Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim
kolajen nedir ne işe yarar

Kolajen Nedir Ne İşe Yarar

Canlılar hayatlarını devam ettirebilmek için azota ihtiyaç duyarlar. Dünya dışı gezegenlerde yaşam izlerini araştırmak için azotun ilk araştırılan moleküllerden birisi olmasının nedeni budur.

Vücudumuz için gerekli olan azotu ise yalnızca proteinlerden alabiliriz. Bazı proteinler ise yalnızca azot desteğiyle yetinmez, vücudumuza daha birçok fayda sağlar. Onlardan biri de yazının başlığında da belirttiğimiz kolajendir.

Kolajen bir protein olması dolayısıyla vücudumuz için önemli bir azot kaynağıdır ama bununla yetinmeyerek bedenimiz üzerinde olumlu birçok fayda sağlar. Bu faydaları nedeniyle sıkça gündeme gelir, kolajen nedir ne işe yarar sorusu için yanıt aranır.

Cildimizde, eklem, kemik, tendon gibi birçok doku ve organımızda kolajen bolca bulunan bir proteindir. Vücudumuzdaki proteinlerin çoğunluğu kolajenden oluşmaktadır. Besinlerden aldığımız amino asitler aracılığıyla vücudumuz kolajen üretse de zamanla bu üretim azalır. Bunun sonucunda cildimizde sarkma, kırışıklık, nem kaybı; eklemlerde ağrılar ve kemik yoğunluğunda azalma görülmeye başlanır. Yaşlanmanın bu etkilerini asgari seviyeye indirmek için vücudumuza kolajen takviyesi yapabiliriz.

Kolajenin Faydaları

Kolajen takviyesi başta cildimiz, saç, tırnak, eklemlerimiz, kemik, kas, tendonlar olmak üzere vücudumuzun büyük bir bölümünü destekler.

Collagen Beauty Formula

Kolajen peptidler cildimizdeki çizgi ve kırışıklarla savaşmasıyla ün salmıştır. Cildin %75’inin kolajenden meydana geldiğini hatırlarsak, kolajen takviyesinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Saç yapımından sorumlu hücreleri uyaran kolajen peptidler, güçlü saçlar için de en önemli takviyelerdendir.

Kolajenin eklem ve kemik sağlığı üzerine faydaları ise onlarca bilimsel araştırmaya konu oldu. Bu araştırmalar gösteriyor ki kolajen takviyesi eklemlerimizi ve kıkırdak yapısını güçlendiriyor. Oral yolla alınan kolajen peptidlerin, barsaklarda hızlıca sindirildikten sonra kıkırdaklarda toplandığı, kolajen üretiminden sorumlu kıkırdak hücreleri olan kondrositleri uyararak kıkırdak yapıyı kuvvetlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kemiklerimizde de yoğun olarak bulunan kolajen, esneklik sağlayarak kemiklerimizi sağlamlaştırıyor. Oral yolla alınan kolajen peptidler kemiklerimizde kolajen üretiminden sorumlu olan osteoblastları uyarıcı etki göstererek yeni kolajen üretimi sağlar. Bu nedenle kolajen kemik rahatsızlığı yaşayan bireylerin ilk tercih ettiği takviyelerdendir.

Daha fazla bilgi ve klinik çalışmalar için web sitemizde Bilim sayfasına göz atmayı unutmayın.  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.