Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,153,254.60 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim
kolajen nedir?

Kolajen Nedir?

Vücuttaki proteinlerin yaklaşık %30’unu oluşturan kolajen; yaşlanma etkilerini hafifletmesi, cildin parlaklığını artırması ve genel olarak eklem ve kemik sağlığını olumlu yönde etkilemesi gibi sebeplerle daha çok gündeme geliyor. İnsan vücudunda üretilebilen bir protein olan kolajenin sentezlenmesi, yaşın ilerlemesiyle birlikte azalıyor ve belli bir yaştan sonra kolajen takviyesi kullanmak faydalı olabiliyor. Peki, kolajen nasıl elde edilir, merak ediyor musunuz? “Kolajen nasıl artar, kimler tarafından kullanılabilir?” gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kolajen Nedir?

Kolajen, vücudun işleyişinde önemli görevleri bulunan bir proteindir. Cildin, kıkırdakların, kemiklerin ve bağların önemli bir kısmı kolajen içerir. Vücuda esneklik kazandırır ve organların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Kolajen İçeren Besinler

Kolajen doğada sadece insan ve hayvanlarda bulunan özel bir proteindir. Bu nedenle diyetimize kolajen eklemeye karar verdiğimizde sadece hayvansal kaynaklardan bunu temin edebiliriz, ne yazık ki bitkisel ürünlerin hiçbirinde kolajen bulunmuyor. 

Aşağıdaki listeye göre beslenme programınızı düzenleyerek vücudunuzdaki kolajen sentezini artırabilirsiniz:

 

 • Kemikli sığır ve inek eti, kılçık ve derisiyle tüketilen tavuk & balık
 • Paça çorbası,
 • Yumurta kabuğu ve sarısı zarı
 • Kemik suyu,
 • İşkembe çorbası doğrudan kolajen içeren besinler arasında yer alır.

Bazı gıdalar ise kolajen içermese de vitaminler sayesinde vücuttaki kolajen sentezinin hızlandırılmasına yardımcı olabilir. Bu gıdaların başında limon, biber, brokoli, baklagiller ve koyu yapraklı sebzeler gelir.

Kolajen Faydaları

Kolajen, yirmili yaşlara kadar vücutta çok daha fazla sentezlenen bir proteindir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte sentezlenme hızı yavaşlar. Bu nedenle orta yaşların gelmesiyle birlikte kırışıklık oluşumunun başlaması, eklem ve kemiklerin daha kolay zedelenmesi normaldir. Dolayısıyla “Kolajen kaç yaşında kullanılır?” sorusuna vücudun ihtiyacına göre değişmekle birlikte, yirmili yaşların sonu, otuzlu yaşların başından itibaren şeklinde cevap verilebilir.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajen cildin yaklaşık %75’ini oluşturan bir proteindir ve en büyük etkisi cildin sıkılaşmasına, elastikiyetini artırmasına yardımcı olmasıdır. 

Kolajen sadece cilt değil; eklem, kemik, bağ doku ve kıkırdaklarımız dahil vücudumuzun tamamının sağlığı için elzem bir proteindir. Saç ve tırnakların yapısında da bulunan kolajen, eksikliği durumunda birçok sağlık sorununa sebep olabilir.

Kolajen Nelerde Bulunur?

Kolajen düzenli kullanımda istenilen sonuçları verebilen bir proteindir. Kabul etmek gerekir ki sürekli kelle paça çorbası içmek, kemik suyu vb. gıdalarla beslenmek gerçekçi değil. Modern hayatın hızı veya tadını beğenmediğimiz için kolajen yönünden zengin etli-kemikli tencere yemekleri mutfağımızdan bir hayli uzaklaştı. Yapılabilse bile bu beslenme şekli kilo alımına yol açabileceğinden zararlı da olabilir. Çünkü birçoğumuz hareketsiz çalışma şeklimiz nedeniyle de aldığımız bu kaloriyi yakamayabiliriz.

