Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 1,052,133.70 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Blog » Bilgi
c vitamini ve kolajen: ikisi birlikte nasıl çalışır ve faydaları nelerdir?

C Vitamini ve Kolajen: İkisi Birlikte Nasıl Çalışır ve Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda C vitamini ve kolajeni sıklıkla duyar olduk. Bu makalemizde C Vitamini ve Kolajenin ayrı ayrı nasıl çalıştığını ayrıca birlikte nasıl çalıştığı ve faydalarının ne olduğunu inceleyeceğiz.

C Vitamini Nedir?

C vitamini, askorbik asit olarak da bilinir, bağışıklık sistemini güçlendirme, kolajen sentezi dahil birçok görevi olan hayati bir vitamindir. Suda çözünen vitaminlerden biri olan C vitamini, 1912 yılında keşfedilmiştir. Vücudumuzda doğal olarak C vitamini üretemediğimizden, vitamini yeşillikler, meyveler ve sebzeler tüketerek besinlerimizden alabiliriz.

C Vitamini ve Cilt Sağlığı

C vitamini hem vücudumuz hem de cilt sağlığımız için çok faydalıdır. Cildin dermisinde ve epidermisinde bulunur. C Vitaminin cilde sağladığı başlıca faydaları aşağıdaki şekildedir:

 

  • C vitamini dış faktörlerin etkisiyle ciltte oluşan hasarları gidermeye yardımcı olur.
  • Cildi daha canlı bir görünüme ulaştırmaya çalışır.
  • Ciltte kolajen üretimini destekler.

C Vitamini ve Besinler

C vitamini açısından zengin birçok gıda vardır. İçerisinde en çok C Vitamini bulunan besinler turunçgillerdir. Özellikle cilt için greyfurt ve limon önerilebilir. Yapraklı sebzeler, yeşil sebzeler, yapraklı yeşillikler, havuç ve tatlı patatesler (A vitamini ve beta-karoten bakımından yüksek), turunçgiller, etler ve deniz ürünleri gibi besinler de vitaminlerle doludur.

C vitamini takviyelerini günlük olarak da alabilirsiniz. Bu, yeterli miktarda sebze ve meyve tüketilemediği günlerde pratik bir şekilde C vitamini almanızı sağlar. 


Kolajen Nedir?

Kolajen hareket sisteminin yapı taşlarını, özellikle cilt, kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan ve vücudumuzda en çok bulunan proteindir. Her protein gibi amino asitlerden oluşur. Bu amino asitler vücutta yapı taşları olarak işlev görür. Kolajen oluşumu için en önemli amino asitler prolin ve glisindir. Kolajen cildimizde, bağ dokularında, kemiklerde ve tendonlarda bolca bulunur. Eklem ve kemik sağlığında önemli rol oynar. 

 

Kolajen ve Cilt Sağlığı


Kolajen, cildin güçlenmesini, elastik olmasını ve su tutma kapasitesini etkileyen önemli faktörlerinden biridir. Bildiğiniz gibi, doğal kolajen üretimimiz yaşlandıkça azalmaya başlar. Bunun sonucunda da cilt elastikiyetini yitirir, ciltte kuruma, sarkma, kırışıklıklar, güneş lekeleri, ince cilt ve kırılgan tırnaklar ortaya çıkar.

Kolajen bakımından zengin gıdalar ve kolajen takviyeleri ile kolajen seviyenizi korumak çok önemlidir. Kolajen takviyesi alırken dikkat etmeniz gereken birçok etmen bulunur.

Kolajeninizin hidrolize edilmiş peptid formda olduğundan emin olmalısınız. Bu sindirimi kolay olan küçük parçacıklara ayrıldığı anlamına gelirken, hidrolize edilmemiş kolajenler midenizde parçalanmayacak kadar büyük moleküllere sahip olabilir. Bu durumda kolajenin emilimi zor olur ve herhangi bir fayda elde edemezsiniz. 


