Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,010,684.07 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
egzersizin sağlıklı yaşam tarzı üzerindeki etkileri

Egzersizin Sağlıklı Yaşam Tarzı Üzerindeki Etkileri

Daha iyi hissetmek, daha fazla enerjiye sahip olmak ve hatta daha uzun bir ömre sahip olmak mı istiyorsunuz? O halde egzersiz yapmalısınız. Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivitenin sağlığa faydaları göz ardı edilemez. Yaşınız, cinsiyetiniz, fiziksel yeteneğiniz ne olursa olsun, herkes egzersiz yaparak fayda sağlayabilir.

Daha iyi hissetmek, daha fazla enerjiye sahip olmak ve hatta daha uzun bir ömre sahip olmak mı istiyorsunuz? O halde egzersiz yapmalısınız. Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivitenin sağlığa faydaları göz ardı edilemez. Yaşınız, cinsiyetiniz, fiziksel yeteneğiniz ne olursa olsun, herkes egzersiz yaparak fayda sağlayabilir.   

Harekete geçmek için, ikna edilmeye mi ihtiyacınız var? Egzersizin sizi daha mutlu ve sağlıklı hale getirebileceği yolları aşağıda sıraladık;

 

Egzersiz kilo alımını kontrol eder

Egzersiz, aşırı kilo alımını önlemeye yardımcı olduğu kadar, kilo kaybını sürdürmeye ya da sabit kalmasına da yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite yaptığınızda kalori harcarsınız. Aktivite ne kadar yoğun ise o kadar çok kalori harcarsınız.

 

Spor salonuna düzenli gitmeniz harika bir seçimdir. Ama her gün egzersiz yapmak için çok fazla zamanız yoksa endişelenmeyin. Herhangi bir aktivite yapmak hiç yapmamaktan iyidir. Egzersizin daha faydalı olması için gün boyunca daha haraketli olun. Asansör yerine merdivenleri kullanın veya ev işlerinizi hızlandırın. Fayda sağlayabilmeniz için devamlı olması önemlidir.

 

Egzersiz, sağlık koşulları ve hastalıklarla savaşır

Kalp hastalıkları konusunda endişeli misiniz? Mevcut kilonuz ne olursa olsun, aktif bir yaşam size büyük avantaj sağlar. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolü, "iyi" kolesterolü artırır ve sağlıksız trigliseritleri azaltır. Bu ise kanınızın akışkan kalmasını sağlar ve kardiyovasküler hastalık risklerini azaltır.

 

Düzenli egzersiz, aşağıdakiler dâhil birçok sağlık sorununu ve endişesini önlemeye veya yönetmeye yardımcı olur:

 

 • İnme
 • Metabolik sendrom
 • Yüksek tansiyon
 • 2 tip diyabet
 • Depresyon
 • Kaygı
 • Birçok kanser türü
 • Artrit

 

Ayrıca bilişsel işlevi iyileştirmeye yardımcı olabilir ve tüm bu avantajların yanı sıra ölüm riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Egzersiz ruh halinizi iyileştirir

Belki duygusal bir yükselmeye ihtiyacın var ya da stresli bir günün ardından biraz rahatlamak istiyorsun! Bir spor salonunda çalışmak veya sadece yürümek yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite, sizi daha mutlu, daha rahat ve daha az kaygılı hissettirebilecek çeşitli beyin kimyasallarını uyarır.

 

Düzenli egzersiz yaptığınızda görünüşünüz ve psikolojiniz hakkında daha iyi hissedebilirsiniz, bu da özgüveninizi artırabilir.

 

Egzersiz enerjiyi artırır

Egzersiz, dokularınıza oksijen ve besin sağlar. Kardiyovasküler sisteminizin daha verimli çalışmasına yardımcı olacak en büyük etkenlerden biridir. Kardiyovasküler sisteminiz düzeldiğinde, artık kendinizi daha sağlıklı hissedersiniz.  Ve elbette günlük işlerin üstesinden gelmek için daha fazla enerjiniz olur.

 

Beef Collagen (28 Şaşe)

Egzersiz daha iyi uykuyu destekler

Ertelemek için mücadele mi ediyorsunuz? Düzenli fiziksel aktivite daha hızlı uykuya dalmanıza, daha iyi uyumanıza ve uykunuzu derinleştirmenize yardımcı olabilir. Yatma vaktine çok yakın egzersiz yapmayın, yoksa uyumak için çok enerjik olabilirsiniz.

 

Egzersiz eğlenceli ve sosyal olabilir!

Egzersiz ve fiziksel aktivite keyifli olabilir. Dışarıda sizi sadece mutlu edecek aktivitelerde bulunmak zihninizi ve vücudunuzu gevşetecektir. Fiziksel aktivite, eğlenceli bir sosyal ortamda sevdikleriniz ile sağlıklı bir bağ kurmanıza da yardımcı olabilir.

 

Öyleyse bir dans dersi alın, yürüyüş parkurlarına gidin veya bir futbol takımına katılın. Hoşunuza giden bir fiziksel aktiviteler yapın. Yeni bir şey deneyin veya arkadaşlarınız veya ailenizle bir şeyler yapın.

 

Egzersizin özeti

Egzersiz ve fiziksel aktivite daha iyi hissetmenin, sağlığınızı iyileştirmenin ve eğlenmenin harika yollarındandır. 

 

Haftada en az 150 dakika orta derecede aerobik aktivite veya haftada 75 dakika şiddetli aerobik aktivite veya orta ve şiddetli aktivitenin bir kombinasyonu seçilebilir. Uzmanlar, bu egzersizleri haftaya yaymanızı önermektedir. 

 

Örnekler arasında koşma, yürüme veya yüzme yer alır. 

Küçük miktarlarda fiziksel aktivite bile faydalıdır ve gün boyunca yapılan aktivite, sağlık açısından büyük küçük faydalar ihtiva eder. Haftada en az iki kez tüm büyük kas grupları için kuvvet gerektiren antrenmanlar yapılabilir. 

 

Örnekler arasında serbest ağırlık kaldırma, ağırlık makineleri kullanma veya vücut ağırlığı antrenmanı sayılabilir.

Faaliyetlerinizi haftaya yayın ayrıca, kilo vermek, belirli fitness hedeflerine ulaşmak veya daha fazla fayda sağlamak istiyorsanız, orta düzeydeki aerobik aktivitenizi haftada 300 dakika veya daha fazlasına çıkarmalısınız.

Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce, özellikle formunuzla ilgili endişeleriniz varsa, uzun süredir egzersiz yapmadıysanız, kalp hastalığı, şeker hastalığı veya artrit gibi kronik sağlık sorunlarınız varsa doktorunuza danışmayı unutmayın. • Supra Protein

  Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA NAKİT ÖDEME

Kapıda nakit ödeme avantajı ile hemen sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.