Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim
kolajen ne kadar süre ile kullanılabilir

Kolajen Ne Kadar Süre İle Kullanılmalıdır?

Zaman akıp geçerken birçoğumuz için endişe kaynağı olmaktadır. Bizler bu doğal süreci genel olarak güzellik, güç ve sağlık kaybı ile ilişkilendirir ve sonuç olarak yaşlanmayı üzüntü ve umutsuzluğun bir nedeni olarak algılarız. Tüm bunlar hakkında endişelenmeden yaşlanmak mümkün olacak mı?

Zaman akıp geçerken birçoğumuz için endişe kaynağı olmaktadır.  Bizler bu doğal süreci genel olarak güzellik, güç ve sağlık kaybı ile ilişkilendirir ve sonuç olarak yaşlanmayı üzüntü ve umutsuzluğun bir nedeni olarak algılarız. Tüm bunlar hakkında endişelenmeden yaşlanmak mümkün olacak mı?

Kolajen dokularımızın yapısının çok önemli bir bölümünü oluşturur, kas-iskelet sistemine güç ve direnç kazandırır, cilde esneklik ve yumuşaklık sağlar. Ancak vücudumuz zamanla bu maddeyi üretmeyi azaltır. Tam da bu nedenle, bir kolajen takviyesi, daha uzun süre genç kalmamıza yardımcı olacak değerli bir müttefik haline gelebilir.

Kolajen, esas olarak yapısal bir işlevi olan bir proteindir, vücudun dokularını örtmek ve korumak için lifler halinde gruplandırılabilen bir moleküldür. Fibroblastlar, lizin, glisin ve prolin dâhil olmak üzere çok sayıda amino grup asidi bağlayarak ve birleştirerek bu proteini üreten hücrelerdir.

Kolajen vücut dokularının önemli bir parçasıdır ve vücut kütlenizin% 25'ini oluşturabilir. Bu protein özellikle bağ dokularında (deri, kemikler ve eklemler) bol miktarda bulunur. Kolajen, vücut dokularının bütünlüğü ve bakımı için gerekli bir proteindir.

  • Kolajen takviyeleri, yaşlanma, zayıf beslenme, stres veya toksinler nedeniyle ortaya çıkabilecek bu proteinin eksikliğini gidermenizi sağlar.
  • Kolajen takviyeleri çok güvenlidir ve nadiren yan etkilere neden olur. Bazı istisnai durumlarda kandaki kalsiyum seviyelerini değiştirebilirler.
  • Kolajen vücudumuzun dokularını (özellikle cilt ve eklem dokusunu) bir arada tutar. Zamanla bu proteinin vücudumuz tarafından üretimi azalmaya başlar. Cilt seviyesinde, kolajen seviyelerindeki azalma yüzde ifade çizgilerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır; kas-iskelet düzeyinde iken kemiklerde ve eklemlerde ağrıya neden olur.

Yirmi bir farklı kolajen molekülü türü vardır.

Kolajen türü

Hangi Organlar 

Fonksiyon

Tip I

Deri, kemikler, tendonlar, dişler, kornea.

Cilt bütünlüğünün gerilmesine ve korunmasına karşı direnç

Tip II

Kıkırdaklar

Eklemlerin basınca ve bakımına karşı direnç

Tip III

Kan damarları, deri ve bezler

Organları destekler ve cilt elastikiyetine katkıda bulunur.

Tip V 

İnterstisyel doku (organlar arasında) deri ve plasenta

Plasentanın doku bütünlüğü ve bakımı.

Tip X 

Kemikler ve eklemler

Kemik ve eklem bütünlüğü

 

Farklı kolajen türleri arasındaki fark, moleküler yapıdaki küçük varyasyonlarda ve lizin, glisin ve prolin amino grup asitlerinin diğer maddelerle bağlanmasında yatmaktadır. Örneğin, daha fazla kalınlık sayesinde Tıp I kolajen liflerinin cilt, kemik ve tendonlar Tıp II olanlardan daha fazla direnç sağladığını biliyoruz.

Kolajen üretimi 35 yaşından itibaren azalmaya başlar, bu da ilk ifade çizgilerinin görünümünü gösterir. Bu proteinin sentezi, 60 yaşından sonra yüzde elli kadar azalmış gibi görünmekte, kırışıklıkların ortaya çıkmasına ve tendon, kemik ve eklemlerin yapısının zayıflamasına neden olmaktadır.

Başta cilt olmak üzere güzellik, gençlik amaçlı kullanımda en iyi sonunç için 8-12 haftalık kürler şeklinde, sene içerisinde bu kürü 2-3 kez tekrarlamanız önerilir.  Eklem, kemik ve spor amaçlı kullanımlarda ise sene boyunca ara vermeden kullanım yapılabilir. Bu şekilde kolajen depolarınız dolacaktır.  Kürler arasında isteğe bağlı olarak düşük dozlarda günlük takviyelere devam etmeniz faydalı olacaktır.  

Marine Collagen

Kolajen Nasıl Üretilir?

Kolajen, hayvan dokularında bulunan bir proteindir; bitki besinlerinde bulunmaz yalnızca hayvansal kaynaklardan üretilir. Bu nedenle vegan bir kolajen takviyesi üretmek mümkün değildir. Vegan olarak reklamı yapılan ürünler aslında vücudumuz tarafından bu proteini veya sentezini destekleyen diğer bileşikleri üretmek için kullanılabilen amino grup asitler içerir.

Konu ile ilgili bilgi almak için görsele tıklayarak youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.
Kolajen Ne Kadar Süre İle Kullanılmalıdır Youtube

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.