Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilim
kolajen dokuyu güçlendiren besinler

Kolajen Dokuyu Güçlendiren Besinler

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren kolajen, vücudumuzdaki proteinlerin çoğunluğunu oluşturan, hemen hemen her dokuda bulunan hayati bir proteindir. Cilt dokusu %75 oranda kolajenden meydana gelirken, benzer oranlarda kıkırdak, tendon, eklem ve kemiklerde bolca bulunur. Zamanla özellikle otuzlu yaşlardan sonra vücudumuzdaki kolajen azalmaya başlar. Bunun sebebi kolajen yapımından sorumlu hücrelerin artık daha az kolajen üretmesinden kaynaklanır. Yeni kolajen oluşumundan çok, vücutta kolajen yıkımı meydana gelir. Bu süreç yaşlanma olarak adlandırılır. Kırışıklıklar, eklem ağrıları, saç ve tırnaklarda meydana gelen problemlerin çoğu kolajen kaybından kaynaklanmaktadır. Peki ne yapmak gerekir, bu süreç durdurulabilir mi? Vücudumuzda azalan kolajen dokuyu güçlendiren besinler nelerdir? Bu yazımızda bu soruların cevabını verip, en iyi kolajen takviyesinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Kolajen zengini besinler

Kolajen doğada yalnızda insan ve hayvanlarda bulunur. Bu nedenle kolajen takviyesi yalnızca hayvansal kaynaklardan elde edilebilir; bitkisel kaynaklı kolajen maalesef doğada bulunmuyor.

Başta kelle paça, ilikli kemik suyu gibi yemekler kolajen yönünden zengindir. Yumurta da az miktarda da olsa kolajen ihtiva eder.

Sebze ve meyveler de tabi kolajen sentezine katkıları nedeniyle oldukça önemlidir, onları da mutlaka tüketmemiz gerekiyor. Özellikle C vitamini yönünden zengin portakal, greyfurt, kivi gibi meyveler oldukça değerlidir. Sebzelerden brokoli, yeşil yapraklı bitkiler, turp da zengin vitamin içerikleriyle kolajen sentezine katılır.

Kolajen yüklemesi ile zamana dur deyin

Tüm bu besinler sizin kolajen eksikliğinize katkı sağlasa da yeterli olması zordur. Bunun sebebi kolajenin etkilerinin görülebilmesi için düzenli olarak 2-3 ay boyunca günde 5-10 gr arasında tüketilmesi gerektiğindendir. Bunun en pratik ve ekonomik yolu ise kolajen takviyeleri ile mümkündür.

Beef Collagen (280 Gram)

Yüksek biyoyararlanıma sahip kolajen peptidler, nötr bir tada sahiptir ve dilediğiniz yiyecek ve içeceğe eklenebilir. Her gün kelle paça çorbası içmeniz zordur ama kolajen peptidleri bir gün meyve suyunuza, diğer gün çorbanıza, başka bir gün kahve ve çayınıza ekleyerek her gün farklı lezzetlerle tüketmeniz mümkündür.

İhtiyacınız olan sağlıklı ve hesaplı kolajen takviyelerini web sitemiz üzerinden hemen alabilirsiniz. Siz de zamanın üzerinizde bıraktığı kırışıklık, sarkma, nem kaybı, selülit gibi sevimsiz sonuçlardan mutsuzsanız kolajen peptidler size iyi gelecek.  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.