Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,687.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
kolajen kullanmanın yan etkileri var mıdır?

Kolajen Kullanmanın Yan Etkileri Var Mıdır?

Vücutta doğal olarak üretilen kolajen, en yararlı yapı proteinlerinden biridir. Kemikleri, eklemleri, dokuları ve cilt yapısını güçlendiren kolajen, yaş ilerledikçe azalır. Vücuttaki kolajen oranının azalması kemiklerde zayıflama, eklemlerde güçsüzleşme, ciltte gevşeme ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerine yol açar. Bu nedenle pek çok kişi, kolajen içeren çeşitli takviye ürünleri kullanmayı tercih eder.

Kolajen içeren takviyelerin yan etkilerinin bulunup bulunmadığı ise en çok merak edilen konular arasında yer alır. Peki, kolajen yan etkileri nelerdir ve kimler kolajen kullanmamalıdır, kolajenin zararları var mıdır, kolajenin yan etkilerinden nasıl kaçınılır merak ediyor musunuz? İşte kolajenin muhtemel yan etkileri hakkında mutlaka bilmeniz gereken detaylar...

Kolajenin Yan Etkileri Nelerdir?

Kolajen takviyeleri, çeşitli klinik araştırmalarda ele alınır ve detaylı bir şekilde analiz edilir. Yapılan incelemelerde elde edilen bulgulara göre, kolajen içeren takviyeler son derece güvenlidir ve yan etki gösterme ihtimalleri düşüktür. Kolajen sebebiyle olduğu tahmin edilen yan etkiler, çok nadir görülür ve düşük şiddette seyreder. Kolajen takviyesi kullanımı sonrasında karşılaşılması muhtemel yan etkiler ise şunlardır:

İshal

Kolajen içeren takviyelerin düşük seviyede ve nadiren de olsa ishale yol açabileceği tahmin edilir. Bu durumun sebebi, kolajenin vücut aktivitelerini hızlandırması ve sindirim sistemine de etki etmesidir. Kolajen sebebiyle karşılaşılan ishal problemi, takviye kullanımının ilk günlerinde ortaya çıkabilir ve birkaç gün içinde herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçmesi beklenir. Kolajen kullanımı sonrasında şiddetli ishal problemi yaşamanız ve sorunun kısa sürede geçmemesi durumunda ise farklı bir rahatsızlıktan şüphe edilebilir. Bu gibi durumlarda en kısa sürede doktorunuza danışmanız önerilir.

Mide Ağrısı, Şişkinlik ve Sindirim Güçlüğü

Kolajen içerikli takviyelerin bir bölümü, aynı zamanda çeşitli vitamin ve mineraller içerir. Bu mikro besinler ve bir protein türü olan kolajen daha küçük amino asitlere ayrılma sürecinde mide hassasiyeti bulunan kişilerde geçici bir süre için mide ağrısı, şişkinlik ve sindirim güçlüğü oluşturabilir. Eğer sindirim problemi yaşıyorsanız, kolajen takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışabilir veya düşük dozla başlayarak dozu yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Yorgunluk Hissi

Kolajen içeren takviyeler, vücudunuzdaki pek çok dokuyu aynı anda çalıştırır. Bu sebeple takviye kullanımı genel olarak enerjinizi ve dinamizminizi yükseltse de, kimi kullanıcılarda ilk birkaç gün boyunca yorgunluk hissiyle karşılaşılabilir. Çok seyrek bir şekilde karşılaşılan yorgunluk hissi, metabolizmanın aniden hızlanmasından kaynaklanır ve birkaç gün içinde yerini yüksek bir enerjiye bırakması beklenir.

Cilt Üzerinde Alerjik Reaksiyon

Kolajen, cilt üzerinde son derece yüksek etki gösteren bir protein türüdür. Kolajen kullanımına başladıktan sonraki ilk günlerde, cilt hücreleri hızlı bir şekilde yenilenir. Cilt dokusuna yeni ve genç hücrelerin katılması, ciltte hafif hassasiyet oluşturabilir. Kolajen takviyesi sebebiyle oluşabilecek cilt hassasiyeti, teninizin yeni hücrelere alışması ve gerginlik kazanmasıyla birlikte kısa sürede ortadan kalkar.

