Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 528,300.16 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim
kolajen hapı üzerine tavsiyeler

Kolajen Hapı Üzerine Tavsiyeler

Beslenme yoluyla kolajeni birçok farklı formda satın alabilirsiniz. Sıvı, toz ve tablet formda sunulan kolajen ürünleri en sık tercih edilen ürünlerdir. Peki hangisi daha ideal? Birinin diğerine üstünlüğü bulunuyor mu?

Daha önceki yazılarımızda belirtsek de hatırlatmakta fayda var. Kolajen toz formda üretilen bir proteindir. Bu yazıda bahsedeceğimiz toz, sıvı ve kapsül formda üretilen kolajen içerikli ürünlerin hepsi aynı hammaddeyi yani toz kolajeni kullanır. Bazı markalar kolajen tozunu kapsül içerisine koyarlar, bazıları su ile karıştırıp kullanıma hazır sıvı halde sunarken bazıları da doğrudan toz şeklinde ürünler üretirler.

Kolajen Formları ve Biyoyararlanım

Söz konusu proteinler ise sıkça duyduğunuz bir terimdir biyoyararlanım. Besin yoluyla aldığımız yiyeceklerin veya aldığımız ilaçların vücudumuz tarafından etkin bir şekilde kullanılabilirliğini tanımlar. Yüksek biyoyararlanıma sahip besinler vücudumuz tarafından büyük oranda sindirilip kullanılabilir.

Şunu biliyoruz ki her protein eşit değerde olmadığı gibi dolayısıyla da her kolajen de eşit değerde değildir. Hidrolize edilmiş kolajen düşük molekül ağırlığı sayesinde kolayca vücudumuz tarafından sindirilerek kan dolaşımımıza katılır. Peki, bu özellik hidrolize kolajenin tüm formları için de geçerli midir?

Yapılan araştırmalara göre kolajen peptidlerin vücudumuz tarafından kolayca absorbe edilip kullanılabilmesi için en ideal kolajen formu toz veya sıvı halde olandır. Bu formdaki kolajeni besin yoluyla tükettiğimiz zaman çok kısa süre içerisinde vücut tarafından kullanılmak üzere kan dolaşımına katılır. Biyoyararlanımı yüksektir ve bu nedenle en çok bu formdaki kolajenler tercih edilir.

Tablet veya kapsül şeklinde sunulan kolajen hapı formu ise biyoyararlanım açısından diğerlerine göre daha geridedir. Kapsül içerisindeki kolajenin midemizde sindirilip tamamımın kan dolaşımına katılması daha zordur.

Kolajen kapsüllerin başka dezavantajları da bulunuyor. Her ne kadar kullanım kolaylığı var gibi görünse de aslında bu yanıltıcı olabilir. İhtiyacınız olan günlük kolajen miktarını alabilmeniz için bu kapsüllerden günde 10-20 tane yutmanız gerekebilir. Ayrıca kolajenin yanında bu kapsülleri de vücudunuza aldığınızı ve kapsülün yapımında kullanılan kıvam artırıcı, emülgatör gibi bileşenleri de diyetinize eklemiş olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın.Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.