Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
kimler hangi tip kolajenleri kullanmalıdır

Kimler Neden Ve Hangi Tip Kolajenleri Kullanmalıdır

“Kolajen kaç yaşında kullanılır?” ve “Hangi tip kolajen kullanılmalı?” gibi sorular, pek çok kişinin merak ettiği konulardandır. Cilt ve eklem sorunlarına destek olan kolajenleri doğru şekilde kullanmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Neden Kolajen Kullanmalıyız?

Kolajen kullananlar hareket sistemlerinde, ciltlerinde ve saçlarında kısa sürede büyük bir fark oluştuğunu gözlemleyebilir. Çünkü yapılan araştırmalar kolajen kullanımının cildin gençleşmesine, eklemlerin güç kazanmasına, saç tellerinin daha canlı ve sağlıklı bir hâle gelmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Kolajen takviyeleri kas, eklem ve kıkırdak ağrılarının hafifletilmesine ve vücut enerjisinin artmasına da yardımcı olabilir. Cilt bakımında da sıklıkla kullanılan kolajen takviyeleri, yaşlılık belirtilerini azaltmanıza ve doğal bir güzelliğe sahip olmanıza destek olabilir. Bu nedenle özellikle yirmili yaşların sonlarından itibaren vücuttaki doğal kolajen oranı azalmaya başlayanların kolajen kullanması son zamanların en gözde rutinine dönüşmüş olarak karşımıza çıkıyor.

Kimler Kolajen Kullanmalıdır?

Kolajen takviyeleri, ağırlıklı olarak 30 yaş üstündeki kişilere önerilir. Bunun yanı sıra sporcular, eklem ağrısı yaşayanlar, yaşlılık belirtilerini gidermek isteyenler ve kolajen eksikliği olan kişiler de kolajen takviyesi kullananlar arasında yerini alıyorlar.

Kimler Dışarıdan Kolajen Takviyesine İhtiyaç Duyar?

Vücudun kolajen değerleri azaldığı zaman gerekli desteği sağlamak için dışarıdan takviyeler almak gerekebilir. Vücudundaki doğal kolajen miktarı yaşlanma, spor, eklem hasarları ve cilt hastalıkları gibi sebeplerle azalan kişiler kolajen takviyesi kullanarak bu problemlere karşı destek alabilir.

Kolajen Tipleri

Kolajen, yapısal özelliklerine göre farklı tiplere ayrılır. En çok bilinen kolajen çeşitleri şu şekildedir:

  • Tip 1 Kolajen: Organlarda, tendonlarda, bağlarda, kemiklerde ve ciltte bulunur.
  • Tip 2 Kolajen: Kıkırdak dokusunda üretilir ve eklem sağlığı için kullanılır.
  • Tip 3 Kolajen: Ciltte, bağırsak duvarlarında ve kan damarlarında bulunur. 
  • Tip 5 Kolajen: Cilt, göz ve eklemlerde bulunur + diğer kolajen tiplerinin üretilmesinde kullanılır.
  • Tip 10 Kolajen: Eklem sağlığı, kemik ve kıkırdak desteği sağlayan kolajen tipidir.

kolajen tipleri önemli midir?

Kolajen Tipleri Önemli midir?

Hidrolize edilmiş tüm kolajen peptid tipleri cilt, saç, kemik ve eklemler dahil tüm vücudunuz için fayda sağlar. Hangi kolajen tipi olduğundan ziyade kolajenin hidrolize edilmiş peptid formda olması daha önemlidir. Yine de birçok kişi en çok hangi kolajen tipine ihtiyaç duyuyorsa o tipte kolajen takviyelerini tercih edebiliyor.

Cilt İçin Hangi Tip Kolajen Kullanılmalıdır?

Cildin yapısında en çok TİP 1 kolajen bulunur. Bu nedenle TİP 1 veya TİP 1 & 3 formda kolajen peptidleri takviyeleri cildiniz için daha etkili olabilir.

Sporcular Hangi Tip Kolajenleri Kullanmalıdır?

Sporcular, uyguladıkları yoğun spor programları sebebiyle kaslarında, tendonlarında ve eklemlerinde çeşitli problemler yaşayabilir. Kolajen takviyeleri; yırtılma, zorlanma, aşınma gibi durumlarda yardımcı olabilir. Kıkırdak, eklem, tendon ve bağlardaki problemleri giderebilmek için özellikle Tip 1 & 3, Tip 2 ve Tip 10 kolajenleri kullanılabilir. Peki kolajen ne kadar kullanılmalı? Yapılan araştırmalar günde 10 gram kolajen takviyesinin en etkili doz olduğunu gösterse de bazı durumlarda düşük dozlarda da olumlu sonuçlar alındığı bildirilmiştir.

Multi Collagen Complex

Yaşlılar ve Eklem Ağrısı Olanlar Hangi Tip Kolajenleri Kullanmalıdır?

Eklemler yoğun olarak TİP 2 kolajen, kemikler ise TİP 1 kolajen içerir. Eklem ve kemik problemlerine karşı TİP 1, 2, 3, 5 ve 10 kolajen tiplerinin hepsi veya bir kısmı kullanılabilir. Peki hangi marka kolajen kullanılmalı? Yıllardır kolajen üzerine çalışmalar yapan ve bu alanda uzmanlaşan Supra Protein ihtiyacınız olan birinci sınıf kolajen desteğini sunuyor. Supra Protein kolajen takviyeleri her yaşa ve ihtiyaca özel birçok çeşidiyle öne çıkıyor. Eğer siz de kolajenin etkilerinden faydalanmak istiyorsanız, Supra Protein ürünlerini tercih edebilirsiniz.

 

Referanslar

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8099458/

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/collagen-type-10

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8099458/

https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/type-v-collagen

 

Gary J. Fisher, G.J., Kang, S., Varani, J., Bata-Csorgo, Z., Wan, Y., Datta, S. and Voorhees, J.J. (2002). Mechanisms of photoaging and chronological skin aging. Archives of Dermatology, Vol. 138, Iss. 11, 1462- 1470.

 

Bello, A.E. and Oesser, S. (2006). Collagen hydrolysate for the treatment of osteoarthritis and other joint disorders: a review of the literature. Current Medical Research and Opinions, Vol. 22, Iss. 11, 2221-2232.

 

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.