 

Uyku Sorunu ve Baş Ağrısı

Kolajen içerisinde doğal olarak bulunan bir amino asit türü olan Glutamik Asit, bazı hassas bireylerde yatma saatinden önce tüketildiğinde uykuya dalmada güçlük ve hafif baş ağrısı oluşturabilir.

 

Balık ve Yumurta Kolajeni Ürünlerine Karşı Hassasiyet

Eğer balık ve/veya yumurta ürünlerine karşı hassasiyetiniz varsa solunum güçlüğü gibi ciddi alerjik reaksiyon oluşmaması için bu kaynaklardan üretilen kolajen takviyelerini tercih etmemeniz tavsiye edilir. Bunun yerine sığır veya tavuk kaynaklı kolajen takviyesi alabilirsiniz.

kolajen kullanmanın yan etkileri

Kolajenin Yan Etkilerinden Kaçınmak İçin Tavsiyeler

 

1-)Günlük kullanım dozu

Kolajen proteinine karşı hassasiyeti olan biriyseniz veya bu konuda şüphe duyuyorsanız düşük dozla ( günlük 2500 mg ve altı) kolajen takviyesine başlayıp yavaş yavaş bu dozu artırmayı deneyebilirsiniz.

 

2-)Hassasiyetiniz olan hayvansal ürünler

Eğer balık, yumurta gibi gıdalara alerjiniz varsa kolajen takviyenizde bu kaynaklardan kolajen bulunmadığından emin olmanız gerekir. Sığır ve tavuk kaynaklı kolajen takviyelerine yönelebilirsiniz.

 

3-)Kolajen takviyesi içerisindeki diğer bileşenler

Birçok kolajen takviyesi içerisinde kolajen proteinine ek olarak çeşitli vitamin, mineraller, tatlandırıcı ve çeşitli yardımcı bileşenler bulunur. Ürünü satın almadan önce etiket ve içerik bilgisini iyice incelemenizi tavsiye ederiz. 

 

4-)İlk kez kolajen takviyesi kullanımında saf içerikli ürünler tercih edilebilir

Eğer ilk kez kolajen takviyesi kullanacaksanız içreğinde çok fazla bileşen olan ürünler yerine saf, tatlandırıcısız ve aromasız giriş seviyesi ürünlerle başlayıp, sorun yaşamazsanız zamanla diğer ürünlere geçiş yapabilirsiniz.

 

Collagen Beauty Formula

Kolajen takviyeleri güvenli midir?

Kolajen zararları, kolajen kullanımının herkes için uygun olup olmadığı sorusunu beraberinde getirir. 

Kolajen peptid takviyeleri %100 hayvansal kaynaklardan üretilen saf proteinlerdir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kolajen takviyelerinin güvenli olduğunu bildirmiştir. Bazı hassas bünyelerde kolajen takviyesi kullanımına bağlı olarak düşük ihtimal olsa da yukarıda anlatılan bir takım yan etkiler görülebilir.

Hamile ve emziren kadınların, böbrek ve çeşitli organlarında sağlık sorunu yaşayan bireylerin kolajen kullanmadan önce doktoruna danışması tavsiye edilir.

Aradığınız Kolajen Takviyesi Bir Tık Uzağınızda

Eğer siz de yüksek etkili kolajen takviyeleriyle tanışmak, yaşlılık belirtilerini geciktirip canlı ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak isterseniz, Supra Protein tarafından üretilen seçenekleri hemen inceleyebilirsiniz. Türkiye’nin en zengin kolajen takviyesi türlerinden dilediğinizi seçebilir ve benzersiz bir deneyime adım atabilirsiniz.  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.