Kolajen Çeşitleri

Ana sayfa » Kolajen Çeşitleri
Kolajen Çeşitleri2019-02-12T20:28:34+03:00

Kolajen Tipleri

Kolajen tipleri esasında kolajenin biyolojik açıdan sınıflandırılmasıdır. Günümüze dek 28 tane kolajen tipi tespit edilmiştir. Bu sayının yapılacak araştırmalar sonunda daha da artacağı öngörülmektedir. Vücudumuzda birçok kolajen tipi bulunsa da %80-90 oranında TİP 1, TİP 2 ve TİP 3 kolajen bulunmaktadır.

Hangi Tip Kolajen tüketmeliyiz?

Besin yoluyla alınan tüm kolajen peptid tipleri cilt dokusuna, eklemlere, kemik ve kıkırdak yapısına, saç, tırnak ve tendonlara yani vücudun bütün bölgelerine fayda sağlar.

Kolajen tükettiğimiz zaman sindirim aşamasını tamamladıktan sonra hidroksiprolin ihtiva eden peptidler doğrudan kana karışır. Bu peptidlerin vücudumuzdaki kolajen üretiminden sorumlu hücreler üzerindeki uyarıcı etkisi sayesinde vücuttaki kolajen üretimi tetiklenmiş olur. Bu aşamada hangi tip kolajen üretiminin yapılacağı, besin yoluyla aldığımız kolajenin tipinden bağımsızdır; sırasıyla vücudumuzun en fazla ihtiyaç duyduğu kolajen tiplerinin üretimi gerçekleşir.

Balık Kolajeni mi Sığır Kolajeni mi tercih etmeliyim, farkı nedir?

Temel fark birisinin kaynağının balık, diğerinin kaynağının ise sığır olmasıdır. Hidrolize formda olması şartıyla (benzer molekül ağırlıkta) iki kolajen türü arasında sağlık açısından bir fark yoktur. Her ikisi de benzer faydaları verir. Balık kolajeni ile sığır kolajeninin hangisinin seçileceği ise alerji ve hassasiyet göz önüne alınarak belirlenmelidir.

Toz, sıvı, kapsül formdaki kolajen arasındaki fark nedir?

Kolajen, bütün proteinler gibi toz formda üretilir; daha sonra sıvı ürünlere, toz karışımlara eklenebilir ya da kapsül içerisinde sunulabilir. Biyoyararlanım yani kolajen peptidlerden vücudumuzun yüksek oranda yararlanabilmesi için toz ya da sıvı formdaki ürünler eşit düzeydedir. Kapsül halinde tüketilen kolajen peptidlerin biyoyararlanımı ise diğer türlere göre daha düşüktür.