Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
kolajen jelatin ve hidrolize kolajen arasındaki farklar

Kolajen Jelatin ve Hidrolize Kolajen Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kolajen, pek çok farklı amaçla kullanılabilen bir proteindir ve bu toz ya da serum şeklinde kullanımları mevcuttur. Vücut bunu doğal olarak üretir ancak zamanla yaşlanmaya bağlı olarak ya da farklı çevresel etkenler sonucunda vücuttaki kolajen miktarı düşebilir ya da kolajen üretimi yavaşlayabilir. Bunun sonucunda kolajen takviyesi almak gerekir ve bu takviye kolajen üretimini hızlandıracağı gibi aktif kolajen içeriği ile de mevcut kolajen miktarını arttırır.

Hidrolize Kolajen Nedir?

Hidrolize kolajen vücut tarafından en kolay şekilde kullanılabilen kolajen türüdür. Hayvansal ürünlerden elde edilir ve vücut bu kolajeni kolaylıkla benimseyerek gerekli işlevlerde kullanır. Jelatine göre daha çabuk kullanılabilen bu kolajen türü tüketildiği zaman doğrudan kan dolaşımına geçerek etki göstermeye başlar. Jelatinin ise etki göstermesi hidrolize kolajen kadar kolay değildir. Bu sebeple de hidrolize kolajen çok daha fazla tercih edilen bir kolajen türüdür.

Kolajen Jelatin Nedir?

Kolajen jelatin, hayvansal ürünlerin kaynatılması sonucu elde edilen kolajen türüdür. Hidrolize jelatin kadar çabuk işlevsel hale gelemez ve bu sebeple de etkisini göstermesi pek kolay şekilde olmaz. Genellikle bu kolajen türü kemik, kas ve benzeri dokular için kullanılır. Kasları güçlendirmesi, kemikleri güçlendirmesi ve daha az hasar alır hale getirmesi ile bilinen jelatin özellikle de sporcular tarafından tercih edilir. Esneklik sağlaması ile de vücutta çok daha işlevsel şekilde yer alır ve tüketimi de üretimi de oldukça kolaydır. Tek eksisi hidrolize kolajen kadar çabuk etki gösterememesidir ve bu sebepten de özellikle ciltte ya da saçlarda ve tırnaklarda kullanılacaksa bu kolajen türü tercih edilmez.

Marine Collagen

Kolajen Jelatin ve Hidrolize Kolajen Farkları Nelerdir?

Hidrolize kolajen kolaylıkla sindirim yolu ile bile olsa kana karışır ve etkisini göstermeye başlar. Hidrolize kolajen, sindirilmiş jelatin olarak düşünülebilir. Bu sayede de sindirimi oldukça kolay hale gelmiş olur ve ayrıca kana karışması da anlık olarak etki gösterir. Kolajen jelatin ise sindirimi gerek duyar ve bu yüzden sindirmesi zordur, kana karışması ise çok daha uzun zaman alır. “Zaten sindirilmiş jelatin” olarak adlandırılabilecek hidrolize kolajenin ise sindirimi de tüketimi de oldukça kolaydır. 

Kolajenin Yararları Nelerdir?

Saçların, tırnakların, kas ve kemik yapılarının güçlenmesine yarar, saç dökülmelerini azaltır, saç köklerini ve tırnakları besler, tırnakların sertleşmesine yardımcıdır, kas ve kemik yapılarının hasar alma oranını düşürür ve sağlamlık kazandırır, esneklik sağlar. Ciltte oluşan ve oluşabilecek kırışıklıkları önler, ciltteki sarkmalara karşı birebir bir yöntemdir, cildin sıkı kalmasına yardımcıdır, çeşitli sistem ve organların sağlıklı şekilde işlev gerçekleştirebilmesine yardımcıdır. Bu yararları ile kolajen kullanmanın yaşı yoktur. Otuzlu yaşlardan sonra artan kolajen eksikliğinin önüne geçmek için düzenli şekilde kolajen kullanmak ve kolajen üretim hızını normal seviyede tutmak önemlidir. Bu sayede kolajen eksikliğinden kaynaklanan pek çok farklı problemle karşılaşma oranı da en aza düşer. 

 

Jelatin olarak da hidrolize kolajen olarak da kolajen tüketimi düzenli olarak devam ettirilmelidir. Takviye olarak alınan kolajenlerin üç ya da altı ay süre ile kullanılması gerekir ve bu süre vücudun ihtiyaç duyacağı kolajen miktarına göre değişiklik gösterebilir.

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.