 

Kolajen takviyeleri saflaştırılmış olduğu için kalorisi çok düşüktür, pratiktir kullanım kolaylığı sağlar. Şunu da biliyoruz ki kendi pişirdiğimiz yemeklerdeki kolajen peptid formunda olmadığından molekül ağırlığı çok büyük olacaktır. Bu nedenle biyoyararlanımı dolayısıyla faydası da daha düşük olacaktır.

 

Kolajen takviyelerinde kullanılan kolajen özel enzimatik hidroliz yöntemiyle çok küçük peptidler haline getirilmiştir. Bu sayede mide asidine ihtiyaç duymadan doğrudan bağırsaklara iletilir ve hızlıca emilimi sağlanır dolayısıyla çok yüksek biyoyararlanıma sahiptir.

Kolajen Hapı Ne İşe Yarar?

 • Kolajen cildi güçlendirerek cildin dış etkenlere karşı daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca kırışıklık oluşumunu da geciktirebilir. *
 • Saç ve tırnakların içeriğinde önemli miktarda bulunduğundan düzenli kullanımda saçlarınızın ve tırnaklarınızı sağlığını destekler. *
 • Cilt çatlakları ve sarkma oluşumuna yararlı olabilir. Ayrıca selülitlere karşı da destekleyici olabilir. *
 • Kıkırdaklar ve eklemleri destekleyerek eklem ağrılarının azaltılmasına destek olabilir.
 • İçeriğindeki 18 amino sit ile kas iyileşmelerine yardımcı olacağından özellikle yoğun antrenman döneminde sporcular tarafından kullanılabilir.
 • Kolajen eksikliği belirtileri gözlemliyor ve takviyeye ihtiyaç duyuyorsanız Supra Protein ile tanışmalısınız. Zengin ürün yelpazesine sahip olan Supra Protein sayesinde ihtiyaç duyduğunuz kolajen takviyesini uygun fiyat avantajlarıyla satın alabilirsiniz.

Kolajen, insan vücudundaki en önemli proteinler arasında yer alır. Daha çok cilde olan faydalarıyla ön plana çıksa da tüm organların yapısında bulunur. Kemiklerin, kıkırdak ve bağ dokunun sağlıklı bir şekilde görevlerini sürdürmesi için önemli roller üstlenir. Aklınızda “Kolajen nedir? Kolajen hapı ne işe yarar?” gibi sorular varsa içeriğin devamında cevapları bulabilirsiniz.

Kolajen Eksikliği Belirtileri

Kolajen vücudun pek çok farklı bölgesinde görevi olan bir proteindir. Bazı ipuçları ise vücudunuzda yeterince kolajen sentezlenmediğinin göstergesidir:

 • Kıkırdak dokunun zamana ya da travmalara bağlı dejenere olması eklem ağrılarına neden olabilir. Kolajen faydaları arasında en bilineni, eklemlerin onarılmasına yardımcı olmasıdır. Kıkırdak dokunun %70-95’ini oluşturan kolajenin eksikliğinde eklemlerdeki yıpranmaların onarılması zorlaşır. *
 • Kolajen, saçlar ve tırnakların yapı taşı olan keratinin yapısında yoğun olarak bulunur. Eğer saçlarınızın ve tırnaklarınızın uzaması yavaşladıysa kolajen eksikliğiniz olabilir.
 • Cildin yaklaşık %75’i kolajenden oluşur. Kolajen cilde esneklik verme ve cilt sarkmalarını engellemede görevlidir. Özellikle kilo verme sonrasında yaşanan sarkmalar ya da ortaya çıkan kırışıklıklar kolajen eksikliğinden kaynaklanabilir.

Kolajen Kaç Yaşında Kullanılır?

Kolajen, doğal olarak insan vücudunda üretilen bir protein olsa da her yaşta aynı miktarda sentezlenmez. Çocukluk ve gençlik döneminde yoğun olarak üretilmesi, cildin ve saçların daha parlak görünmesini sağlar ve eklemler de bu dönemlerde daha güçlüdür. Ancak 20’li yaşların sonlarına doğru kolajen sentezlenme hızında yavaşlama görülür. Bu yaştan sonra takviye kullanımını değerlendirebilirsiniz.

Kolajen Nasıl Artar?

