Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 231,771.12 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim

Kolajen Tablet Takviyesinin Etkisi

Diyetinize kolajen eklemeye karar verdiyseniz hangi markanın hangi formdaki kolajeni seçilmeli sorusu karşınıza çıkar. Gıda takviyesi olarak proteinlerin dünyadaki en yaygın çeşitlerinin toz formdaki ürünler olduğu aşikâr. Bir protein olan kolajen de büyük oranda toz şeklinde sunulsa da bazı markalar kolajeni sıvı karışımlarına eklemeyi tercih eder. Kolajen kapsül veya tablet olarak da hazırlanabilir. Peki sizin için hangisi daha uygun? Gelin kolajenin farklı formlarda alınmasının avantaj ve dezavantajlarını kısaca inceleyelim.

Kolajenden Maksimum Verimi Alın

Besin yoluyla aldığımız her protein türünün tamamı vücudumuz tarafından kullanılamaz. Bazı proteinlerin biyoyararlanımı yani vücudumuz tarafından sindirilip kullanılabilirliği daha yüksekken, bazıları ise daha düşüktür. Bu yüzden her protein eşit değerde değildir tanımlaması yapılır. Yapılan araştırmalar hayvansal kaynaklı proteinlerin bitkisel kaynaklı proteinlere kıyasla daha yüksek oranda vücudumuz tarafından kullanılabildiğini dolayısıyla daha yüksek biyoyararlanıma sahip olduğunu gösteriyor.

Önemli bir protein olan kolajen ise hayvansal kaynaklı olmasına rağmen normalde biyoyararlanımı düşük bir protein iken, hidrolize edilerek molekül ağırlığının düşürülmesiyle yüksek biyoyararlanıma ulaşır. Yapılan araştırmalar hidrolize edilen peptid formdaki proteinlerin yüksek biyoyararlanıma sahip olduğunu, %90’nının bir saat içerisinde sindirilerek kana karıştığını gösteriyor.

Beef Collagen 280 gr

Her ne kadar kolajen peptidler yüksek biyoyararlanıma sahip olsa da kapsül veya tablet içerisinde tüketildiğinde biyoyararlanımı düşer. Bu nedenle sıvı veya toz formdaki ürünlerdeki kolajen takviyeleri önerilir.

Kolajen tablet kullanım kolaylığı sağlar, dozaj ayarlaması konusunda oldukça pratiktir. Gel gelelim günlük ihtiyacımız olan kolajen miktarını almak için bu tabletlerden çok fazla tüketmemiz gerekebilir. Bu da hem pratik olmaktan uzaklaşır hem de kolajene ek olarak bu kapsül veya tabletin yapımında kullanılan diğer emülgatör, bitkisel veya hayvansal kıvam artırıcılar gibi ihtiyacımız olmayan bileşenleri tüketmek durumunda kalırız. Ayrıca yutma sorunu yaşayan veya hoşlanmayan kişiler için bu formdaki kolajen önerilmez. Kapsül veya tabletler düşük miktarlarda tüketilen ilaç etken maddeleri veya gıda takviyeleri için idealdir çünkü dozaj ayarlaması yapılması bu maddelerde çok daha zordur. Kolajenin cildinize, eklem, saç, tırnak, kemik gibi bölgelerimize maksimum faydaları için toz veya sıvı ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.