Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,684.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
günlük ne kadar kolajen tüketilmelidir

Günlük Ne Kadar Kolajen Tüketilmelidir

Kolajen takviyesi kullanmaya karar verdikten sonra hangi kolajen ve günde ne kadar kolajen kullanmak gerekir sorusu karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda kolajen kullanım amacınıza, yaşınıza ve birçok etmene göre günde ne kadar kolajen tüketmelisiniz sorusuna yanıt vereceğiz.

Neden Kolajen Takviyesine İhtiyaç Duyulur?

Vücudun kemik, tendon, bağ doku gibi hareket sisteminde bulunan kolajen proteinleri, vücudu kaplayan deri tabakasında da bulunur. Yaş ilerledikçe tıpkı hareket sisteminde olduğu gibi derideki kolajen miktarı da azalır. Bu süreç yaşlanma olarak kendini belli eder ve bu süreci yavaşlatıp etkilerini azaltmak için kolajen takviyesi kullanılabilir.

Kolajen Nasıl Kullanılır?

Kolajen takviyesinin 2-3 aylık kürler halinde kullanılması tavsiye edilir. İhtiyaca göre sene içerisinde bu kür 2-3 kez tekrarlanabilir. Size uygun kolajeni seçerken hangi tip kolajen olduğundan ziyade hidrolize edilmiş peptid formda, kaliteli hammaddeye sahip ürünleri seçmenizi öneririz.

 

Kolajenin moleküler yapısındaki farklılıklar dolayısı ile 28 ayrı tipi bulunur. Bu varyasyonların tamamı Tip 1, Tip 2, Tip 3 vb. olarak numaralandırılır. Cildin büyük bir bölümünü kolajen Tip 1 ve 3 oluşturur. Cilde destek amacıyla kullanılacak kolajenin TİP 1 veya Tip 1 ve 3 karışımı olması daha hızlı sonuç almanıza yardımcı olabilir. Kolajen kullanımı olarak alınan takviyelerdeki protein kaynağı genellikle tavuk, balık ya da sığırdan gelir. Balıktan üretilen kolajenlerin biyo yararlanım oranı biraz daha yüksektir. Ancak deniz ürünlerine alerjisi olan kişiler için diğer ürünler önerilir. 

Kolajen Takviyesinin Faydaları 

Vücutlarındaki kolajen konsantrasyonunu artırmak için kullanılan kolajen takviyeleri, saç ve cilt sağlığı ile hareket sisteminin tamamını kuvvetlendirmeyi hedefler. Takviye kullanılan ciltlerde esneklik artar ve nem oranı tekrar dengelenir. Cildin alt tabakalarında bulunan kolajen yoğunluğu artar. Kullanılan kolajen takviyeleri yaşlanma karşıtı etki gösterir. Bu nedenle özellikle yüz için sıkça kullanılır.

 

Kolajen tüketimi kasları daha da kuvvetlendirebilir. Egzersiz yapan ve takviye alan kişilerin kas kütlesinde artış görülebilir. Takviyeler aynı zamanda yağsız vücut kitlesinin artmasına da yardımcı olabilir. Ayrıca dolaşım sisteminin iyileşmesi nedeniyle damar esnekliği artar ve kardiyovasküler sistemin daha sağlıklı olmasına da yardımcıdır. Kolajen aynı zamanda eklemlerde de esneklik sağlar.  

Kolajen Formları Nelerdir?

Kolajen takviyeleri toz, sıvı ve tablet formunda karşımıza çıkar. Hepsindeki kolajen kaynağı aynı hammadden sağlanır, birinin diğerine üstünlüğü olmasa da kullanım kolaylığı yönünden farklı tercihler yapılabilir.

Toz kolajen: Toz kolajenler, koruyucu madde vb. içermemesinden ötürü en popüler ürünler arasındadır. Bu kolajen formları herhangi bir sıvıya karıştırarak içebileceğiniz şekildedir. 

Sıvı kolajen: Sıvı kolajenler, tüp içinde sıvı formda üretilir. Suya ekleyerek de içmeniz mümkündür.  

Tablet-Kapsül kolajen: Toz kolajenin sıkıştırılmış halidir, kullanım kolaylığı sağladığı için tercih ediliyor. Kolajenin tat ve kokusundan rahatsız olanlar da sıklıkla tercih ediyor. Suyla birlikte yutabilirsiniz. 


Kolajen takviyeleri satın almadan önce dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar bulunur. Kolajen takviyesinin, hidrolize edilmiş peptid formda olması gerekir. Takviye içindeki kolajen miktarının yüksek olması gerekir. Günlük 10 bin mg kolajen tüketimini önerse de bilimsel araştırmalar, klinik çalışmalarda daha düşük dozlarda kolajenin de faydalı olduğunu gösterir. Kolajen takviyesi içinde sağlığa herhangi bir etkisi olabilecek ve alerjen maddelerin olmadığından emin olmak önemlidir. Doğal ortamında beslenmiş hayvanlardan elde edilen kolajen takviyeleri daha sağlıklı ve etkilidir.

 

Collagen Beauty Formula

Hangi Kolajen Formundan Günlük Ne Kadar Tüketilmeli? 

Takviye kolajen miktarları, alınması gereken sonuca göre değişir. Hidrolize, peptid kolajenlerin günlük minimum 2.000 -– 2.500 mg üzerinde kullanılması gerekir. Eğer eklem ve kemikleriniz için kolajen kullanıyorsanız veya cildinizde daha hızlı ve etkili sonu almak istiyorsanız 10.000 mg gibi yüksek dozlar sizin için ideal olabilir. 35 yaş altındakiler daha düşük dozda ve tablet formdaki kolajenleri de kullanabilir


İlave şeker ve yapay tatlandırıcı türü bileşenler içermeyen, doğal kaynaklardan üretilen etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış kolajen peptidlere ulaşmak için Supra Protein ürünlerinden satın alabilir ve güvenle kullanabilirsiniz.    

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.