Kolajen içeren besinler tüketerek doğal yoldan vücudunuza kolajen alabilirsiniz. Ancak kolajeni doğrudan alabileceğiniz besinler sınırlıdır. Hayvanların kemiklerinde sentezlendiğinden kemiklerin uzun süre kaynatılmasıyla ortaya çıkar. Kemik suyu, kelle paça, işkembe ve kemikli etler doğal kolajen kaynaklarındandır. Ayrıca kolajen almak için balıkları kılçıklarıyla tüketebilirsiniz.

Bitkiler kolajen sentezlemediğinden bitkisel gıdalardan kolajen almanız mümkün değildir. Ancak yapılan araştırmalar bazı bitkilerin kolajen sentezini hızlandırdığını göstermiştir. Bu nedenle biber, brokoli, keten tohumu gibi gıdaları da beslenme programınıza eklemeyi düşünebilirsiniz. 

Kolajen Nasıl Arttırılır?

Eğer kolajen içerikli gıdaları yeterince tüketemiyorsanız toz ya da sıvı formdaki takviyeleri veya kolajen haplarını kullanabilirsiniz. Kolajen takviyelerinin farklı tipleri bulunur. Eğer cildinizin daha parlak gözükmesini sağlamak ve yaşa bağlı kırışıklık oluşumlarını geciktirmek istiyorsanız Tip 1 ve Tip 3 kolajen kullanabilirsiniz. Tip 2 kolajenler ise daha çok eklem ve kıkırdak desteği için tercih edilir. Ayrıca tüketim alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak sıvı, toz ya da tablet formdaki ürünler arasından size uygun olanı seçebilirsiniz.

Vücuttaki kolajen sentezini arttırmak için daha sağlıklı beslenmeye özen gösterebilirsiniz. Stres ve uyku düzeni kolajen miktarını doğrudan etkiler. Bu nedenle stresinizi kontrol altına almak için meditasyon yapabilir ve günde 8 saat uyumaya dikkat edebilirsiniz. Düzenli spor yapmak ve kasların çalışmasını sağlamak da vücuttaki kolajenin azalmasını engelleyebilir.

Kolajen Nasıl Elde Edilir?

Kolajen, insanlarda ve hayvanlarda doğal yollarla sentezlenen bir proteindir. Bu nedenle kolajen yalnızca hayvansal içerikli gıdalardan alınabilir.

Peki, kolajen nelerde bulunur? Doğrudan hayvanların kemiklerinin uzun süre kaynatılmasıyla elde edilen kolajeni tüketebilirsiniz. Ayrıca farklı formları bulunan kolajen takviyeleri sayesinde de vücudunuzun kolajen ihtiyacını pratik bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Kolajen ne işe yarar?” sorusunu cevapladıktan sonra Supra Protein’in size sunduğu ürünlere göz atmaya ne dersiniz? İhtiyaç duyduğunuz ürünleri tek tıkla Supra Protein’den alabilir ve uygun fiyat avantajlarından faydalanabilirsiniz.

*Referanslar

 • Gary J. Fisher, G.J., Kang, S., Varani, J., Bata-Csorgo, Z., Wan, Y., Datta, S. and Voorhees, J.J. (2002)
 • Ohara, H., Ito, K., Iida, H. And Matsumoto, H. (2009)
 • Bello, A.E. and Oesser, S. (2006). Collagen hydrolysate for the treatment of osteoarthritis and other joint disorders: a review of the literature. Current Medical Research and Opinions, Vol. 22, Iss. 11, 2221-2232.
 • Kim HK, Kim MG, Leem KH. Osteogenic Activity of Collagen Peptide via ERK/MAPK Pathway Mediated Boosting of Collagen Synthesis and Its Therapeutic Efficacy in Osteoporotic Bone by Back-Scattered Electron Imaging and Microarchitecture Analysis. Molecules
 • Kjaer M and Co. 2005. Metabolic activity and collagen turnover in human tendon in response to physical activity. J Muscu- losketet neuronal Interact.5: 41-52

*Daha fazla bilimsel referans için web sitemizde BİLİM sayfasını inceleyebilirsiniz. 

 

* Uyarılar: Sitemizde yayınlanan tüm içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

 • Supra Protein

  Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.