C Vitamini Kolajeni Nasıl Etkiler?

Kolajen üretimini desteklediği için C Vitamini oldukça önemlidir. Aynı zamanda kolajen liflerini birbirine bağlayan bir çeşit tutkal görevi görür. C Vitamini bağışıklık desteği, cilt sağlığı ve vücut dokularının büyümesi ve onarımı için önemlidir. C vitamini için önerilen günlük miktar (RDA) günde 2.000 mg'dan fazla değildir ve en az 80 mg'dır.

Vitamin C + Çinko


Kolajen ve C Vitaminini Birlikte Alabilir Misiniz?

Evet, C Vitamini ve kolajeni birlikte alabilirsiniz. Bunu yapmanızın cilt ve genel sağlığınıza katkısı olabilir. Bazı kolajen takviyeleri ek olarak c vitamini içerirken, bazıları içermeyebilir. Bu durumda kolajen takviyenizden en verimli şekilde fayda görebilmek için günlük yeterli miktarda c vitamini almanız (besinlerden ve/veya takviye yoluyla) önemlidir.

Bir C Vitamini ve bir kolajen takviyesi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Kolajen takviyeleri için, mümkün olduğunca temiz olduğundan emin olmalısınız. Gereksiz katkı maddesi veya şeker, yapay tatlandırıcı içermemesi anlamına gelir. Aksi takdirde, kolajenin faydalarını engelleyebilecek katkı maddeleri içeriyor olabilir. Kolajen takviyelerinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur, bu da onu denemek için güvenli bir takviye haline getirir. 

C vitamini takviyeleri genellikle benzerdir. C vitamini içeren serumlar ve kremler cilt hücrelerini yenilemek, hasarı onarmak ve cildi parlatmak için kullanılabilir. Topikal C vitamini güçlü olabilir, bu nedenle güneş kremi ile birlikte kullanmalısınız. 

Kolajen, diğer taraftan, deri yoluyla absorbe edilemez. Bu nedenle kolajen takviyesini ağız yoluyla alınması gerekir. Aynı şekilde c vitaminin de kremler ve serumlar vasıtasıyla vücut tarafından emilip kolajen sentezine katılması bilimsel olarak desteklenmeyen bir yöntemdir. Kolajen sentezine katkı sağlamak ve c vitaminin diğer faydalarını görebilmek için c vitamini takviyesinin de oral yolla alınması tavsiye edilir.


Kemik, Bağ Doku ve Tendon Sağlığında Vitamin C Desteği

2018 yılında American Orthopaedic Society for Sports Medicine dergisinde yayınlanan bir klinik çalışmada kemik, tendon ve bağ yaralanmalarından sonra fibroza karşı koruma sağlayan ve kolajen sentezini destekleyen bir antioksidan olarak C vitamininin etkinliği araştırıldı. Araştırma sonucu C vitamininin bir kırık sonrası kemik iyileşmesini hızlandırma, tip 1 kolajen sentezini artırma ve oksidatif stres parametrelerini azaltma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Referanslar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6204628/

 

 

  • Supra Protein

    Supra Protein içerik ekibi çalışmalarını klinik araştırmalardan yararlanarak oluşturur. Sitemizde yayınlanan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi ve teşhis için hekiminize danışmanız tavsiye edilir.

Diğer Makaleler


Bültenimize Abone Olun

Özel kampanyalar ve kuponlar, ipuçları, öneriler ve gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

256 Bit SSL Sertifikası ile alışverişiniz güven altında.

Aynı Gün Kargo
AYNI GÜN KARGO

Hafta içi saat 14:00’e kadar verilen siparişler aynı gün kargoda.

Kapıda Nakit Ödeme
KAPIDA ÖDEME & HAVALE

Kapıda Kredi Kartı & Nakit veya Havale & EFT yöntemleriyle sipariş verebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme
KREDİ KARTI İLE ÖDEME

Tüm kredi kartlarınızla hızlı ve kolay alışverişin keyfini çıkarın.