Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
eklem ağrıları için egzersiz tavsiyeleri

Eklem Ağrıları İçin Egzersiz Tavsiyeleri

Kronik eklem hastalıkları veya geçici sağlık problemleri nedeniyle dönem dönem eklem ağrıları meydana gelebilir. Çözümüne ihtiyaç duyduğunuz eklem sorunları için uygun egzersizlerden yararlanabilirsiniz. İlaç tedavisine ek olarak destek alacağınız egzersizler sayesinde yaşam kalitenizi yükseltmeniz mümkün hale gelebilir. Böylece daha rahat hareket edebilirsiniz. Eklem problemlerinizin iyileşme sürecini hızlandıran besin takviyelerinden yararlanarak egzersizlerinizden daha fazla verim alabilirsiniz.

Eklem Ağrısı Neden Olur?

Eklem ağrısı nedenleri oldukça çeşitlidir. Romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar, kaza ve yaralanmalar eklem ağrısı yaratabilir. Yaşa bağlı olarak gelişen eklem hasarları da ağrı şikayetlerini artırır. Uzman hekim görüşlerine ek olarak yararlanacağınız eklem ağrısı egzersizleri, bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir. Peki, eklem ağrısı nasıl geçer? İlaç tedavisine ek olarak fizyolojik durumunuza ve eklem probleminize göre pek çok egzersiz uygulayabilirsiniz. Eklem ağrısı problemi daha çok yaşlılıkta görülse de her yaş grubu eklem problemleri yaşayabilir. Otoimmün sistemdeki bozukluklardan kaynaklanan eklem ağrıları her zaman yaşla ilişkili değildir. Ayrıca eklem hasarları yaratabilecek kaza ve yaralanmalar her yaş grubunda meydana gelebilir. Vücudun eklem bölgelerinde oluşan şişlik, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtilerle başlayan eklem ağrıları, aşırı kilolu kişilerde de görülebilir. Özellikle ilerleyen yaş gruplarında sıklıkla meydana gelen osteoartrit, eklem dokularına zarar verdikçe ağrılar artmaya başlar. Eklem ağrısı egzersizleri ile bu tür problemlerin yarattığı rahatsızlık hissi en aza indirilebilir.

 

Eklem Ağrısı Çekenler İçin Egzersiz Tavsiyeleri

Eklem probleminize uygun egzersizler, yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir. Bu sayede günlük aktivitelerinizi aksatmadan sürdürebilirsiniz. En temel egzersizlerin başında gelen yürüyüş, eklem ağrısı şikayetlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Her yaş grubundan hastanın kolaylıkla uygulayabileceği yürüyüş egzersizlerine günlük yarım saat ayırmanız yeterlidir. Düzenli yürüyüşler sayesinde eklem ağrılarında azalma görülmektedir.

Uzun süre boyunca hareketsiz kalarak sürdürülen çalışmalar, omurga sağlığını olumsuz etkilemektedir. Özellikle de uzun saatler boyunca masa başında çalışan kişilerde bu tür eklem ağrıları oldukça sık yaşanır. Bel ve boyun ağrısı gibi sorunların çözümü için başınızı sağa ve sola yatırarak, daireler çizerek esnetebilirsiniz.

Yerde oturarak, ayakta ya da sandalye üzerinde yapabileceğiniz yarım ay hareketi, vücudunuzun üst bölümünü esnetmenizi sağlar. Bu sayede eklemlerin gevşemesi ve rahatlaması sağlanabilir. Özellikle omurgada meydana gelen ağrılar için dizlerinizin üzerine çöküp kedi pozisyonu almak oldukça faydalıdır. Bu sayede omurlarınız arasındaki diskler esneyerek ağrının azalmasını sağlayabilir.

Multi Collagen Complex

Bacak kası gerdirme egzersizi direnç bandı ile kolaylıkla yapılabilir. Düz bir zemin üzerine koyduğunuz mattan yararlanarak rahat bir oturma alanı elde edebilirsiniz. Daha sonra ayaklarınızın altına yerleştirip kollarınızla destek aldığınız direnç bandı ile bacak kaslarınızı gerdirmeye başlayabilirsiniz. Bacak eklemlerindeki ağrıları direnç bandı egzersizleriyle azaltmanız mümkündür.

Sırt kaslarınızı çalıştırmak için oturarak ya da ayaktayken egzersiz yapabilirsiniz. Kollarınızdan birini başınızın üzerine kaldırıp katlama hareketi yaparken diğer kolunuzla destek oluşturabilirsiniz. Bu egzersizle gelişen sırt kaslarınız omurgaya yüklenen ağırlığı azaltarak daha az bel ve boyun ağrısı problemi yaşamanızı sağlar.

 

Eklemleri etkili bir şekilde esnetmek çok sayıda ağrı noktasına yönelmenize yardımcı olur. Düz bir zemine avuç içlerinizden destek alarak yüz üstü bir şekilde konumlandıktan sonra başınızı sırt bölgenize doğru itip omurganızı esnetebilirsiniz. Tüm bu egzersizleri uzman hekim görüşlerinden destek alarak eklem probleminize göre uyarlayabilirsiniz. Egzersizlerin set sayılarını ve uygulama biçimlerini hekim onayıyla sürdürmeniz eklem ağrılarınız için sağlıklı çözümlerle buluşmanızı sağlar. Supra Protein ile eklem problemlerinizin iyileşme sürecinde ihtiyacınıza uygun besin takviyelerinden yararlanabilirsiniz.

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.