelik ve genel olarak eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.  

Konu ile ilgili yapılan araştırmaya göre 24 hafta boyunca günde 10 gram kolajen tüketen 73 sporcu, kullanmayan bir gruba kıyasla, yürürken ve dinlenirken eklem ağrısında önemli bir azalma yaşamıştır.  

İkinci farklı çalışmada ise; yetişkinler 70 gün boyunca günde 2 gram kolajen almış ve kolajen alan kişiler eklem ağrısında önemli bir azalma yaşamıştır. Ve almayanlara göre fiziksel aktiviteye daha iyi katılabilmişlerdir. 

Bu araştırmalardan yola çıkarak; tamamlayıcı kolajenin kıkırdakta birikebileceğini ve dokularınızı kolajen yapmak için uyardığını teorik olarak söyleyebiliriz.

Kolajen Takviyesi kas kütlesini artırabilir

Kas dokusunun % 1-10'u kolajenden oluşur. Bu protein ne için gereklidir? Kaslarınızın güçlü ve düzgün çalışması için diyebiliriz. 

Yapılan çalışmalardan yola çıkarak;  kolajen takviyesi almanın; yaş alma ile birlikte meydana gelen kas kütlesi kaybı  (sarkopeni ) hastalarında kas kütlesini artırmaya destek olduğunu gösteriyor.  

Yaşa bağlı kas kütlesi kaybı olan kişilerde kolajen takviyesi tüketmenin kas büyümesini ve gücünü artırdığını göstermiştir.

Kolajen Takviyesi nin Kalp Sağlığına Faydaları  

Kolajen takviyeleri almak kalp sağlığı üzerinde etkiye sahip midir? Kolajen alımının Ateroskleroza gibi kalp rahatsızlıklarıyla ilişkili risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olduğuna dair araştırmalar mevcuttur.  

Kolajen bunu nasıl sağlar? Kanı kalbinizden vücudunuzun geri kalanına taşıyan kan damarları olan arterler önemlidir.  Kolajen arterlere yapı sağlayarak yapar. Kolajen olmadan arterler zayıflayabiliyor. 

Arterler daralırsa ne olur?  Kalp krizi ve felce yol açma riski bulunan Ateroskleroza ortaya çıkabiliyor. 

Yapılan araştırmalara göz atacak olursak;  

31 sağlıklı yetişkin 6 ay boyunca günde 16 gram kolajen alır. Bundan sonra takiplerde takviye almaya başlamadan öncesine kıyasla, arter sertliği ölçümlerinde daha olumlu yöne gittiği gözlemlendi. 

Supra Kolajen Nedir? 

Supra Protein’deki kolajen peptidler doğal ortamında sağlıklı beslenen büyükbaş hayvanların veya balıkların derilerindeki başta Tip 1 ve/veya Tip 3 kolajenin hidrolize edilmesi sonucu elde edilir.  

Cilt, saç, tırnak, eklem ve kemikler başta olmak üzere kolajen ihtiyacınız için birçok farklı içerik ve ambalajda ürünleri supraprotein.com üzerinden hızlıca satın alabilir veya anlaşmalı eczanelerden temin edebilirsiniz.

 

Supra kolajen takviyeleri hakkında daha fazla bilgi almak için 0216 740 0162 numaralı destek hattından mesai saatleri içerisinde destek alabilirsiniz.  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.